Opis fotografije: Na črni podlagi je v modrem krogu na levi strani fotografije napis Poletna muzejska noč. Na desni strani pa je naveden datum 20.junij 2015 in podatek, da je vstop prost.
Opis fotografije: Na črni podlagi je v modrem krogu na levi strani fotografije napis Poletna muzejska noč. Na desni strani pa je naveden datum 20.junij 2015 in podatek, da je vstop prost.

V že tradicionalnipoletni muzejski noči, ki bo to soboto potekala že trinajstič, bo sodelovalo okoli 70 institucij iz vse Slovenije. Muzejske hiše bodo od 18. do 24. ure brezplačno odprle svoja vrata za obiskovalce in ponudile pester spored prireditev. Obetajo se vodstva, delavnice, projekcije, odprtje razstav in glasbeni program. Velik poudarek bo na dostopnosti ranljivim skupinam, tudiinvalidom.

Dogajanje bo potekalo v 52 mestih, največ sodelujočih institucij pa je iz Ljubljane. Program bo letos ponudil približno 300 dogodkov, ogledati pa si bo mogoče tudi stalne in občasne razstave. Kot pravi koordinatorica projekta Irena Marušič, je program namenjen vsem starostnim skupinam, družinam in posameznikom, ljudem, ki pogosto obiskujejo muzeje, predvsem pa takim, ki vanje poredko ali pa sploh ne zahajajo. Velik poudarek je na dostopnosti ranljivim skupinam, takoinvalidom, kot tudi ampak tudi brezposelnim ljudem inRomom.

Pestri program za invalide

Poletno noč bo ob 18. uri v Narodni galeriji v Ljubljani odprla plesna skupina na vozičkih Zebra, sledila pa bo predstavitev taktilne replikeGlave sv. Janeza Krstnika, namenjene predvsem senzorno oviranim obiskovalcem. Ob isti uri se bo v Prirodoslovnem muzeju Slovenije začela delavnica Različna hrana, različni zobje, ki poteka v okviru projekta Dostopnost do kulturne dediščine ranljivim skupinam, v Slovenskem etnografskem muzeju pa bo v okviru istega projekta potekala delavnica Aja tutaja, zibka se maja. V Slovenskem gledališkem muzeju bo na ogled razstava HOJA za GLEDalIŠČEM, od jezuitov do Cankarja. Vodstvo bo v znakovnem jeziku, začelo pa se bo ob 18. uri. Razstava slikovito predstavlja začetke in osrednje tokove gledališča v Sloveniji, njegovo vpetost v evropska kulturna dogajanja in njegovo vlogo pri oblikovanju slovenske nacionalne zavesti.

V temi z veččutnim vodstvom

V Galeriji Vžigalica se bo ob 22. uri začelo veččutno vodstvo predstavljanja umetniških stvaritev avtorjev, katerih izhodišče se osredotoča na pojem »v tèmi«. Svetlobna gverilase tudi tokrat na svojstven način loteva predstavljanja umetniških stvaritev, ki pri svojem učinkovanju izkoriščajo medij svetlobe. Veččutna vodstva omogočajo slepim in slabovidnim, da si z drugimi čutili ustvarijo vtis o posameznih razstavljenih delih in razstavi kot celovitem delu. Sicer pa niso namenjenazgolj osebam, ki so izgubile vid,temveč širšemu občinstvu, saj s tem projektom obiskovalce spodbudijo, da ob ogledu razstave vklopijo še druga čutila in v svet vizualne umetnosti vstopijo skozi »druga vrata«. Vodenje z otipom, ki se bo začelo ob 18. uri, pa so pripravili v Muzeju pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu. Predstavili bodo muzejsko pot, prilagojeno slepim in slabovidnim, obiskovalce pabo vodila skozi muzejske zbirke, kjer bodo poslušali melodije poštnega roga, pisali pisma s peresom, pokukali v poštno torbo, poslušali signale Morsejeve abecede, telefonirali z ročno telefonsko centralo in spoznali, kaj vse se skriva v pametnem telefonu.

Lani skoraj 40 tisoč obiskovalcev

S pestrim in raznovrstnim programom želijo organizatorji Poletne muzejske noči obiskovalcem predstaviti institucije, ki hranijo, ohranjajo in predstavljajo kulturno dediščino, kot prostore za sproščeno, zabavno in navdihujoče preživljanje prostega časa. Število obiskovalcev iz leta v leto narašča in se giblje od 20 tisoč do 25 tisoč; lani je bil obisk rekorden, saj jih je obiskalo 39 tisoč ljudi, udeležba pa doseže vrhunec v poznih večernih urah. Poletna muzejska noč poteka pod okriljem Skupnosti muzejev Slovenije, akcijo pa koordinira ekipa Tehniškega muzeja Slovenije. Program vseh prireditev je objavljen na spletni straniwww.muzejska-noc.si, navzoči pa so tudi na družbenih omrežjih.x

Vesna Pfeiffer