Športne dejavnosti v telovadnici. Foto: arhiv Zveza ŠIS-SPK
Športne dejavnosti v telovadnici. Foto: arhiv Zveza ŠIS-SPK

Tudi letos se obeta spoznavanje paralimpijskih športov, zanimiva predavanja in delavnice, srečanje s parašportnikom in še marsikaj za celotno družino. Pogovarjali smo se z vodjo projekta Majdo Vesel Kočar.

Kakšen bo program letošnjega paralimpijskega tabora?

Na letošnjem taboru se obeta nekaj novosti – že prvi večer bo z nami dr. Aleksander Zadel, ki bo pripravil predavanje za starše, obeta se še nekaj zanimivih predavanj, ki bodo usmerjeni predvsem v to, kako funkcionirati v družini z otrokom s posebnimi potrebami in kako pomembno je kakršnokoli ukvarjanje s športom – tako za otroke, kot za starše in celotno družino. Letos bomo del časa namenili tudi spoznavanju znanosti. Spoznali bomo tudi nekaj parašportnikov. Otrokom in staršem bomo predstavili nekaj športov, v katerih se bodo seveda lahko tudi preizkusili: lokostrelstvo, atletiko, plavanje, dvoransko balinanje, parakolesarstvo, paranamizmni tenis in še nekaj presenečenj se obeta. Okviren program pa lahko najdete tukaj: https://tabor.zsis.si/program/

Kakšen je namen teh taborov?

Namen organiziranja taborov je, da otroke, mlade in njihove starše seznanimo z različnimi športi in različnimi možnosti udejstvovanja – tako resnega treniranja kot rekreativnega ukvarjanja s športom. Kar nekaj naših mladih udeležencev taborov je zdaj že odličnih športnikov, tudi vrhunskih: Tim Žnidaršič Svenšek, Luka Stanar, Gašper Glušič, Inja Klemenčič…
Velik pomen pa dajemo tudi druženju, da si starši med seboj izmenjajo dragocene izkušnje, na taborih se razvijajo prava prijateljstva.

Koliko paralimpijskih taborov ste že organizirali?

Letošnji tabor je četrti po vrsti in moram povedati, da se je vest o taboru že razširila in da kar nekaj staršev tabor že pozna. Največ pa seveda pomeni zadovoljstvo udeležencev, kot lahko vidite tudi v kratkem filmčku, ki smo ga posneli na lanskoletnem športnem druženju v Laškem.

Letošnji paralimpijski tabor v Laškem bo konec avgusta. Kdo se lahko prijavi? In seveda kje?

Tabor je namenjen vsem otrokom in mladim s posebnimi potrebami ter njihovim družinam. Prijavnica je na spletni strani: https://tabor.zsis.si/prijava/

Kakšne dejavnosti za družine še ponujate v poletnem času in kakšne načrte imate za jesen?

Načrtujete še kakšne nove projekte spodbujanja športa med mladimi s posebnimi potrebami?
Na Zvezi za šport invalidov Slovenije – Slovenskem paralimpijskem komiteju skupaj z našim partnerjem Lidlom skupaj razvijamo program Postani športnik, ki je namenjen prav temu, da otroke s posebnimi potrebami seznanjamo z različnimi športi in jih spodbujamo k aktivnemu ukvarjanju s športom. Tukaj se srečujemo s kar nekaj izzivi – za začetek s tem, da so na primer gibalno ovirani otroci v večini primerov v šoli preprosto opravičeni športne vzgoje. Tako da veliko delamo tudi na ozaveščanju staršev in športnih pedagogov, kako otroke vključiti v kakršnokoli obliko športa. Naš cilj je, da bi starši in otroci brez težav prišli do informacij, kam se obrniti in kako otroka vključiti v športne dejavnosti. V začetku septembra bomo na URI Soča organizirali Parafest, kjer bomo otroke in starše seznanili z različnimi športi, po osnovnih šolah organiziramo paralimpijske šolske dneve, v planu imamo organizirati tudi zimski paralimpijski tabor za družine.

Hvala.