Jernej Slivnik med tekmo. Foto:  Simon Bruty/OIS/IOC
Jernej Slivnik med tekmo. Foto: Simon Bruty/OIS/IOC

Z današnjo zaključno slovesnostjo so se v Pyeongchangu končale paraolimijske igre, prireditelji iz Južne Koreje pa so zastavo Mednarodnega paraolimpijskega komiteja (IPC) predali naslednjim prirediteljem zimskih iger, ki bodo čez štiri leta v Pekingu. Edini slovenski predstavnik na paraolimpijskih igrah Jernej Slivnik se je izkazal na slalomu, kjer je zasedel 12. mesto. To je tudi najboljša uvrstitev kateregakoli slovenskega športnika na zimskih paraolimpijskih igrah po letu 1992.

„Danes je bilo super, čeprav zjutraj nisem imel tako dobrega občutka, nisem bil pri moči,“ je po uspešnem sobotnem nastopu povedal Jernej Slivnik in dodal: „V prvi vožnji sem naredil eno majhno napako, potem je lepo steklo. V drugi vožnji pa sem imel malo ročne zavore in čutil sem pomanjkanje moči po tem dolgem potovanju. Takšne uvrstitve danes nisem pričakoval, sem pa zelo vesel. Lahko rečem, da se igre ne bi mogle boljše končati zame. To je rezultat, ki mi daje zagon za več treningov, za še bolj trdo delo in da bodo naslednje igre še uspešnejše,“ je še povedal 17-letni parasmučar. „V veleslalomu je odstopil, zato se je bilo treba zbrati. Prvi slalom je bil zelo dober, celoten nastop pa je zelo dober temelj za naprej. V prihodnje bi bilo smiselno v njegov program dodati še superveleslalom, saj ima zelo dobre občutke za smučanje,“ je po Slivnikovem nastopu povedal njegov trener Roman Podlipnik. Slovenska delegacija se vrača v Slovenijo v ponedeljek, Zveza za šport invalidov – paraolimpijski komite pa ob 21.45 na brniškem letališču pripravlja sprejem.

Največ kolajn so osvojili Američani

Najuspešnejši pri zbiranju kolajn so bili Američani, ki so jih osvojili 36, od tega 13 zlatih. Kanadčani in nevtralni športniki iz Rusije so zbrali osem zlatih, Nemci pa sedem. V središču liger je bila Severna Koreja, ki je v južno sosedo poslala dva tekmovalca. Smučarja tekačaMa Yu CholinKim Jong Hyonsta tekmi v kategoriji sedečih tekmovalcev končala v ozadju, a so ju domači navijači kljub temu toplo pozdravili. Oba sta sicer s tekom začela šele pred tremi meseci. Tako kot na igrah pred dvema mesecema, Koreji na odprtju nista korakali skupaj, Severna Koreja je igre zapustila še pred koncem. Sicer so prireditelji paraolimpijskih iger prodali 340.000 vstopnic, kar je rekordno število. V Sočiju 2014 je bilo prodanih 316.200 vstopnic, letošnja prodaja pa je kar dvakrat višja od tiste na igrah pred 12 leti v Torinu.

Naslednje zimske igre bodo v Pekingu leta 2022

Druženje 570 športnikov invalidov, ki so se od 9. do 18. marca merili na 12. zimskih paraolimpijskih igrah, se je končalo z današnjo zaključno slovesnostjo. Tekmovalci iz 48 držav so se borili za kolajne v šestih panogah, alpskem smučanju, biatlonu, smučarskem teku, deskanju, hokeju in curlingu. Igre je uradno zaprl predsednik IPC Andrew Parsons, ki je v zaključnem govoru poudaril pomen teh tekmovanj za vključevanje invalidov v družbo, kot poseben navdih pa je omenil britanskega znanstvenika Stephena Hawkinga, ki je umrl med igrami. "Bil je genij, pionir na številnih področjih in navdih za vse nas. On je preizkušal meje svoje domišljije, mi lahko premikamo meje našega dosega," je o Hawkingu dejal Parsons.
"Čas je, da se poslovimo od Pyeongchanga 2018," je za slovo od Južne Koreje še dejal predsednik krovne organizacije športnikov invalidov, preden so zastavo predali Kitajcem. "Annyeong Pyeongchang - Ni Hao, Peking" (Nasvidenje Pyeongchang, dober dan, Peking) pa je bilo geslo, s katerim so se v Južni Koreji poslovili od športnikov in navijačev.

V.P.