Zveza paraplegikov Slovenije je včeraj, 16. Aprila 2019, v domu paraplegikov v Pacugu pripravila slavnostno akademijo. Predsednik zveze Dane Kastelic je ob 50-letnici pozval k spremembi oz. nadgradnji zakonodaje na področju invalidov. Slavnostni govornik, premier Marjan Šarec pa je napovedal, da bo želje in pozive prenesel na pristojna ministrstva.
Predsednik Zveze paraplegikov Slovenije Dane Kastelic se je v svojem govoru dotaknil številnih pomembnih dejavnikov, ki so v petdesetih letih zaznamovali poslanstvo te organizacije. Med drugim je omenil sprejetje Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki bi omogočil kvalitetno obravnavo tudi njihovih članov, ki so starejši od 65 let; sprejetje Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, v katerem bi po njihovem mnenju morala biti zapisana pravica paraplegikov in tetraplegikov do obnovitvene rehabilitacije; napovedano pokojninsko reformo, v kateri pričakujejo, da bodo paraplegikom in tetraplegikom zagotovljene primerne invalidske pokojnine in odpravljena diskriminacija pri nadomestilih za telesno okvaro. Nanizal je kar nekaj izzivov, ki bi bili s sodelovanjem pristojnih ministrstev in z dobro voljo vseh deležnikov, vsekakor rešljivi. »V razvojni strategiji slovenskega invalidskega varstva imamo paraplegiki in tetraplegiki uspešno in zgledno prakso, ki jo skupaj z devetimi lokalnimi društvi uresničujemo na državni in lokalni ravni. Smo socialno aktivni in zasledujemo načela neodvisnega življenja invalidov,« je še pripomnil Dane Kastelic.
Praznovanje pa so s svojim obiskom počastili: ministrica za delo družino, socialne zadeve in enake možnosti Ksenija Klampfer, poslanci Državnega zbora RS, svetniki Državnega sveta RS in državni sekretarji, župana obalnih občin, predstavniki institucij, invalidskih in humanitarnih organizacij v RS ter nekateri predstavniki Zvez paraplegikov nekdanjih republik skupne države. Z nami so bili trije ustanovni člani: Pavla Sitar, Jože Globokar, Vojko Gašperut.
Predsednik vlade Marjan Šarec je v slavnostnem govoru povedal, da sta z ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ksenijo Klampfer, ki se je prav tako udeležila slovesnosti, slišala težave in želje paraplegikov. "Verjamem, da bova z ministrico znala to prenesti tudi naprej in da bo tudi na dotičnih ministrstvih posluh za to, pa ne samo posluh, ampak da se bo tudi kaj premaknilo," je napovedal premier. V Zborniku, ki so ga izdali na Zvezi ob tej priložnosti, pa je predsednik vlade med drugim zapisal: »50-letnica je častitljiv jubilej, še zlasti, ko gre za organizacijo s takšnim poslanstvom, kot ga ima Zveza paraplegikov Slovenije – s poslanstvom, vrednim poklona. Človekoljubje in dobrodelnost želim izpostaviti bolj kot preostalo, kar je Zvezi v ponos. Obojega namreč današnji družbi izrazito primanjkuje, četudi nič ne stane. Celo nasprotno, posameznika, ki prepozna, da je vrednost življenja v dajanju in ne v prejemanju, neizmerno bogati. Hvala vsem, preprosto zato – ker ste. Ker s svojimi izkustvi in znanjem (u)blažite stiske. Ker opogumljate, poslušate in predvsem slišite. Ker razumete in pomagate. Ker (na)učite živeti, sprva na novo, nato polno. Ker pomagate zbuditi voljo, ker vračate optimizem, ker ohranjate pogum. Ste roka in srce. Za koga ste morda res neopazni, a za večino nikoli prezrti. Dovolite mi iskreno zahvalo za vaše delo, ki ga srčno in z zavedanjem, da smo pomoči potrebni prav vsi, nadaljujte in nikoli ne obupate. Brez dvoma ste nujni steber družbe, tudi s svojim osveščanjem, da je vredno Živeti in ne zgolj živeti.«
Podelitev plaket
Na slovesnosti so članom, zunanjim sodelavcem in institucijam podelili zaslužena priznanja za njihovo delo pri Zvezi paraplegikov. Najvišje priznanje – Častni član Zveze je prejel Jože Okoren, ki je bil vpet v delo Zveze predvsem na organizacijskem športnem področju. Zlate plakete so prejeli: Draga Lapornik, Franc Pinter, Slavko Bračič, Boris Lipicer, Julijana Kralj, Peter Robnik, Janez Češnovar, Matjaž Planinc, Darja Kos, prim. Rajmond Šavrin, Franc Hočevar in URI-SOČA.
Prejemniki srebrnih plaket so: Janez Hudej, Gregor Gračner, Tatjana Podlogar, Pavla Obreza, Thermana Laško, ZZZS, FIHO in NSIOS.
Prejemniki bronastih plaket pa: Mirjam Kanalec, Darinka Slanovec, Metod Zakotnik, Borut Sever, Alfred Lasetzky, Janez Trdina – posthumno, Zdenka Vesel, Hema Krivonog, Minka Žiberna, Zlata Anžin, Občina Piran in MDDSZ.
Praznovanje v Pacugu
Dom paraplegikov v Pacugu je plod večdeset letnega dela Zveze.Dom je namenjen za potrebe rehabilitacije njenih članov. Direktor doma Marko Ferluga je ob robu prireditve ocenil, da je dom našel kot spečo trnuljčico, ki jo skušajo zdaj obuditi. Ključni del gostov prihaja zaradi rehabilitacije, ki poteka od maja do septembra, po Ferlugovih besedah pa si želijo razširiti sezono in dom v večji meri odpreti tudi za zunanje goste. Tako so sprejeli skupine gostov že v februarju in marcu, s tem trendom pa bodo še nadaljevali. Med drugim imajo v Pacugu v načrtu pokritje bazena, poskušajo pa se postaviti tudi na turistični zemljevid z imenom Vila Pacug. Obenem so tudi v fazi zbiranja dokumentacije, potrebne za pridobitev koncesije za opravljanje fizioterapije, je še navedel Ferluga. Tržno naravnanost direktorja doma je pohvalil tudi premier, ki je v svojem govoru omenil, da samo čakati na državo ali občino ni dovolj.
Simbol rdeče vrtnice
Na vrtu Doma v Pacugu je premier Marjan Šarec v družbi predsednika Zveze Daneta Kastelica in častnega člana Jožeta Globokarja zasadil rdečo vrtnico. Kot uje dejal povezovalec prireditve Nino Batagelj, ta vrtnica simbolizira vse tiste, ki so poškodbe utrpeli zaradi skoka na glavo v vodo. Obenem pa je opomin vsem, naj ne skačejo v vodo, ne da bi se prej prepričali o njeni globini.
V. R.