Zveza za šport invalidov Slovenije – Paraolimpijski komite, ki v sodelovanju z Lidlom spodbuja mlade invalide k vključevanju v šport, je vokviru programa Postani športnik pripravila projekt Misija samozavest. V projektu z motivacijskimi videi nagovarja mlade invalide ter njihove starše, naj šport postane del njihovega življenja, saj prinaša številne koristi.Program vključuje širok nabor aktivnosti, pobud, dogodkov in delavnic, ki pa niso namenjeni le mladim invalidom in njihovim staršem, temveč tudi učiteljem in profesorjem športne vzgoje, lokalnim športnim klubom, panožnim zvezam ter društvom invalidov. Ambasadorji programa Postani športnik so Jernej Slivnik, Lucija Planinc, Patrik Jagodic, Luka Trtnik, Robi Bojanec, Nastija Fijolič, Timotej Šos, Matej Arh, Anja Drev, Senta Jeler in Amir Alibabić, vodja programa pa je Gregor Gračner, ki je tudi podpredsednik ZŠIS-POK.
Pripravili ste motivacijske videe, v katerih nastopajo znani slovenski športniki in parašportniki in s svojimi osebnimi zgodbami spodbujajo mlade invalide k športu. Kdo vse nastopa v teh videih in kako nagovarjajo mlade invalide?
Motivacijske videe so otroci na šolah prejeli skupaj s pismom, v katerem jih partnerja programa spodbujata k temu, da šport postane pomemben del njihovega življenja. Kot so izpostavili sodelujoči v videih – nekdanji vrhunski smučar Jure Košir in vrhunska plavalka Anja Klinar ter parašportniki Jernej Slivnik, Lucija Planinc in Patrik Jagodic, šport prinaša številne koristi, krepi samozavest in prinaša nove dogodivščine ter prijetna doživetja. S programom Postani športnik nagovarjamo mlade invalide in njihove družine, naj postane šport del družinskega življenja, saj s tem mladi razvijajo svoje zmožnosti in krepijo samopodobo. Vsekakor smo veseli, da imamo v naših športnih vrstah veliko vrhunskih mladih športnikov invalidov, a otroke želimo v prvi vrsti navdušiti nad gibanjem in rekreacijo. K projektu je ob lansiranju pristopilo več kot 250 otrok z različnimi oblikami invalidnosti. Sicer pa so videi na ogled na spletni strani www.zsis.si/postanisportnik.
Kako ste izbrali otroke, ki bodo prejeli kratke filmčke bo skupaj z motivacijskim pismom?
Dejansko smo se obrnili na osnovne šole, ki so nam javile, da imajo otroke s posebnimi potrebami. Javilo se je 24 osnovnih in srednjih šol.
Boste z njimi nato vzpostavili tudi osebni stik? Kako bo potekalo njihovo vključevanje v šport?
Predvsem bo tu pomembna vloga športnih pedagogov, ki jih bomo nagovorili v prihodnjih dneh, da bi videli, kakšen je odziv mladih na vse skupaj. Temu pa bodo sledile nove aktivnosti, saj bi želeli, da projekt Misija Samozavest zagotovi dodaten delček in vir motivacije za ukvarjanje s športom.
Projekt ste poimenovali Misija samozavest. Kaj je njegovo glavno sporočilo in cilj?
Misijo samozavest morda najbolje opiše kar Jana Jagodic, mama paraplavalca Patrika Jagodica, ki pravi, da je plavanje za njenega sina kot vsakodnevna terapija. Povedala je, da je zahvaljujoč športu Patrik veliko bolj samostojen in samozavesten. Veliko se druži s prijatelji in zna si razporediti čas med šolo, treningi in družino. Zato staršem otrok invalidov polaga na srce, naj otrok ne zavijajo v vato, ampak jim predstavijo vse prednosti, ki jih šport prinaša in jim omogočijo gibanje, saj bo to prineslo več družinske harmonije in zadovoljstva pri vseh. In prav zato sta partnerja programa pripravila tudi video, namenjen staršem, v katerem Patrik in Jana Jagodic delita svojo uspešno zgodbo.
Projekt ste startali na Osnovni šoli Brinje Grosuplje. Koliko otrok je sodelovalo in kakšen je bil program?
Pester program je energično vodil pevec Rok Trkaj, ki je svoje delo opravil izvrstno, predvsem pa je otroke odlično motiviral. Pozorno so poslušali in spremljali dogajanje na odru, vrhunca za več kot 300 otrok pa sta bila dva: prevzem pisem Misija Samozavest in še odbojkarska tekma, kjer so se z učenkami in učenci pomerili reprezentanti in reprezentantke naših izbranih vrst odbojke sede. Učenci so bili že večkrat seznanjeni s športom invalidom, saj z OŠ Brinje izvrstno sodelujemo. Ekipa, zbrana okoli ravnateljice Natalije Kotar in športnega pedagoga Iva Droleta nam vedno prisluhne. Na šoli pa je gostoval tudi naš projekt Paraolimpijski šolski dan, s katerim mlade ozaveščamo o športu invalidov in paraolimpijskem gibanju.
Kaj bo naslednji korak v Misiji samozavest?
S programom želimo tudispremeniti pogled na športz vidika mladih invalidov,ozaveščati javnostin posledičnorazbijati predsodkeo vključevanju mladih invalidov v športne programe, pa tudi pomagati terspodbujati različna društvater organizacije pri prilagoditvi programov za mlade invalide. Pomemben del programa bo tudipovečanje nabora usposobljenih pedagogov, ki so vešči dela z otroki invalidi invzpostaviti kakovostno bazoponudnikov športnih aktivnosti za mlade invalide. V letošnjem letu se bo polegMisijesamozavest, ki je namenjena invalidnim otrokom in njihovim staršem, odvijal še strokovni posvet na temo vključevanja mladih športnikov invalidov v šport, prav tako pa program Postani športnik predstavljamo na različnih strokovnih dogodkih.
Vesna Pfeiffer