Pol leta pred paraolimpijskimi igrami v slovenski reprezentanci oziroma krovni zvezi ZŠIS-POK še ne vedo natančno, kakšna bo slovenska ekipa in koliko športnikov bo v njej. Za zdaj imajo udeležbo zares zagotovljeno le strelci, nekateri športniki so izpolnili norme in čakajo potrditve, za nekaj športov pa ima Slovenija kvoto udeležencev.
Pot na paraolimpijske igre je za številne športnike invalide precej naporna. Prek kvalifikacijskih turnirjev, nastopov na svetovnih in evropskih prvenstvih, svetovnih pokalih in drugih tekmah tako lahko pridobivajo potrebne točke. Toda zaradi omejitev pri številu udeležencev lahko tudi tisti, ki imajo zelo dobre rezultate, trepetajo za uvrstitev na igre. Kvota za paraolimpijce pomeni mesto na igrah, norma pa je vrhunski rezultat, ki pa še ni nujno dovolj za nastop na igrah. ZŠIS POK razlikuje tudi med kandidati - to so vsi, ki ustrezajo pogojem Mednarodnega Paraolimpijskega komiteja za udeležbo ali pa imajo velike možnosti doseči normo, ter med potniki - tistimi kandidati, ki jih potrdita komisija za tekmovalni šport ZŠIS-POK in upravni odbor ZŠIS-POK, ki se bodo iger tudi dejansko udeležili. Na ZŠIS-POk so pred dnevi pojasnili, da ima Slovenija za zdaj štiri strelske kvote, kandidati med strelci so Franc Pinter, Franček Gorazd Tiršek, Damjan Pavlin in Veselka Pevec, ter eno plavalno kvoto, kandidat je Darko Đurić.
Žensko reprezentanco v odbojki sede čaka težka naloga
Za atletiko bodo stvari dokončno znane konec junija, Henrik Plank je za zdaj peti na lestvici v svoji kategoriji, kar mu še prinaša kvoto, vendar bo moral v spomladanskem delu sezone na tekmah to mesto še obdržati. Normi imata Henrik Plank in Sandi Novak, lovi jo tudi Jana Führer, vsi trije so za zdaj še kandidati. Pri kolesarstvu bo več jasno aprila, računajo na eno kvoto, kandidata sta za zdaj David Kuster in Primož Jeralič. V novi paraolimpijski disciplini, parakajaku, pa je blizu igram Dejan Fabčič, ki se mora na pomladanskih tekmah uvrstiti med štiri najboljše, ki še niso uvrščeni na igre. Težka naloga pa čaka žensko reprezentanco v odbojki sede, bronasto z zadnjega evropskega prvenstva lani v Podčetrtku: na svetovni pokal na Kitajskem se odpravlja z vednostjo, da je prosto le še eno mesto, vozovnico bo dobila najboljša ekipa med tistimi, ki si mesta še niso zagotovile na enem od prejšnjih tekmovanj. Če bodo Slovenke uspešne, bodo edina slovenska zasedba v ekipnih športih v Riu.
Spremembe v ekipi
"Če primerjam s paraolimpijskimi igrami v Londonu, so bile tam štiri evropske ekipe. Zdaj je v Rio uvrščena samo Ukrajina, evropska prvakinja, na Kitajskem pa lahko pride do tega, da bo na igrah celo samo ena evropska ekipa. Na EP smo bile tretje, kar pa še nič ne pomeni. Veliko bo odvisno od tega, kako se bo razpletlo, počakati moramo na žreb. Težava zna biti tudi časovna razlika. A s pravim pristopom se lahko uvrstimo," pravi kapetanka ekipe lena Gabršček. Gostiteljice Kitajke so kot svetovne in olimpijske prvakinje že uvrščene na igre, kar pa naloge ne bo dosti olajšalo. "Do manjših sprememb je prišlo, postava ostaja večinoma ista, dobile smo novo igralko, Lariso, za katero pa še ni potrjeno, ali bo lahko šla na Kitajsko. Ona kandidira za igralko z minimalno poškodbo. Upamo, da bo šla z nami, potem pa upamo, da bomo šle v redu skozi kvalifikacije," je spremembe v ekipi in želje pred turnirjem na kitajskem strnila kapetanka slovenske ekipe.
Darko Đurić ima tudi za Rio že izpolnjeno normo
Londonske izkušnje ima tudi plavalec Darko Đurić, ki ima tudi za Rio že izpolnjeno normo, zato je lahko miren pred odločilnimi nastopi v Braziliji. "Norme sem odplaval že lani aprila, tako da se mi je odvalil velik kamen od srca, ker lahko bolj sproščeno tekmujem in se osredotočam na Rio. Do takrat me čaka še nekaj tekmovanj, močan miting v Eindhovnu, pa EP, kjer bom že videl, kjer približno kotiram na paraolimpijskih igrah," je razkril načrte do Ria. "Rezultatsko, kar se tiče fizične pripravljenosti, sem zelo napredoval. Tudi na treningih dosegam boljše čase kot prej. Treba bo delati na hitrosti, a ko bodo prišle tekme, upam, da bom že na EP sposoben plavati osebne rekorde," je dejal slovenski plavalec in se tudi pošalil o zgoščenosti svojih nastopov v Braziliji (50, 100 in 200 m prosto ter 50 m delfin): "Če je Michael Phelps lahko plaval osem disciplin s po štirimi starti, bo tudi meni uspelo." O tekmovalni primerjavi med Londonom 2012 in prihajajočim Riom 2016 pa je Đurić dejal: "Nekaj jih je končalo, nekaj je novih, ki so čisto pri vrhu. Karte so se malo pomešale, tekmeci so rahlo napredovali, konkurenca se je zgostila, za finale je potrebno odplavati veliko boljši čas kot v Londonu. A to je pozitivno za šport, bolj zanimivo je, nas pa to žene naprej."
V.P./STA