Opis fotografije: Na fotografiji so tekači lanskoletnega teka Wings for life kmalu po začetku teka, ki je bil na Kongresnem trgu v Ljubljani. Foto: Samo Vidic, arhiv MMC RTV SLO
Opis fotografije: Na fotografiji so tekači lanskoletnega teka Wings for life kmalu po začetku teka, ki je bil na Kongresnem trgu v Ljubljani. Foto: Samo Vidic, arhiv MMC RTV SLO

Vnedeljo, 3. maja 2015, se bo na 35 krajih v 33 državah po vsem svetu na tisoče tekačev vseh starosti sočasno pognalo v tek za tiste, ki tega ne morejo. Globalni tek WINGS FOR LIFE je namenjen zbiranju sredstev za raziskave poškodb hrbtenjače.

Wings for life je mednarodna neprofitna fundacija za raziskavo poškodb hrbtenjače. Njihovo poslanstvo je najti zdravilo za poškodbe hrbtenjače, zato po vsem svetu financirajo znanstvene in klinične raziskave, namenjene zdravljenju poškodb hrbtenjače. Najhujša posledica, ki jo prinesejo poškodbe hrbtenjače, je ohromelost udov, s seboj pa prinesejo še druge zdravstvene zaplete in omejitve v življenju. Najpogostejše so kronična bolečina, nevrogeni mehur in težave pri uravnavanju telesne temperature. Večina poškodovanih trpi močne bolečine, ki jih kljub farmacevtskim terapijam ali drugim oblikam zdravljenja težko ali celo nemogoče nadzorovati. Zelo pogosta posledica je tudi omejena sposobnost obvladovanja mehurja, zaradi česar morajo nositi zaščitno perilo ali pa uporabljati kateter. Tudi okrnjena zmožnost uravnavanja telesne temperature lahko prinese precejšnje težave, saj se osebe s poškodbo hrbtenjače lahko v vročem okolju pregrevajo, v hladnem pa pretirano ohlajajo.

Vrhunski znanstveniki na različnih koncih sveta si prizadevajo poiskati zdravilo za ljudi, ki trpijo za tovrstnimi poškodbami. Njihova odkritja prinašajo poškodovanim upanje v večjo kakovost življenja pa tudi upanje, da bodo nekoč spet lahko hodili. Za raziskave je potrebno veliko sredstev, pomoč države ali financiranje farmacevtskih podjetij pa je omejeno.

Popolnoma ves izkupiček startnin za udeležbo na teku Wings for life World run gre neposredno za namene raziskav s področja poškodb hrbtenjače.

Startnina za odrasle udeležence je 30 EUR, elektronske prijave so mogoče do 28. aprila 2015. Možne bodo tudi prijave na kraju samem, in to do dve uri pred startom, če bo na voljo še kaj startnih številk. Trenutno je prijavljenih 2200 tekmovalcev, na voljo pa je 2500 mest. Startnina na dan prijave bo znašala 50 evrov. Tekli bodo lahko tudi otroci, in sicer v različnih starostnih kategorijah, ter seveda tudi udeleženci na invalidskih vozičkih. Za otroke do 13. leta in za udeležence na invalidskih vozičkih je startnina 3 evre, za najstnike, stare od 14 do 17 let, pa startnina znaša 6 evrov.

Tek Wings for life se začne 3. maja točno ob 13. uri in konča, ko zasledovalno vozilo prehiti zadnjo osebo, ki še teče na progi.

Start slovenskega teka Wings for life bo na Kongresnem trgu v Ljubljani. Proga nato teče vzdolž Dunajske ceste, mesto zapusti na severnem delu, prečka Savo in vodi do Domžal ter se nato usmeri proti Kamniku, nadaljuje do Komende in Cerkelj na Gorenjskem, tam pa se znova obrne proti Ljubljani in vodi skozi vaško pokrajino do Zgornjega in Spodnjega Brnika ter vse do Vodic. Nato zaokroži skozi manjše kraje Zapoge, Smlednik in Medno ter se vrne v Ljubljano. Zadnja tretjina poti vodi po ljubljanskih ulicah in se konča na Kongresnem trgu. Na trasi bodo približno na vsakih 5 km okrepčevalne postaje.

Zasledovalno vozilo bo na progo zapeljalo 30 minut po začetku tekmovanja. Za volanom zasledovalnega vozila bo Aleks Humar, državni prvak v reliju, njegov sovoznik in desna roka,Florijan Rus, pa bo tokrat vozil v drugem zasledovalnem vozilu.

Med tekači bodo tudi znana slovenska imena, med njimi Filip Flisar, Peter Kauzer, David Urankar, Gal Jakič, Elvis Jackson Band in še mnogi drugi. Ambasadorji slovenskega teka Wings for life pa so Dušan Mravlje, Matej Markovič, Roman Kejžar, Vesna Fabjan, Jure Košir, David Pleše in Ana Klašnja.

Zanimivosti teka Wings for life

Tek se začne sočasno na vseh 35 lokacijahpo vsem svetu, torej bodo tekači lahko tekli podnevi, ponoči, zjutraj ali zvečer. Tokrat ne bodo tekli proti ciljni črti, temveč jih bo lovilo vozilo, ki bo v intervalih pospeševalo. Ko bo posameznega tekača prehitelo, bo ta izločen s tekmovanja. Tekači se lahko zberejo v ekipi in tekmujejo med seboj. Pridružijo se lahko tudi ekipam vrhunskih športnikov. Svetovna prvaka teka pa bosta postala zadnji moški in ženska, ki ju bo ujelo zasledovalno vozilo. Vsaka država pa bo imela tudi državnega prvaka. Toda zmagovalec je pravzaprav vsak, ki sodeluje na teku Wings for life.

Wings for life World run 2014v Sloveniji

Lani so tekači teka Wings for life prvič tekli tudi v Sloveniji. Teka se je udeležilo 1385 tekačev in tekačic, med njimi je bilo veliko znanih imen, pa tudi naša najstarejša maratonka Helena Žigon. Zmagovalec slovenskega teka je bil triatlonec David Pleše, ki ga je zasledovalno vozilo ujelo nekaj metrov pred šestdesetim kilometrom proge. Tekel je s povprečno hitrostjo štiri minute na kilometer. S startninami so po vsem svetu zbrali več kot tri milijone evrov in jih namenili raziskavam poškodb hrbtenjače.x

V nedeljo, 3. maja, torej obujte športne copate in tecite za tiste, ki tega ne morejo!

Veronika Rot

Opis fotografije: Na fotografiji na lokalni cesti sredi travnika stoji tekač David Pleše, zmagovalec lanskoletnega teka Wings for life. Na njegove levi strani je pano z napisom 60 km, na desni strani pa stoji zasledovalno vozilo. Foto: Samo Vidic, arhiv MMC RTV SLO
Opis fotografije: Na fotografiji na lokalni cesti sredi travnika stoji tekač David Pleše, zmagovalec lanskoletnega teka Wings for life. Na njegove levi strani je pano z napisom 60 km, na desni strani pa stoji zasledovalno vozilo. Foto: Samo Vidic, arhiv MMC RTV SLO