Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.25 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gledana TV SLO 1,spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat so v oddaji Posebna ponudba vzeli pod drobnogled reševalne prevoze.
Zdravstvena zavarovalnica ima sicer jasno določena pravila, toda praksa kaže, do so predpisi precej neusklajeni in potrebni sprememb. Sploh kadar gre za tako imenovane nenujne prevoze. Po eni strani lahko bolniki sicer prosto izbirajo specialista, a zavarovalnica krije le potne stroške do najbližjega. Zapleti nastajajo tudi zaradi dolgih čakalnih dob. Zaradi njih bolniki iščejo zdravljenje v drugih krajih. In če se tja odpeljejo z reševalnim vozilom, jih lahko to stane celo premoženje. Da pravila, ki vplivajo na prevoze bolnikov, ne sledijo realnosti dolgih čakalnih dob, dokazujeta naslednja dva primera. 80 letnega Mariborčana je kardiologinja zaradi nujne operacije na srcu, ki jo sicer izvajajo le v Izoli in Ljubljani, napotila v Izolski Medicor. Ker je upokojenec pred operacijo moral opraviti diagnostiko srca, na katero je v mariborskem kliničnem centru potrebno čakati skoraj 1100, v Izolskem Medicorju pa le nekaj dni, je bil tudi na te preiskave napoten v Izolo.
Očetu prevoz z reševalnim vozilom ni pripadal
»Očetovo osebno zdravnico smo prosili za prevoz z reševalnim vozilom do Medicorja, ampak je jasno pojasnila, da mu to ne pripada. Da mu pripada reševalni prevoz le do najbližjega izvajalca te zdravstvene storitve,« je pojasnila bolnikova hčerka. Ker živi v Ljubljani, se je odpeljala po očeta v Maribor in ga odpeljala na koronografijo srca. A ko se je po preiskavah z rešilnim vozilom iz Izole vrnil domov, se je pojavila slabost, zato so ga z reševalnim vozilom odpeljali v UKC Maribor. Upokojenec je imel začetek možganske kapi, česar pa zdravnik ni ugotovil in možakarja napotil domov. Njegovo stanje se je slabšalo, zato je bolnikova hči, ki je bila v Ljubljani, poklicala v Medicor, kjer so ji svetovali, naj očeta čim prej pripelje nazaj v Izolo. »Iskali smo možnosti prevoza, kako očeta prepeljati v Izolo. Poklicali smo več zasebnih podjetij, ki se ukvarjajo z reševalnimi prevozi in se je izkazalo, da je to zelo drago. Najcenejši prevoznik je računal en evro evro na km. Ker je iz Maribora do Izole 240 km, bi morali plačati 240 evrov krat dva, saj je treba plačati tudi vožnjo praznega reševalnega vozila nazaj. Skupaj torej 480 evrov,« je povedala sogovornica. Na koncu so se odločili ta taksi, cena prevoza pa je bila 150 evrov.
Za prevoze odštela več kot 1000 evrov
Drugi primer: Ljubljančanko, ki je imela zaradi obrabe kolka hude bolečine, poleg tega je težko sedela in hodila, so v Ljubljanskem UKC napotili na operacijo. Povedali so ji, da bo nanjo čakala približno eno leto. Ker lahko starejši človek med tako dolgim mirovanjem povsem opeša in obleži, se je odločila za operacijo kolka v Slovenj Gradcu, kjer je čakalna doba trikrat krajša. A izkazalo se je, da jo bo to, da bo prej na vrsti, veliko stalo, saj je morala za večkratni prevoz iz Ljubljane do Slovenj Gradca plačati iz lastnega žepa. Za prevoze na operacijo in pooperativne preglede je tako bolnica odštela več kot 1000 evrov. Ob tem se upravičeno sprašuje, ali ne bi bilo mogoče omejitev pri nenujnih prevozih vendarle postaviti bolj življenjsko. Še en primer, še ena izkušnja: hčerka onkološkega bolnika je takole opisala stisko. Oče je imel raka na grlu. Zaradi hudih bolečin so ga morali iz manjšega kraja odpeljati na Onkološki inštitut v Ljubljano. Ker je bila sobota, so mu prevoz z edinim reševalnim vozilom v kraju odklonili, saj so ga potrebovali za morebitne intervencije. Očeta je so sami odpeljali v Ljubljano z avtomobilom. Zaradi slabega počutja je v avtomobilu težko sedel, ni mogel uporabljati inhalatorja, močno je krvavel iz grla. Čeprav na eni strani družina razume, da je reševalno vozilo potrebno za nujne intervencije, je tako težkemu bolniku zelo nehumano odkloniti prevoz z reševalnim vozilom.
Več v oddaji Posebna ponudba
Odgovore na vprašanja o tem, zakaj pravila, ki vplivajo na prevoze bolnikov, ne sledijo realnosti dolgih čakalnih dob, v katerih primerih je oseba upravičena do prevoza z reševalnimi in drugimi vozili, kdo lahko odloči, da iz zdravstvenih ali drugih razlogov ni mogoče opraviti prevoza z javnim prevoznim sredstvom in na kateri osnovi, kdo določa cene prevoza, ko jih uporabnik krije sam in na kakšen način, zakaj po eni strani lahko bolnik svobodno izbira specialista, a je do povračila potnih stroškov upravičen le v okviru razdalje do najbližjega, bodo ponudili v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku v torek, 15. novembra ob 17.25 gledali na MMC TV napovezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.
V.P.