Po besedah organizatorjev je lanski prvi tabor upravičil pričakovanja, letos pa je zveza na vseh področjih želela narediti še korak naprej.
"Zadovoljni smo, ker smo spet prireditelji tabora, da se tradicija vključevanja mladih v šport nadaljuje. V Sloveniji so kakovostni strokovnjaki in so prave poti, skozi katere se lahko mladi vključujejo v parašport. Tu smo mi, da s prilagoditvami in strokovnostjo pomagamo, usmerjamo in omogočamo," je ob uvodu medijske predstavitve dogajanja v Laškem dejal Damijan Lazar, predsednik Zveze ŠIS-SPK.
Paraplavanje in življenjska zgodba Matica Keržana
V četrtek je Nina Ivanc iz ŠD Invalid predstavila zgodovine paralimpijskega gibanja, petkov dan pa so zaznamovali paraplavalci in predstavitev hokeja na električnih vozičkih. Zvečer je vse zbrane s svojo doživeto življenjsko zgodbo navdušil Matic Keržan, član moške vrste odbojke sede.
"Uvodoma smo predstavili teorijo paraplavanja in možnosti prilagoditve glede na posamezno invalidnost. Na predstavitvi paraplavalcev so lahko vsi zbrani videli, kako so napredovali, kje so, kaj počnejo. Določeni so celo na pragu državne reprezentance. Udeleženke in udeleženci kampa so se preizkusili v plavanju, pogledali smo njihovo ugibanje in pojasnili, kako lahko plavajo," je po predstavitvi paraplavanja povedala trenerka Kristina Žagar.
"Vsi premorejo voljo, vsi so željni znanj, uspehov. Tukaj sem jaz, da jim skušam omogočiti njihove želje. Smernice med plavanjem in paraplavanjem so podobne. Pri paraplavalkah in paraplavalcih so prisotni določeni hendikepi, kar pa ne pomeni, da so manj zmožni ali manj sposobni. Veliko več volje morajo vložiti kot današnja mladina, zato lahko rečem le kapo dol. Zelo rad delam z njimi. Ko vidiš njihov uspeh, vidiš tudi svoj uspeh," pa je dodal Emil Tahirovič, nekdanji vrhunski plavalec, danes pa trener, ki dela s paraplavalci.
Hokej na električnih vozičkih
"Hokej je moja velika ljubezen, več kot 15 let ga že igram. Vidim, da smo mladi navdušeni nad športom invalidov, kar je dobro in vzpodbudno. Če bi resno trenirali, lahko v nekaj letih naredijo čudež. A brez trdega dela ne gre. Ob tem pa velja poudariti, da šport zelo blagodejno in pozitivno vpliva na življenje invalida," je o hokeju na električnih vozičkih povedal Matjaž Bartol, reprezentant Slovenije v boccii (balinanje invalidov) in igralec hokeja na električnem vozičku.
"Nad taborom sem navdušen, na voljo so različni šport, sam pa sem se najbolj navdušil nad parakolesarstvom," pa je povedal mladi Gašper Glušič, ki se je preizkusil tudi v hokeju na električnih vozičkih.
V soboto strokovno predavanje za starše in predstavitev curlinga
Sobota na taboru se je pričela s strokovnim predavanjem mag. Natalije Spark, ki je staršem podala veliko uporabnih nasvetov pri vzgoji. V tem času so se otroci zabavali z igro Male sive celice. Sledila je selitev v dvorano, kjer so organizatorji mlade in njihove starše seznanili še z eno paralimpijsko športno panog. To je bil tokrat curling, ki ga je v dvorani predstavila ekipa na čelu s trenerjem selektorjem reprezentance Gregorjem Verbincem. Pojasnili so pravila, praktično prikazali nekaj udarcev, nato so se pa v curlingu preizkusili tudi vsi udeleženci – tako mladi kot njihovi starši. Dan se je sklenil v (para)plesnih ritmih, zato gredo zasluge športnemu (para)plesnemu paru Sara Štirn in Nino Batagelj, ki sta v teoriji in praksi predstavila paraples.
Tekmovanje družin
S spoznavanjem dvoranskega balinanja in športnim tekmovanjem med družinami se je v Laškem sklenil Paralimpijski tabor za mlade in njihove družine, organizirala in vodila pa ga je Zveza za šport invalidov Slovenije-Slovenski paralimpijski komite. Vsi zbrani so pozorno prisluhnili predstavitvi boccie, še z večjim veseljem pa so se pri igranju le te tudi preizkusili.
Piko na i dnevu pa je dalo športno tekmovanje med družinami, ki so se preizkusili v prav posebnem poligonu, ki so ga naši strokovni sodelavci pripravili in prilagodili vsem sodelujočim.
"Vsakič znova se pri delu naučimo kaj novega. Za vse nas strokovne sodelavce pa je bil izziv, saj nismo točno vedeli, kakšen hendikep otroci premorejo. A smo se uspešno hitro prilagodili in naredili vse tako, da je bilo primerno in zabavno za vse zbrane,“ je povedala Nina Ivanc, strokovna sodelavka ŠD Invalid, ki je sodelovala na taboru. „Bistveno je, da se mladi vključujejo, da jim šport omogoča socializacijo. Hkrati je staršem treba povedati in pojasniti, da je šport primerna vsakodnevna terapija. Otroci pa s športom pridobijo na samozavesti in spoznajo, da lahko tudi sami nekaj naredijo. Je pa pri starših ponavadi tako, da se ne zavedajo, kaj otrok zmore in kakšne možnosti pri ukvarjanju s športom sploh ima," je še dodala Nina Ivanc.
Tokrat je bilo na taboru sedem mladih z družinami. "Zelo smo veseli, ker smo se na tabor vrnili. Letos je na voljo mladim še nekaj več športov, v katerih se lahko preizkusijo. Tabor je namenjen otrokom, uživajo, gibajo se in se imajo zelo dobro. Kaj bi si starši še lahko želeli kaj lepšega," pa je o taboru v imenu staršev povedal Jernej Rogelj.