Na URI Soča si v mesecu juliju lahko ogledate še dve predstavitvi športov za invalide: sedečo odbojko in streljanje z zračnim orožjem. Predstavitve pripravlja športna pedagoginja mag. Juta Ošlak Kranjc v sodelovanju s športniki invalidi in trenerji.
Od letošnjega maja imajo na URI Soča po dolgih letih ponovno zaposleno športno pedagoginjo. Mag. Juta Ošlak Kranjc se je dela lotila z velikim zagonom in v mesecu juniju pripravila predstavitve štirih športov. S prof. Matjažem Fleischmanom in sabljačem Gregorjem Škrljem je predstavila sabljanje za invalide, z Gregorjem Gračnerjem in Janezom Učakarjem košarko na vozičkih, za predstavitev jadranja je Marko Kavs pripeljal jadrnico iz Bohinja, Laci Kepe in Benjamin Krč pa sta predstavila lokostrelstvo. Na prvi julijski delavnici so Jakob Škantelj, Boris Šmigoc in trenerka Barbara Zabukovec predstavili boccio oz. dvoransko balinanje, na preostalih dveh julijskih srečanjih pa bodo udeleženci pod vodstvom mag. Jute Ošlak Kranjc v sredo, 12. julija, spoznali sedečo odbojko, ki jo bo predstavila kapetanka slovenske reprezentance Lena Gabršček v družbi trenerja Simona Božiča, teden dni pozneje, v sredo, 19. julija, pa bodo trenerka Polona Sladič in njeni reprezentanti predstavili še streljanje z zračnim orožjem.
Ob tej priložnosti smo se pogovarjali s športno pedagoginjo mag. Juto Ošlak Kranjc.
Kaj je vloga športnega pedagoga v URI Soča?
V prvi vrsti seznaniti paciente in svojce z možnostmi ukvarjanja s športom že v času rehabilitacije in podati informacije za možnosti vključevanja v športne aktivnosti v domačem okolju. V času rehabilitacije na URI Soča v okviru rehabilitacijske rekreacije za paciente z dovoljenjem zdravnika organizirati in voditi športne aktivnosti s ciljem izboljšanja zdravja. Aktivnosti potekajo v popoldanskem času in pacienti se lahko lotijo namiznega tenisa, plesa, balinanja, lokostrelstva, kajaka v bazenu in plavanja.
Zakaj je šport pri rehabilitaciji in tudi v nadaljnjem življenju za invalide pomemben?
Šport v vseh svojih pojavnih oblikah - od rekreacije do vrhunskega športa invalidov -predstavlja pomemben del življenja posameznika, saj izpolnjuje in bogati življenje. Šport ponuja druženje, socializacijo, povečuje psihomotorične sposobnosti in na nezaveden način omogoči posamezniku krepitev telesa. Primer za boljše razumevanje je npr. lokostrelstvo. V programih terapije pacient razteguje gumo, kar je dobra predpriprava za ukvarjanje z lokostrelstvom. Pri lokostrelstvu namreč pacient namesto gume razteguje tetivo loka in s tem stabilizira trup, obenem pa lokostrelstvo ni le telesna vadba, temveč tudi igra s pravili, kjer je uspešnost merljiva. Zadeti tarčo je lep uspeh. Lahko pa seveda svojo spretnost še krepimo in tudi tekmujemo.
Je paciente težko motivirati, da bi se zaželi ukvarjati s športom?
Paciente, ki imajo dovoljenje zdravnika za popoldansko aktivnost v obliki rehabilitacijske rekreacije, ni težko motivirati, saj kmalu spoznajo, da je telesna kondicija pomembna za zdravje in za kvalitetnejše življenje. Za to so se pripravljeni potruditi. Dejstvo pa je, da zaradi zgodnje travme veliko pacientov na URI-Soča o športu še ne razmišlja, vendar prvo informacijo o možnostih ukvarjanja s športom pridobijo, in ko se bo pojavila želja po aktivnosti, bodo vedeli, kam se lahko obrnejo.
S katerimi športi se invalidi lahko ukvarjajo oziroma ali se da vsak šport prilagoditi tako, da se lahko z njim ukvarja tudi oseba z invalidnostjo?
Primeri dobre prakse kažejo, da se lahko ukvarjajo skoraj s vsemi športi . Potrebne so prilagoditve športnega rekvizita, dostopnost do objekta in seveda strokovno vodstvo in osebna motivacija posameznika z invalidnostjo. Zveza za šport invalidov Slovenije – Paraolimpijski komite na svoji spletni strani ponuja vse informacije in kontakte začetnikom športnikom o možnostih ukvarjanja s športom, ki ga želijo izvajati pod sloganom POSTANI ŠPORTNIK . http://www.zsis.si/ . Paciente pa tudi usmerim v športna društva v domačem okolju in jim omogočim tudi prvi stik z trenerjem.
Kako predstavitve potekajo? In kje lahko zainteresirani pridobijo dodatne informacije o športih?
Prestavitve poskušamo izvajati tedensko in jih tudi napovemo na oglasnih deskah in spletni strani URI- Soča pod novice http://www.ir-rs.si/.
V mesecu juniju smo predstavili sabljanje sede in stoje. Obiskala sta nas prof. Matjaž Fleishman in sabljač na vozičku Gregor Škrlj, ki je tudi aktualni državni prvak in vsestranski športnik – paraplegik. Predstavitev si je ogledalo približno štirideset pacientov in svojcev, nekateri so sabljanje tudi preizkusili, saj smo imeli na razpolago tudi šolsko opremo. Več informacij pa lahko dobite na naslovu sabljanje.olimpija@gmail.com.
Z Jadralnim klubom Bohinj smo predstavili jadranje, nad katerim je bil navdušen sabljač Gregor Škrlj, ki je zajadral kar pred URI Soča, kamor je za dva dni jadrnico postavil gospodMarko Kavs iz Bohinja. Jadranje je primerno za vse, ki lahko upravljajo z ročnimi komandami, več informacij pa na www.jkb.si.
Košarko na vozičku smo predstavili v sodelovanjem Zveze paraplegikov Slovenije. Trener in igralec Gregor Gračnar in Janez Učakar sta prestavila hitro igro.
Lokostrelstvo smo predstavili v sodelovanju z Zvezo paraplegikov Slovenije in Društvom paraplegikov Prekmurja in Prlekije. Osnove streljanja z lokom sta nam pokazala tetraplegik Laci Kepe in paraplegik Benjamin Krc. Streljali smo vsi, tudi tisti, ki so mislili, da zaradi svojih omejitev tega ne zmorejo.
Na predstavitvi boccie oz. dvoranskega balinja so nas v sodelovanja z Zvezo za šport invalidov - Paraolimpijskim komitejem obiskali reprezentanta Jakob Škantelj in Boris Šmigoc ter njuna trenerka Barbara Zabukovec. Predstavitve se je udeležilo kakih 35 otrok in odraslih.
Katere predstavitve pa še načrtujete?
V torek, 11. julija, bomo predstavili kolesarstvo in možnosti prilagoditve koles za vse paciente. Predstavili bomo kolesa za rekreacijo pacientov, ki imajo zmanjšano zmožnost gibanja in motnje ravnotežja. Idejo o predstavitvi je podal para kolesar Primož Jeralič, ki s svojimi nasveti in izkušnjami dobro pozna želje pacientov v Soči. Ležeča kolesa se dajo odlično prilagoditi različnim oblikam gibalne oviranosti. Omogočajo vožnjo tudi v primeru, ko pacient nima ravnotežja ali ne more hoditi. To ni invalidski voziček. Kolo na recept je moja želja, tako kot v tujini. Kolesa lahko pogledate na www.udobnoposvetu.si.
Kapetanka naše reprezentance v odbojki sede Lena Gabršček bo v sredo, 12. julija, predstavila svojo osebno zgodbo in seveda tudi temeljne značilnosti tega športa.
Zadnja julijska predstavitev bo strelstvo. V sredo, 19. julija, bomo namreč v sodelovanju s Paraolimpijski komitejem Slovenije na URI Soča gostili trenerko Polono Sladič in njene reprezentante.
Načrtujete še več predstavitev? In kdo sodeluje pri predstavitvah športov?
V sodelovanju z Zvezo za šport invalidov Slovenije – Paraolimpijski komite bomo poskusili predstavljati tri športe na mesec. Športi bodo izbrani glede na letni čas in prosti čas športnikov invalidov, ki pridejo šport tudi predstaviti. Sodelujejo tudi trenerji, pa Aleksej Dolinšek kot koordinator iz Paraolimpijskega komiteja in seveda jaz.
Ste z odzivom pacientov in svojcev, ki so jim te predstavitve namenjene, zadovoljni?
Menim, da je odziv dober, od 20 do 40 pacientov na predstavitev v času obiskov ali počitka je gotovo lepa številka. Moji pacienti, ki so se po končani rehabilitaciji že vključili v športno dejavnost, pa so gotovo 100% dobra spodbuda za vztrajanje pri promociji športa in rehabilitacijski rekreaciji na URI-Soča.
Veronika Rot