Opis fotografije: Pelerina Pilius, avtorice Petje Zorec, je bele barve in gibalno oviranim uporabnikom omogoča hitro in učinkovito zaščito pred dežjem. Foto: Peter Giodani
Opis fotografije: Pelerina Pilius, avtorice Petje Zorec, je bele barve in gibalno oviranim uporabnikom omogoča hitro in učinkovito zaščito pred dežjem. Foto: Peter Giodani

V Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani bodo 11. decembra odprli razstavo DESIGN (DIS)ABILITY – Modno oblikovanje in gibalna oviranost. Razstava, na kateri bodo na ogled rezultati dvoletnega razvojnega projekta, osredotočenega na povezovanje modne industrije, ki največkrat temelji na ideologiji popolnega telesa in glamurja, z gibalno oviranostjo, bo odprta do 10.januarja prihodnje leto.

V mednarodnem sodelovalnem projektu DESIGN (DIS)ABILITY se je z izzivom soočila skupina oblikovalcev in oblikovalk, inženirjev in inženirk, tehnikov ter uporabnic in uporabnikov iz šestih držav, ki bodo na razstavi predstavili razvoj prototipov oblačil in dodatkov za gibalno ovirane ter prvi izdelek, to je pelerino Pilius. “Čeprav gibalno ovirani uporabniki in uporabnice sestavljajo 10 odstotkov evropskega prebivalstva, na umetniškem in kulturnem področju niso dovolj zastopani. Modne blagovne znamke, ki izdelujejo izdelke za to skupino uporabnikov, so večinoma majhne in zelo redke. Večina izdelkov, ki jih najdemo na trgu, prvotno ni namenjena gibalno oviranim uporabnikom ali pa so ti zasnovani kot osnovni medicinski pripomočki,« je o razlogih za projekt povedala Meta Štular.

Oblikovalci pred kompleksnimi izzivi

Ideja o razvoju blagovne znamke je rezultat celovito zastavljenega procesa v koprodukciji RogLaba (Muzej in galerije mesta Ljubljane) in Zavoda Culturemaker. V sodelovanju z YHD − Društvom za kulturo in teorijo hendikepa je bil spomladi 2014 objavljen mednarodni kreativni izziv DESIGN (DIS)ABILITY. Z rezultati natečaja so dobili povratne podatke o področju oblikovanja za gibalno ovirane uporabnike in dva odlična prototipa izdelkov, ki sta pričala o tem, da so se oblikovalci in oblikovalke pripravljeni soočiti s kompleksnimi izzivi. Majhno število modnih izdelkov za gibalno ovirano populacijo je v veliki meri povezano s kulturnimi predsodki, ki jih posredno hrani tudi globalni sistem mode. Strokovnjaki s tega področja pa so razpršeni po svetu. Zato je padla odločitev, da projekt začnemo razvijati v mednarodnem kontekstu.

Ustvarili šest izjemnih modnih dodatkov

Povezali so se z laboratorijem Open Style Lab s Tehnološkega inštituta v Massachusettsu, ki je specializiran za razvoj visokotehnoloških oblačil in pripomočkov za gibalno in senzorno ovirane ljudi. V sodelovanju z ameriškimi kolegi so zasnovali koncept sodelovalne produktne delavnice, na kateri so z razvojem konkretnih izdelkov v tesnem sodelovanju z uporabniki in uporabnicami na primerih pokazali, kakšne izzive odpira povezovanje področij oblikovanja, gibalne oviranosti in naprednih asistenčnih tehnologij in kako jih lahko ustvarjalno naslovijo. Z mednarodnim pozivom so izbrali osem oblikovalk in oblikovalcev ter inženirjev in inženirk iz šestih držav, ki so se po enomesečnih pripravah v spletni delavnici sestali v Ljubljani in med 31. marcem ter 3. aprilom izdelali šest izjemnih modnih dodatkov. V procesu dela so vseskozi sodelovali gibalno ovirani prostovoljci in številne partnerske organizacije.

Prototipi in izdelek, ki bodo na ogled na razstavi

Pelerina Pilius, avtorice Petje Zorec, je oblikovno izrazit in funkcionalno dovršen izdelek, ki gibalno oviranim uporabnikom omogoča hitro in učinkovito zaščito pred dežjem.
Linda Ogrizek je oblikovala rokavic, ki jih zaznamuje inovativna oblikovalska zasnova, saj njihovo funkcionalnost povezuje z estetskim učinkom nakita.

Športno-elegantni moški bomber za tetraplegike ima med podlogo in polnilom všito nosljivo elektronsko napravo, ki služi za ogrevanje hrbtnega predela. Avtorice ogrevanega bomberja so Evrim Büyükaslan, Petja Zorec in Jensin Elaine Wallace.

Jakna z magnetno zadrgo in zankami je delo Hedvig af Ekenstam in Maje Šimunović. Zamislili sta si toplo jakno s kapuco za tetraplegičarko, ki je oblikovana tako, da jo lahko uporabnica s pomočjo zank na rokavih, ki se jih zatakne za ročaje vozička, samostojno sleče in obleče.

Med prototipi so tudi kavbojke z nesimetričnim pasom avtoric Hedvig af Ekenstam in Maje Šimunović. Oblikovali sta ženske kavbojke, ki so primerne za sedenje na vozičku, zato so zadaj v pasu višje, spredaj pa nižje.

Levi Goldman, Magdalena Orasche in Dejan Tašner so ustvarili tudi zvezdno opornico, obleko za opornico in intgrirano opornico. Zvezdna opornica je lahka, uporabnica jo lahko nosi pod hlačami, s krilom ali kratkimi hlačami, saj ji nemedicinsko oblikovanje daje videz modne sandale ali škornja. Uporabnik ima na voljo »obleke« za opornico za različne priložnosti ter letne čase, v različnih barvah in materialih. Integrirana opornica pa je zasnovana tako, da uporabnici omogoča nošenje nizkih balerink s krilom ali hlačami, kar običajno ni možno, saj tanek podplat ne omogoča dovolj podpore za opornico.

Pilius na Kickstarterju

Zmagovalka mednarodnega natečaja DESIGN (DIS)ABILITY je oblikovalka Petja Zorec. Njena pelerina Pilius je po letu dni testiranj, učenja in raziskovanja estetsko in funkcionalno dovršena za predstavitev na Kickstarterju in bo na platformi za množično financiranje predstavljena 9.decembra. Petja in njena ekipa se podajata na Kickstarter v upanju, da bodo oblikovalski dosežki in inovacije končno dobili svoje mesto med izdelki za gibalno ovirane posameznike. Prosojna tkanina pomaga ustvariti sodoben in urban videz ter poudariti individualni slog posameznika.

V.P.

Opis fotografije: Na fotografiji je integrirana opornica, ki je zasnovana tako, da uporabnici omogoča nošenje nizkih balerink s krilom ali hlačami. Balerinke in opornica so rožnate barve. Foto: Manca Juvan
Opis fotografije: Na fotografiji je integrirana opornica, ki je zasnovana tako, da uporabnici omogoča nošenje nizkih balerink s krilom ali hlačami. Balerinke in opornica so rožnate barve. Foto: Manca Juvan