Tradicionalno humanitarno tekmovanje slikopleskarjev Slovenije je letos potekalo v Centru za korekcijo sluha in govora Portorož, kjer je 85 slikopleskarjev prepleskalo 4500 kvadratnih metrov prostorov in opravilo dela v vrednosti 60.000 evrov. Prireditve se je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor.
Slikopleskarji v okviru letnega tekmovanja, ki ga organizira Sekcija slikopleskarjev, fasaderjev in črkoslikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, izvajajo zahtevna slikopleskarska dela v ustanovah, ki jim za obnovo stavb primanjkuje denarja. Letos so tako izbrali portoroški center za korekcijo sluha in govora, ki je po besedah njegovega ravnatelja Marka Strleta eden od treh tovrstnih centrov v državi, z mobilnimi učitelji in logopedi pa pokriva območje celotne zahodne Slovenije. Letos imajo v centru 72 učencev in nekateri so tudi pomagali v tokratni akciji. Kot je dejal Strle, je vesel, da so postali del humanitarnega projekta, saj je njihova hiša »dobila priložnost, da se na novo preobleče«.
Čopič vihtel tudi predsednik republike
Letošnje prireditve, že 16. po vrsti, se je udeležilo 85 pleskarjev, sodelovalo pa je tudi 15 dijakov mariborske srednje gradbene šole in kranjske srednje gradbeno-storitvene šole. Čopiče so vihteli tudi predsednik republike, piranski župan Peter Bossman in predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Branko Meh. Pobudo za humanitarna tekmovanja slikopleskarjev v javnih ustanovah, kot so šole, vrtci ali bolnišnice, je že leta 1999 dal Branko Goričan. K sodelovanju je najprej pritegnil Območno obrtno-podjetniško zbornico Ptuj, kmalu pa so se jim pridružili nekateri večji slovenski proizvajalci barv, premazov, orodij in drugega gradbenega materiala. Organizacijo te odmevne humanitarne akcije je pred enajstimi leti prevzela OZS, ki je vključila še več slikopleskarjev in dodatno poskrbela za promocijo slikopleskarskega poklica med mladimi.
Prepleskali so že skoraj 60.000 m2 površin
Branko Meh je v pogovoru s predsednikom Pahorjem in županom Bossmanom poudaril, da je to tekmovanje pomembno za stanovsko druženje in tudi odličen primer uspešnega sodelovanja slovenskih podjetij z obrtniki, ki znajo združiti moči tudi pri tako obsežnem dobrodelnem projektu. »Ponosni smo, da je sekcija slikopleskarjev pri OZS že 16. leto zapored organizirala tako obsežno humanitarno akcijo. V teh 16 letih je 1200 članov sekcije slikopleskarjev pri OZS prepleskalo skoraj 60.000 m2 površin, skupaj s podjetji pa so zagotovili za več kot 610.000 evrov humanitarnih sredstev v obliki storitev in materiala. Centru za korekcijo sluha in govora v Portorožu smo z letošnjo akcijo zagotovili kakovostnejše razmere za vzgojo in izobraževanje 300 gluhim in naglušnim otrokom z govorno jezikovno motnjo. Takšne akcije dokazujejo srčnost in nesebičnost slovenskih obrtnikov, ki so kljub težkim časom še vedno pripravljeni pomagati. Je pa to po svoje tudi spodbuda za mlade, da bi se v večjem številu odločali za obrtne poklice.«x