Na fotografiji je plesalka v belem oblačilu, v ozadju stojijo udeleženci tradicionalnega sprejema pri predsedniku republike Borutu Pahorju. Foto: FB/Borut Pahor
Na fotografiji je plesalka v belem oblačilu, v ozadju stojijo udeleženci tradicionalnega sprejema pri predsedniku republike Borutu Pahorju. Foto: FB/Borut Pahor

Predsednik republike Borut Pahor je v nagovoru na današnjem tradicionalnem sprejemu pred mednarodnim dnevom invalidov poudaril, da lahko v Sloveniji z zadovoljstvom in tudi s ponosom gledamo na razvoj invalidskega varstva. Ob tem je pozval k zavedanju, da lahko invalidi s svojimi znanji in talenti pomembno prispevajo k družbenemu razvoju.

Poleg Boruta Pahorja sta predstavnike invalidskih organizacij in druge povabljene goste v predsedniški palači sprejela tudi predsednika državnega zbora in vlade, Milan Brglez in Miro Cerar. V slavnostnem nagovoru je Pahor spomnil, da se je v času predsednikovanja na številnih dogodkih seznanil z zadovoljstvom in tudi s težavami invalidov. Kljub nekaterim slabo ali nezadovoljivo rešenim zadevam, ki so povezanem z življenjem in delom invalidom, pa je po besedah predsednika republike dovolj razlogov za optimizem. Dejal je, da se je Slovenija v zadnjih letih vendarle izkazala kot vključujoča družbe, v kateri je vse manj predsodkov in vse več solidarnosti. Pahor je ocenil, da je skrb za razvoj invalidskega varstva prisotna tako na ravni države kot tudi v lokalnih skupnostih. Ob tem je poudaril, da pri tem ne gre le za finančna sredstva, ampak tudi za povsem človeški vidik položaja invalidov v družbi. Dodal je, da je v državi in družbi dovolj prostora za vse, če bomo strpni. Predsednik republike je tudi opozoril na pomen ohranjanja politične stabilnosti in spodbujanja gospodarskega razvoja v državi kot ključnih pogojev za optimističen pogled na prihodnost Slovenije.

Prispevek k pozitivnemu odnosu družbe do invalidov

Udeležence sprejema pred mednarodnim dnevom invalidov je nagovoril tudi predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije Boris Šuštaršič. Vsakoletni sprejem ima po njegovih besedah poleg simbolnega tudi velik praktični pomen, saj prispeva k pozitivnemu odnosu družbe do invalidov. Šuštaršič je ocenil, da je slovensko invalidsko varstvo glede na okoliščine v državi v dobri kondiciji. Vendarle pa smo priča tudi nekaterim neprijetnim in odvečnim dogodkom, ki pa so sestavni del življenja, je opozoril. Po njegovih besedah je financiranje invalidskih organizacij stabilno, njihovi programi pa pomembno vplivajo na kakovost življenja invalidov. Poudaril je tudi pomen zakonodajnih rešitev na področju invalidskega varstva. Ob tem je izrazil upanje, da bo v prihodnjem letu sprejet zakon o obeh javnih fundacijah, ki bi kot sistemski zakon uredil dolgoročno stabilno financiranje invalidskih organizacij.

Invalidske organizacije si želijo kompetentnega sogovornika

V nagovoru je Šuštaršič tudi pohvalil tudi zakonski predlog o osebni asistenci, ki prihaja iz opozicijskih vrst. Po njegovih besedah bi morale vse parlamentarne stranke nanj gledati kot na aktualno civilizacijsko vprašanje in ne kot na politično vprašanje. Dodal je še, da si invalidske organizacije želijo kompetentnega sogovornika, s katerim bi lahko reševale povsem operativne težave. Med udeleženci sprejema v predsedniški palači so bili tudi varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer in nekateri poslanci. Generalna skupščina Združenih narodov je oktobra 1992 3. december razglasila za mednarodni dan invalidov. Z njim je želela spodbuditi razumevanje problematike invalidnosti ter okrepiti podporo javnosti pri zavzemanju za dostojanstvo, pravice in blaginjo invalidov.

V.P./STA