Najznamenitejšega dela avstrijskega slikarja Gustava Klimta, slike Poljub, se tako kot drugih največjih umetnin ne sme dotakniti nihče. A v sredo so na Dunaju odkrili tridimenzionalno izvedbo znamenite slike, ki se je lahko dotaknemo ter tudislepimin slabovidnim omogoča, da občutijo to umetniško delo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kot so poudarili v dunajskem muzeju Belvedere, kjer sta razstavljeni obe različici senzualne upodobitve vrtinca ljubezni, so "interaktivni čutni relief" izdelali s tridimenzionalnim tiskalnikom, na njem pa se je mogoče dotakniti podrobnosti z originala iz leta 1907 in 1908, na katerem je upodobljen objet par v barvitih plaščih, ki se poljublja. Tridimenzionalna različica je manjša od originala in je opremljena tudi s senzorji, ki ob dotiku sprožijo zvočne komentarje o delu. "Želimo odpreti povsem novo poglavje in narediti umetnost dostopno tudi zaslepein slabovidne," je dejal Rainer Delgado iz nemškega združenjaslepihin slabovidnih. "Morda bodo doma imeli svoj tridimenzionalni tiskalnik in si bodo na računalnik naložili datoteke s spletne strani muzeja," je še dejal na novinarski konferenci na Dunaju.
Del evropskega projekta Ambavis
Relief je del evropskega projekta Ambavis (dostop do muzejev zaslepein slabovidne), ki naj bislepimin slabovidnim ponudil neoviran dostop do umetnosti. Sicer pa velja Poljub za najznamenitejšo Klimtovo sliko. Gre za vrhunec njegove zlate faze, s katero se je vrnil k očetovemu poklicu, zlatemu graverstvu. Poleg tega gre za fazo, v kateri se Klimt navdihuje tudi pri bizantinski umetnosti in v njeni togosti in neorganskosti najde medij, s katerim lahko kroti oziroma decentno upodobi tudi človekove nagonske odzive. Klimt je večino svojega življenja preživel na Dunaju in prav tam je v Belvederu na ogled tudi izvirnik njegovega dela Poljub, katerega kopije v obliki plakatov in razglednic krasijo stene na vseh koncih sveta.
V.P./STA