Na fotografiji so petarde. Foto: BoBo, arhiv MMC
Na fotografiji so petarde. Foto: BoBo, arhiv MMC

Policisti v sodelovanju z zdravniki tudi letos opozarjajo na posledice nepremišljene rabe pirotehnike, ki lahko za vedno zaznamuje življenje posameznika. Naj se raje iskri od veselja, ne od

petard, pozivajo. Nepravilna raba pirotehnike povzroči telesne poškodbe, kot so opekline in raztrganine rok. Pokanje moti tudi živali in onesnažuje okolje. Po veljavni zakonodaji je prodaja pirotehničnih izdelkov prve kategorije, katerih glavni učinek je pok, dovoljena med 19. in 31. decembrom, njihova uporaba pa je dovoljena med 26. decembrom in 1. januarjem.

"Prodaja, posest in uporaba izdelkov druge in tretje kategorije, katerih glavni učinek je pok, to so petarde različnih oblik in moči, pa ostaja prepovedana. Globe za kršitve tega zakona se gibljejo med 400 in 1200 evri," je na novinarski konferenci povedal Daniel Jug iz sektorja splošne policije na Generalni policijski upravi.
Vrste pirotehničnih sredstev in (ne)dovoljena uporaba
V prvo kategorijo sodijo ognjemetni izdelki, katerih uporaba je dovoljena v strnjenih naseljih in povzročajo zelo majhno nevarnost. To so recimo tortne fontane, čudežne svečke, pasje bombice in pokajoče kroglice. Iz druge kategorije pa so dovoljene razne rakete in fontane.

Pirotehnične izdelke prve in druge kategorije lahko uporabljajo mladoletniki, stari od 14 oziroma od 16 let, če so pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov. Uporaba fontan in baterij je dovoljena le osebam, starejšim od 18 let.

Akcija: Bodi zvezda – ne meči petard
Na policiji so tudi letos pripravili preventivno akcijo Bodi zvezda – ne meči petard, s katero predvsem osnovnošolce in srednješolce po Jugovih besedah opozarjajo, da "petarde niso igrača, saj lahko povzročijo hude poškodbe, katerih posledice lahko nosijo celo življenje". Pri promociji akcije tokrat pomaga Ilka Štuhec.
Previdnost pri nakupu
Jug je vse, ki kupujejo in uporabljajo pirotehnične izdelke, pozval, naj te kupujejo pri pooblaščenih trgovcih in jih uporabljajo skladno z navodili proizvajalca. Pri tem naj bodo pozorni na oznako CE. Ob tem je še poudaril, da pri uporabi pirotehničnih izdelkov ni prostora za alkohol, droge, nepremišljenost in objestnost, ter spodbudil starše, da se z otroki pogovarjajo o teh stvareh.
Pok traja nekaj trenutkov – poškodbe ostanejo vse življenje
Neprevidna uporaba pirotehničnih izdelkov povzroči telesne poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok, poškodbe obraza in oči, je dejal reševalec UKC Ljubljana Boštjan Plahutnik, ki je v začetku novega leta oskrbel moškega, ki je prižgal raketo in jo želel v nasprotju z navodili izpustiti v zrak, a mu jo je še v roki razneslo.

Lani so v UKC Ljubljana v prednovoletnem času obravnavali sedem poškodb, to število pa se z leti tudi zaradi večje ozaveščenosti zmanjšuje. Med poškodovanimi je sicer še vedno največ najstnikov, sledijo otroci do desetega leta, šele potem starejši, je povedal Simon Herman iz kliničnega oddelka za travmatologijo kirurške klinike UKC Ljubljana.

Če je izdelek prepovedan, je prepovedan z razlogom, še opozarjajo policisti. Kako hude so lahko posledice uporabe izdelkov, ki so bili predelani ali kupljeni na črnem trgu, je opozoril policist iz postaje v Šentjurju Bojan Senčar, ki je decembra 2016 obravnaval eno najhujših poškodb, ko je mladoletni fant zaradi eksplozije petarde, kupljene pri preprodajalcu, ostal brez obeh rok.

Pokanje je nevarno in škodljivo tudi za živali
Glasni poki ne vznemirjajo le ljudi, zelo stresni in naporni so tudi oz. predvsem za živali. V Društvu za zaščito živali Ljubljana s projektom Prazniki brez pokanja spodbujajo ljudi, da si novoletni čas popestrijo kako drugače ter denar za pirotehniko porabijo koristneje. Ob tem so pripravili nasvete, kako prestrašenim živalim olajšati praznični čas.
Posledice metanja petard in raket za živali izpostavlja tudi akcija podjetja TAM-TAM, ki je v sodelovanju z agencijo Luna\TBWA že šesto leto pripravil družbeno-odgovorno plakatno akcijo ozaveščanja o uporabi petard in drugih pirotehničnih sredstvih. "Zakaj povzročaš bolečino?" je le eno izmed vprašanj, ki mimoidoče nagovarjajo z mestnih plakatov.

Po lanskoletnih stripovskih junakih so tokrat v glavnih vlogah tri živali, ki so lahko človekov najboljši prijatelj, v prazničnem času pa ravno zaradi človekove zabave tudi najbolj trpijo. To so pes, maček in ptič. Kot so pojasnili, se s sporočili na plakatih obračajo neposredno na posameznika in izpostavljajo posledice, ki jih ima lahko za živali pokanje petard in raket.

Letos akcija poleg aktivnosti na šolah, plakatov, tiskanih, radijskih in kino oglasov prvič vključuje tudi posebno aktivacijo na družbenih omrežjih, kjer bosta priljubljena mlada vlogerja presenetila vse gledalce in jim na ta način dostavila sporočilo kampanje, so še zapisali v sporočilu za javnost.
Opozorilom prisluhnite tudi v oddajah:
https://beta.rtvslo.si/radio-koper/prispevki/zgodbe/policisti-in-zdravniki-tudi-letos-opozarjajo-na-nevarnosti-petard/475246

https://beta.rtvslo.si/radio-maribor/zdravniki-o-petardah-ko-ocistimo-mrtvo-tkivo-dostikrat-ne-ostane-nic/475186

Več tudi v članku:

https://beta.rtvslo.si/zdravje/novice/med-poskodovanimi-zaradi-uporabe-pirotehnike-se-vedno-najvec-najstnikov-sledijo-otroci-do-desetega-leta/475225

V.R./ STA