Na fotografiji so bankovci po 500 evrov. Foto: EPA
Na fotografiji so bankovci po 500 evrov. Foto: EPA

Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.28 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo Koda gleda na TV SLO 1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Danes bodo ustvarjalci Kode med drugim govorili o tem, kakšna usoda čaka potrošnike, ki so podjetju Val Marekting plačali vnaprej za draga protivlomna vrata, nato pa jih je podjetje v začetku oktobra obvestilo, da gre v stečaj.

Kot so v oddaji Koda poročali že prejšnji teden, je podjetje Val Marketing od več sto kupcev pobralo denar za protivlomna vrata, nato pa jih v začetku oktobra obvestilo, da gre v stečaj. Do petka so na Tržnem inšpektoratu prejeli 80 prijav, na policiji pa 50. Zgodbe oškodovanih potrošnikov so podobne. »Obljube so dajali do zadnjega in tudi denar so pobirali do zadnjega, nato pa je sledilo poslovilno pismo. Mi smo dali 500 evrov avansa, velika večina ljudi pa je plačala polno ceno, to je čez 1000 evrov,« pojasni opeharjena potrošnica Gordana, Jasna pa pove: »Seveda sem takoj kontaktirala vse uradne telefonske številke, ki sem jih imela shranjene v elektronskih sporočilih, a so bile nedosegljive. Spletna stran podjetja in Facebook z mnogo, mnogo sledilci, pa sta izginila.« Na Policiji pravijo, da je poteka kriminalistična preiskava: »Preiskujemo sum kaznivega dejanja poslovne goljufije, seveda bomo pa tekom kriminalistične preiskave preiskovali tudi morebitna druga uradno preganljiva kazniva dejanja. To so zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, morebiti pa tudi lažni stečaj.«

Kaj preostane kupcem?

Poleg prijave na policijo, lahko potrošniki svoje terjatve prijavijo v stečajno maso. Pravzaprav je to edini način v tem trenutku, da bi lahko potencialno dobili del ali pretežni del denarja nazaj, opozarjajo na Tržnem inšpektoratu. Stečajni upravitelj, ki je doslej prejel 21 prijav, ni pretirano optimističen, saj je v stečajni masi je ostalo bore malo: »Gre za rabljeno amortizirano opremo, stroje. Podjetje je delovalo v najetih prostorih. V proizvodnji je bilo nekaj polizdelkov, torej nedokončane proizvodnje in večje število, 20, 30 primerov že vgrajenih vrat. Tako, da lahko zaključim, da bo stečajna masa minimalna.« Dodajmo, da se iz splošne razdelitvene mase najprej poplačajo prednostne terjatve, potem navadne in nato še podrejene terjatve. Prednostne terjatve so: plače in nadomestila plač za zadnje tri mesece, odškodnine za poškodbe povezane z delom in poklicne bolezni, neizplačane odpravnine, plače in nadomestila plač delavcem, davki in prispevki od plač in podobno. Svojo terjatev oškodovanci lahko prijavijo v stečajnem postopku v roku treh mesecev od objave oklica, to je do 9. januarja 2018. Med oškodovanci trenutno najbolje kaže tistim, ki so vrata kupili na kredit. Ker je šlo za namenski kredit in ker osnovna pogodba ne bo nikoli izpolnjena, se lahko razdre tudi kreditna pogodba. Iz podjetja Summit leasing Slovenija, ki je sklepalo pogodbe, zato potrošnike pozivajo, naj se čim prej oglasijo v njihovih poslovalnicah.

Več v oddaji Koda

Kaj lahko pričakujejo tisti potrošniki, ki so plačali tudi več kot 1000 evrov in ostali tako brez vrat kot tudi brez denarja? Kaj pa v svoj zagovor pravi direktor podjetja Val marketing, ki je oškodovalo od 300 do 400 kupcev? Kdo bo izvajal servis vrat in zagotavljal garancijo? O vsem tem v oddaji Koda, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali tudi danes, 17. oktobra ob 17.28 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.

V. P.