Ta predlog bo podlaga za priznanje nadomestila za invalidnost tistim, ki v času rednega šolanja med 18. in 26. letom po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih niso imeli priznane te pravice, a so jo pridobili po rednem šolanju.
Upravičencu bo za vsak mesec pripadal znesek nadomestila za invalidnost v višini 382,32 evra, kar na letni ravni znaša 4587,84 evra, v obdobju časa rednega šolanja od 18. do 26. leta pa 36.702,72 evra, so z vlade sporočili po današnji seji.
Po podatkih centrov za socialno delo ocenjujejo, da bo do izplačila neizplačanega nadomestila za invalidnost upravičenih približno 30 ljudi, tako tistih, ki jim je bila pravica do nadomestila za invalidnost v času šolanja zavrnjena, kot tistih, ki so pravico do nadomestila za invalidnost pridobili šele po zaključku rednega šolanja, a bi bili do nje lahko upravičeni že v času rednega šolanja.
Izplačila se po predlogu zakona ne bodo štela v dohodek, ki se upošteva pri uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, izjema bo le pravica do izredne denarne pomoči. Prav tako izplačilo po predlogu ne bo obdavčljiv dohodek, saj nadomestilo za invalidnost ne bo predmet dohodnine.
Ocenjuje se, da bo za izplačilo neizplačanega nadomestila za invalidnost v
letu 2022 potrebnih približno 1,1 milijona evrov.