V Parizu se bo več kot 4400 parašportnikov in parašportnic merilo za 549 kolajn v 22 parašportih. Vstopnice za ogled tekmovanj bodo v prodaji od 9. oktobra naprej, mednarodni paralimpijski komite pa si želi, da jih proda vsaj 2,8 milijona. To bodo tudi paraolimpijske igre, ko se na tribune vračajo gledalci. Na zadnjih poletnih paraolimpijskih igrah v Tokiu so zavoljo COVID-19 ukrepov tribune športnih objektov samevale. Znana je tudi maskota poletnih olimpijskih iger v Parizu. Organizatorji niso iskali navdiha v živalskem svetu, temveč v zgodovini. Izbrali so frigijsko čepico, simbol francoske revolucije.
V Pariz sta se že uvrstila lokostrelca Živa Lavrinc in Dejan Fabčič ter strelec Franček Gorazd Tiršek. Lavrinc si je prvi nastop zagotovila na svetovnem prvenstvu, Fabčič je na evropskem prvenstvu zmagal na celinskih kvalifikacijah, Tiršek pa si je kvoto priboril z naslovom evropskega prvaka. Tiršek in Fabčič sta sodelovala tudi na torkovi prireditvi v Ljubljani, ko je Zveza za šport invalidov - paralimpijski komite Slovenije spet zagnala paraolimpijski odštevalnik in obenem predstavila novo celostno podobo.
Na odštevalniku še 350 dni do Pariza
Dogodka v Ljubljani so se udeležili njegova ekselenca Hiromiči Macušima, veleposlanik Japonske v Sloveniji, v imenu francoskega veleposlaništva je zbrane pozdravila Samantha Bonbayl, prva svetovalka na veleposlaništvu Francije v Sloveniji. Slovesnosti se je udeležil tudi Karl Cogard, direktor Francoskega inštituta v Sloveniji. Organizatorji so bili veseli, ker so dogodek obeležili skupaj z našimi partnerji in sopotniki v naši parašportni zgodbi. Na dogodku so bili prisotni tudi Romana Girandon, predsednica uprave Loterije Slovenije, predsednik družbe Toyota Adria Josuke Arai, Peter Kebrič, direktor nabave v Lidl Slovenija, in Tina Cipot, vodja korporativnega komuniciranja v Lidl Slovenija, Polona Škrbec, vodja oddelka za upravljanje družbene odgovornosti, dr. Zvone Čadež, direktor Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta Soča in številni drugi.
"Tudi tokratna prireditev 365 do Pariza je pomembna zaradi vnovič izkazane podpore parašportnikom in parašportnicam. Zavedati se moramo, da leta in leta garajo, se odrekajo za tak dogodek, da se lahko predstavijo. Ob takih priložnostih radi podoživljajo svoje mednarodne uspehe. Prav ti parašportniki pa so najboljši ambasadorji parašporta, kamor želimo pripeljati, predvsem pa nagovoriti mlade invalide in tako ustvarjati nove zgodbe. Vse skupaj pa sovpada z novo grafično podobo naše zveze. Tudi mi začenjamo novo ero, ko bi radi nagovorili slovensko javnost. Tudi s pomočjo paralimpijskih iger v Parizu, ko se igre po 12 letih spet vračajo v Evropo," se iger v Parizu veseli Damijan Lazar, predsednik Zveze ŠIS-SPK.
Nova celostna grafična podoba
Na torkovi prireditvi so predstavili tudi novo celostno grafično podobo. "S prenovo vizualne podobe blagovne znamke Zveze ŠIS - SPK smo sledili tudi Strategiji za obdobje 2019–2029, zato smo želeli zvezo ustrezneje pozicionirati kot sodobno in v prihodnost usmerjeno organizacijo. Za obstoječ simbol je namreč bilo ugotovljeno, da ga mnogi vidijo, kot da potuje levo, kar v zahodnih kulturah pomeni nazaj. Novi simbol paralimpijskega komiteja je kombinacija nacionalnega simbola, prstana in trikotnikov, ki tvorijo puščico. S svojo usmerjenostjo navzgor vzpodbuja parašportnike, da kljub raznim oblikam oviranosti, vztrajno trenirajo za vedno boljše rezultate. Krožna oblika prstana ponazarja združevanje vseh organizacij, ki se ukvarjajo s športom invalidov ter pomembno vlogo Zveze ŠIS - SPK pri opolnomočenju njenih članov. Konstrukcija simbola, sestavljena iz trikotnikov je tudi povsem funkcionalna, saj jo je lažje kombinirati z dresi paralimpijske reprezentance, za podobo katere skrbi Olimpijski komite Slovenije (OKS). S celostno podobo OKS sta usklajeni tudi glavni barvi - svetlo modra in zelena,“ je ob tem povedal Dejan Šmid, oblikovalec, ki se je podpisal pod novo celostno grafično podobo Zveze za šport invalidov Slovenije-Slovenskega paralimpijskega komiteja.
Slovenski parašportniki v Parizu
Med najbolj izkušenimi slovenskimi parašportniki je Tiršek, ki ima tudi že štiri medalje s prejšnjih iger v Londonu 2012, Riu 2016 in Tokiu 2020. Nedavno EP v Rotterdamu, kjer je zmagal, je bilo zanj posebna izkušnja, saj se je na tekmovanje odpravil tik po katastrofalnih poplavah, ki so močno prizadele tudi njegov kraj. "To je bilo posebno doživetje. Zapustiti domače in območje, kjer je ujma uničila vse, ter se sestaviti čez noč ... To mentalno moč spremeniti v zlato medaljo je bil velik korak," je o tem nastopu dejal Tiršek. "Vsaka tekma je nova zgodba, konkurenca je izredno močna. Kakovost športa gre v nebo, oprema se razvija, včasih kar odpreš oči, kako določeni športniki delajo. Vse jim nudijo, mi pa ostajamo tam, kjer smo bili pred desetimi, petnajstimi leti. A to moramo odmisliti, treba je delati, le pošteno delo pripelje do vrhunskega rezultata," je o primerjavi s tekmeci dejal Tiršek, ki dodaja, da še ne razmišlja samo o Parizu: "Treba je iti iz tekme v tekmo. Zdaj me čaka nastop na SP v Limi, ko se vrnem, pa bo treba delati naprej, testirati novo opremo, čez zimo bo veliko dela."
Tudi Fabčič ima veliko izkušenj, pariške igre bodo njegove četrte, drugič bo nastopil v lokostrelstvu. "Osvojitev kvote za Pariz je bila najtežja doslej. Na svetovnem prvenstvu, kjer so podelili največ kvot, sem imel okvaro opreme in sem ostal zunaj konkurence. Za evropsko prvenstvo sta tako ostali samo dve kvoti, in preprosto vedel sem, da mora biti ena moja. Verjel sem v to, z zmago na kvalifikacijskem turnirju pa sem potrdil nastop v Parizu," je opisal pot do iger. "Priprave na Pariz sem začel takoj naslednji dan. Verjamem, da bo to leto zelo naporno, trenerka sestavi zelo natančne treninge. Zato se po eni strani veselim, po drugi pa vem, da bo veliko trdega dela in odrekanja. Treba bo kombinirati, a sem trdno prepričan, da bom šel v Pariz najbolje pripravljen. In če bom ustrelil, kot znam, tudi rezultat ne bo izostal," je prepričan Fabčič.
Vodja odprave bo Boro Štrumbelj, ki je nedavno obiskal bodoča paraolimpijska prizorišča. "Pariz ima svoj šarm, mlada ekipa prirediteljev je zelo entuziastična. Igre želijo približati ljudem, prizorišča bodo tudi tam, kjer so danes travniki in ulice. Za zdaj poteka vse, kot mora, tudi paraolimpijska in olimpijska vas je že skoraj končana. Če ne bo kakšnih nepredvidljivih okoliščin, mislim, da bodo igre spektakularne," je dejal Štrumbelj. Prepričan je, da Slovenija ne bo ostala samo pri treh udeležencih: "Imamo še kar nekaj želez v ognju. V postopku pridobivanja kvot so odbojkarice, parakolesar, plavalec, tu je namizni tenis ... Paraolimpijski komite si prizadeva, da bi čim več športnikov prišlo na igre, a na koncu odločajo rezultati." V igri za nastop tako ostajajo ženska reprezentanca odbojke sede, parastrelec Anton Bavec, Nataša Bartol (dvoransko balinanje), parakolesar Anej Doplihar, paraatlet Robi Kogovšek, paraplavalec Tim Žnidaršič Svenšek in Luka Trtnik ter Andreja Dolinar (oba paranamizni tenis). Slovenski parašportniki in parašportnice so dosedaj osvojili 53 paralimpijskih kolajn, 52 na poletnih igrah, eno na zimskih. Štrumbelj je še pojasnil, da je razvoj paraolimpijskih iger in športa invalidov v zadnjem obdobju zelo hiter. "Paraolimpijski šport napreduje z velikimi koraki, tako s športnega kot organizacijskega vidika. Glede na vse kategorije in klasifikacijske skupine je še toliko težje priti na igre, ki so jagodni izbor desetih najboljših športnikov v vsaki kategoriji."