Pred 20 leti se je za ozaveščanje javnosti o invalidihrodilo Združenjeinvalidov- Forum Slovenije. Predano delo in razbijanje stereotipov oinvalidnostinista ostala neopažena, saj jim je ob obletnici čestital tudi predsednik republike Borut Pahor. Združenje je okrogli jubilej obeležilo tudi s predavanjem o prispevkuinvalidovza človekovo dobro skozi zgodovino.
Kot so sporočili iz Združenjainvalidov- Foruma Slovenije so želeli s predavanjem Igorja MravljeInvalidiv zgodovini sveta "tudi drugim invalidompredstaviti, kaj so pomembniinvalidiv preteklosti že naredili za človekovo dobro". Zgodovinska dejstva, popestrena s številnimi slikami, je zgodovinar in publicist predstavil na Društvu distrofikov Slovenije. Ob 20-letnici delovanja združenja so njihovo predano delo na področju ozaveščanja javnosti oinvalidnostiter tudi razbijanje predsodkov in stereotipov oinvalidihmed drugimi pohvalili predsednik republike Borut Pahor, premier Miro Cerar in podpredsednik DZ Primož Hainz. Njihove čestitke je združenje objavilo v zadnji številki publikacije Sporočevalec.
S svojo prizadevnostjo številnim povečali kakovost življenja
Predsednik republike se je združenju zahvalil za "plemenito delo" glede ozaveščanja javnosti oinvalidihininvalidnostiter za pomoč, srčnost in dobro voljo, s kateroinvalidomlajšajo vsakdan. "S svojo prizadevnostjo ste številnim povečali kakovost življenja, jim pomagali pri vsakodnevnih opravilih, vključili v delovanje širše skupnosti, predvsem pa ste razblinili predsodke gledeinvalidovininvalidnosti," je zapisal premier Cerar in jim čestital za delo, sočutje in pogum. Želi si, da bi bilo združenje vzor vsem državljanom, obenem pa verjame, da bodo svoje znanje in izkušnje prenesli tudi na mlade. Tudi podpredsednik DZ Hainz je poleg dobrega dela na področju ozaveščanja pohvalil tudi njihovo delo pri razbijanju steretipov in tabujev. "Slovenska družba je danes tudi zaradi vas bolj odprta," je sporočil Hainz.
Splošni odnos do invalidov ni slab
Združenjeinvalidov- Forum Slovenije so ustanovili 16. septembra 1996 z namenom širokega ozaveščanja javnosti oinvalidihin invalidnosti. Od 2002 izvajajo pet posebnih socialnih programov za pomoč invalidom, pred štirimi leti pa je predsednik združenja Borut Pogačnik prejel red za zasluge za požrtvovalno in prizadevno delo za blaginjoinvalidovter njihovo dejavno vključenost v širše družbeno okolje. »Na podlagi dvajsetletnega dela z invalidi lahko rečem, da splošni odnos do invalidov ni slab. Občasno se pojavljajo tudi ideje, da bi različne politične skupineukinile dosedanji način financiranja in ga prenesle v državni proračun ali pa kako drugače vplivale na razmerja med invalidi in družbo, zlasti kar zadeva pravice posamičnih vrst invalidov. Kar zadeva tabuje in stereotipe, pa moram reči, da se sam že dve desetletji trudim za preseganje le-teh z zavzemanjem za dvosmerne informacije, ki jih ponujajo poleg radijskih oddaj tudi druge oblike ozaveščanja, kot so: okrogle mize, tiskovne konference, seminarji in druge oblike medsebojnega informiranja,« je pojasnil Pogačnik.
V.P./STA