Skupinska fotografija dobitnikov državnih odlikovanj v predsedniški palači. Na sredi Polona Sladič in Borut Pahot. Foto: arhiv Urada predsednika države
Skupinska fotografija dobitnikov državnih odlikovanj v predsedniški palači. Na sredi Polona Sladič in Borut Pahot. Foto: arhiv Urada predsednika države

Polona Sladič je red za zasluge prejela za izjemne dosežke parastrelske in strelske reprezentance. Pod vodstvom Polone Sladič je parastrelska reprezentanca Slovenije na uradnih mednarodnih tekmovanjih osvojila 33 medalj: devet na paraolimpijskih igrah, 11 na svetovnih prvenstvih in 13 na evropskih prvenstvih. Med trenerji v Sloveniji bi zelo težko našli uspešnejšega in zato je lani Polona Sladič prejela tudi Bloudkovo nagrado za življenjsko delo v športu. To je bilo prvikrat, da je najvišje državno priznanje za šport prejel trener v športu invalidov. V zadnjih letih pod njenim vodstvom vadita tudi vrhunski slovenski strelki Živa Dvoršak in Klavdija Jerovšek.

Polona Sladič je predana športu invalidov in strelstvu

Polona Sladič se je strelstvu in športu na splošno zapisala že v otroštvu. Bila je uspešna tekmovalka, članica državne reprezentance v streljanju in dvakratna državna prvakinja. Potem je morala zaradi težav s hrbtenico zaključiti tekmovalno pot in se odločila, da bo postala trenerka.

Že pri 18-ih letih je prevzela organizacijsko in trenersko delo v svojem tedanjem strelskem društvu, čez manj kot deset let, leta 1995, pa je postala glavna trenerka strelske reprezentance invalidov Slovenije. Prvi velik uspeh je prišel skoraj takoj – Franc Pinter je pod njenim vodstvom leta 1996 na paraolimpijskih igrah v Atlanti osvojil prvo srebrno paraolimpijsko medaljo za Slovenijo. Postal je legenda slovenskega parastrelstva, za Polono Sladič pa je bila njegova medalja prvo znamenje, da je ubrala pravo pot. Po njej zdaj vodi slovenske parastrelce že več kot petindvajset let in od leta 1996 z vsakih paraolimpijskih iger prinesejo vsaj eno medaljo. V Riu de Janeiru leta 2016 sta v nepozabnem finalu Veselka Pevec in Franček Gorazd Tiršek osvojila zlato in srebrno medaljo ter poskrbela, da sta se ob zmagovalnem odru dvignili kar dve slovenski zastavi. Tiršek je bil uspešen tudi v Tokiu, v Slovenijo je prinesel srebrno in bronasto medaljo.

Polona Sladič s Tirškom v Tokiu. Foto: Vid Ponikvar/Sportida
Polona Sladič s Tirškom v Tokiu. Foto: Vid Ponikvar/Sportida

Polona Sladič je strelstvu posvetila življenje, kot tekmovalka, trenerka, organizatorka, funkcionarka in strokovna sodelavka je v njem že več kot štirideset let.
Polona Sladič je popolnoma predana športu invalidov in strelstvu. »Življenje ni dirka, ampak streljanje v tarčo,« pravi in dodaja: »Ni važno, kako hiter si, ampak kako blizu centra si zadel.« Zaradi njene strokovnosti, predanosti in iskrenega razumevanja so slovenski parastrelci že skoraj tri desetletja nepretrgano v samem svetovnem vrhu.

Drugi dobitniki državnega odlikovanja

Drugi dobitnikih odlikovanj so še Roman Krajnik v športnem plezanju, Andrej Hauptman in Franc Hvasti v kolesarstvu ter Marjan Fabjan v judu.