Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je skupaj s partnerji pripravilo projekt Zmoremo – Spodbujanje enakosti in preprečevanje diskriminacije invalidov in zanj uspešno pridobilo evropska sredstva. V ponedeljek bo na Brdu pri Kranju potekala zaključna konferenca projekta, ki bo hkrati tudi osrednji dogodek ob Dnevu invalidov, ki letos poteka pod nazivom "Odraščajmo skupaj v Evropi brez ovir«.
Za zagotavljanje socialne varnosti in blaginje invalidov je ključnega pomena delo in zaposlitev, je na novinarski konferenci o ključnih ciljih in aktivnostih projekta Zmoremo – Spodbujanje enakosti in preprečevanje diskriminacije invalidov povedala ministricadr. Anja Kopač Mrak. Kot je pojasnila, imamo v Sloveniji kar nekaj možnosti zaposlovanja invalidov in spodbud s strani države. Tako je okoli 30.000 invalidov zaposlenih, kar predstavlja slabe štiri odstotke vsega delovno aktivnega prebivalstva.Država letno nameni za spodbujanje zaposlovanja invalidov približno 80 milijonov evrov,največ za zaposlitvene centre in invalidska podjetja, ki zaposlujejo najtežje invalide. Prav zaradi vseh teh ukrepov in možnostisev času gospodarske krize položaj invalidov na trgu dela ni bistveno poslabšal, je še dodala ministrica.
Za večje spoštovanje človekovih pravic in dostojanstva invalidov
Pri zaposlovanju invalidov na odprtem trgu dela se še vedno pojavljajo stereotipi in premajhna usposobljenost strokovnih delavcev, ki delajo s človeškimi viri v običajnem delovnem okolju, je poudarila ministrica Kopač Mrakova, zato je ministrstvo prijavilo projekt"Spodbujanje enakopravnosti in preprečevanje diskriminacije invalidov - ZMOREMO", in zanj na razpisu skupnosti PROGRESS skupaj s partnerji Urbanističnim inštitutom, Združenjem zaposlitvene rehabilitacije in Društvom študentov invalidov tudi uspešno pridobilo sredstva. Vrednost projekta znaša nekaj manj kot 294 tisoč evrov, od tega je kar 80 odstotkov evropskih sredstev. S projektom bi radi bolje ozavestili slovensko družboo invalidnosti, invalide pa bolje seznanili z njihovimi pravicami. Med cilji projekta je tudi večja dostopnost grajenega okolja in informacij ter s tem boljše možnosti za samostojno življenje invalidov in njihovo vključenost v družbo. Pomembni cilji so tudi povečati možnosti za zaposlovanje invalidov, preprečevati diskriminacijo in odpravljati stereotipe v zvezi z invalidnostjo na odprtem trgu dela.
Vodnik po pravicah invalidov in izkustvene delavnice
Na zaključni konferenci projekta, ki bo hkrati tudi osrednji dogodek ob Dnevu invalidov, ki letos poteka pod nazivom "Odraščajmo skupaj v Evropi brez ovir«, bodovponedeljek na Brdu pri Kranju predstavili tudi Vodnik po pravicah invalidov, ki je izšel v tiskani obliki, lahko berljivi in razumljivo obliki, v znakovnem jeziku in zvočni tehniki. V sklopu promocijske kampanje je bil posnet tudi film z aktivnostmi projekta, podeljena pa so bila tudi posebna priznanja ZMOREMO delodajalcem, ki so v letu 2014 zaposlovali največ invalidov. Predstavili bodo tudi mobilno aplikacijo ter lahko berljivo in razumljivo obliko Vodnika po pravicah invalidov. Skozi predstavitev se bodo dotaknili tudi nekaj vse življenjskih poimenovanj v lahko berljivi in razumljivi obliki kot so denimo upravni organi. Predstavniki Društva študentov invalidov Slovenije bodo med drugim predstavili tudi utrinke najbolj obiskane delavnice, ki se je skozi leto odvijala po ministrstvih, občinah in upravnih enotah. Na izkustveni delavnici na Brdu pri Kranju bosta sodelovalatudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor in ministrica Anja Kopač Mrak.
Velenje - občina po meri invalidov
Kot primer dobre prakse bo Mestna občina Velenje predstavila projekt "Občina po meri invalidov" ter dostopnost do objekta v javni rabi Vile Bianca.Mestna občina Velenje jelistino »Občina po meri invalidov« sprejelaleta 2004. Takrat se je zavezala k obveščanju o težavah, spodbujanju in izvajanju konkretnih aktivnosti zaodpravljanje raznovrstnih ovir, s katerimi se srečujejo invalidi v Velenju. Kot pravijo, je ena izmed prioritetnih nalog stalen pretok informacij in vsebin pri zagotavljanju enakih možnosti ter krepitev socialne vključenosti invalidnih oseb v življenje lokalne skupnosti. Zavedajo se, kako pomembna je dostopnostgrajenegaokolja, informacij in prevozov, saj je to temeljni pogoj za uresničevanje pravice do enakih možnosti invalidnih oseb. Zato želijo zagotoviti kontinuirano izvajanje programov in storitev s področij športa in rekreacije, kulture, vzgoje in izobraževanja ter zdravja, socialnega varstva in zaposlovanja za aktivno vključevanje invalidnih oseb v vsakdanje življenje lokalne skupnosti.
Sprejemanje različnosti
Na zaključni konferenci projektaZmoremo – Spodbujanje enakosti in preprečevanje diskriminacije invalidov na Brdu pri Kranju boZdruženje izvajalcev zaposlitvene rehabilitacije predstavilo svoje aktivnosti, organizirali so namreč seminarje z naslovom Sprejemanje različnosti. Predstavili bodo tudi primere dobre prakse in sicer Racio-zaposlitev gluhe osebe, Šentprima-zaposlitev osebe s težavami v duševnem zdravju in ZIP Center-zaposlitev gibalno ovirane osebe. Projekt bodo sklenilis plesno točko Barbare Šamperl in Klemna Pirmana iz plesnega kluba Zebra
Vesna Pfeiffer