Na fotografiji je slovenska ženska reprezentanca odbojka sede na EP na Madžarskem. Foto: ParaVolley Europe
Na fotografiji je slovenska ženska reprezentanca odbojka sede na EP na Madžarskem. Foto: ParaVolley Europe

Slovenski paraplezalec Gregor Selak je na svetovnem prvenstvu v paraplezanju v Brianconu prejšnji teden osvojil bronasto medaljo, kar je zanj že tretji bron na prvenstvih. V Franciji sta nastopila tudi Tanja Glušič, ki se ji je finale izmuznil za pol giba in je bila peta, in Matej Arh, ki je bil deseti. Slovenska ženska reprezentanca pa je ta konec tedna na evropskem prvenstvu vodbojkisede v Budimpešti osvojila peto mesto, potem ko je s 3:0 premagala Hrvaško. V finalu je slavila Rusija, ki je premagala Italijo, bron pa je pripadel Ukrajini.

Gregor Selak, član Društva za razvoj plezalne kulture, se je na SP, ki je potekalo 16. in 17. julija, zlahka uvrstil v finale, v najpomembnejši smeri pa padel na gibu malo pod vrhom, tako da se že tretjič v nizu s svetovnega prvenstva vrača z bronom. V kategoriji omejitve gibanja RP3 ga je osvojil že lani v Innsbrucku in leta 2016 v Parizu. "Kvalifikacije sem dobro odplezal, za finale pa smo vedeli, da bo odločala hitrost in sem na vrhu pač naredil napako. Medalja je v redu, moram pa reči, da sem želel in pričakoval tudi kaj več. Sem malo razočaran," je vtise strnil 30-letni Škofjeločan, nekdanji član mladinske reprezentance v športnem plezanju, ki so mu leta 2014 diagnosticirali multiplo sklerozo, od leta 2016 pa športno pot uspešno nadaljuje kot paraplezalec. Gluho-slepa plezalka Tanja Glušič, članica Alpinističnega kluba Ravne, z Aspergerjevim sindromom, vrsto avtistične motnje, je kvalifikacije končala na petem mestu med desetimi tekmovalkami, za četrto mesto in napredovanje v finale pa ji je zmanjkalo le pol giba. Hladen tuš je na svojem prvem SP doživel tudi Matej Arh, član Alpinističnega odseka Planinskega društva Kranj. Nekdaj perspektiven alpinist ima po nesreči v zaledenelem slapu leta 2017 paraparezo, to je delno prekinitev hrbtenjače. Po kratkem medicinskem pregledu so ga v zadnjem trenutku prestavili v zahtevnejšo kategorijo omejitve gibanja RP2, čeprav že dve sezoni tekmuje v RP1. V težji kategoriji, kjer je zmagal Iranec Behnam Khalaji, je bil deseti med 16 tekmovalci.

Slovenske paraodbojkašicepremagale južne sosede

Prejšnji teden pa je bila v akciji tudi slovenska ženska reprezentanca v odbojki sede. Dekleta so vsobotni tekmi za razvrstitev od 5. do 8. mesta na EP še drugič premagala južne sosede, znova s 3:0, ter si tako priigrala peto mesto, kar je ponovitev dosežka z zadnjega EP pred dvema letoma. Za bron sta se pomerili Ukrajina in Nemčija, slednja je morala priznati premoč Ukrajini, zlato je osvojila Rusija, Italija pa srebro. Ta si je ne glede na razplet finala že zagotovila vozovnico za paraolimpijske igre v Tokiu, saj si je Rusija udeležbo zagotovila že na zadnjem svetovnem prvenstvu. Slovenija je predtekmovanje na EP v Budimpešti v skupini A končala na drugem mestu, izgubila je le proti Nemčiji z 1:3, dobila pa tekmi z Madžarsko in Hrvaško, obe s 3:0. V skupini B so nastopile Rusija, Finska, Ukrajina, Italija in Velika Britanija. Iz vsake skupine so se v četrtfinale uvrstile po štiri ekipe. Slovenija se je v četrtfinalu merila z Ukrajino, tretjo iz skupine B, in izgubila z 0:3. V tekmah v boju za razvrstitev od 5. do 8. mesta je Slovenija najprej premagala Finsko s 3:1, potem pa še Veliko Britanijo in Madžarsko, obe s 3:0. Slovenske barve v Budimpešti so branile Lena Gabršček, Jana Ferjan, Danica Gošnak, Mira Jakin, Klara Vrabič, Suzana Ocepek, Tia Vrhovnik in Senta Jeler, trener pa je bil Simon Božič. Letošnje evropsko prvenstvo je bilo tudi kvalifikacijsko sito za paraolimpijske igre v Tokiu 2020. Slovenke bodo priložnost za nastop na igrah morale tako iskati na dodatnem kvalifikacijskem turnirju spomladi 2020.

V času priprav nekaj težav s poškodbami

Pred odhodom v Budimpešto je selektorja Simon Božič povedal: "V pripravljalnem obdobju smo sicer imeli nekaj težav z odsotnostmi in poškodbami, zato ekipa na treningih ni bila kompletna. Trenutno stanje je dobro, nekaj težav ima le še Suzana Ocepek, pomagajo ji fizioterapevti, a bo tudi nared. Včeraj smo opravili še zadnji trening pred odhodom, vzdušje je dobro, forma tudi. Nehvaležno je karkoli napovedovati vnaprej, kako se bodo stvari odvijale, bomo videli na licu mesta. Vsekakor se je raven tekmovanj v odbojki sede v zadnjih letih močno dvignila, kakovost ekip se ne more več primerjati z nekaj leti nazaj. Zaenkrat v Sloveniji temu napredku še uspemo slediti in upam, da bo tako tudi v prihodnje, kaže dobro. Imamo precej mlado ekipo, tako mlade doslej še nismo imeli in upamo na najboljše."

Slovenija na dosedanjih EP v odbojki sede:

2019 – 5. mesto
2017 – 5. mesto
2015 – 3. mesto
2013 – 3. mesto
2011 – 4. mesto
2009 – 3. mesto
2007 – 3. mesto
2005 – 3. mesto
2003 – 2. mesto
2001 – 1. mesto
1999 – 1. mesto
1995 – 3. mesto

V.P./STA/ZŠIS-POK