Letošnja športna sezona je zaradi pandemije novega koronavirusa močno okrnjena, prestavljeno je tudi največje tekmovanje, paraolimpijske igre v Tokiu, za športnike pa je pomembno, da ostanejo dobro pripravljeni. V Novi Gorici so našli idealno prizorišče za priprave.
Nova Gorica je od 2. do 20. septembra prizorišče skupnih priprav slovenskih parašportnikov
Krovna zveza za šport invalidov Slovenije - Slovenski paralimpijski komite se je odločila, da po lanski dobri izkušnji s pripravami na Kanarskih otokih tudi letos pripravi nekaj podobnega.
V tem času so ali bodo na pripravah številni slovenski parašportniki. Med njimi so parakolesarji Anej Doplihar, Gregor Habe, David Kuster, Aleš Dragar, atleti Sandi Novak, Robi Kogovšek, Luka Bergant, Tadej Enci, Henrik Plank, paraplavalci Lucija Planinc, Sabina Cimperc, Tim Žnidaršič Svenšek, Aljaž Vejnovič, Luka Stanar, Gašper Glušič, Patrik Jagodic, paratriatlonec Alen Kobilica, namiznoteniški igralci Luka Trtnik, Alen Bečirević, Andreja Dolinar, Primož Kancler, Bojan Lukežič in Peter Jereb.
Priprave v Novi Gorici bosta opravili tudi ženska in moška reprezentanca odbojke sede v postavah Suzana Ocepek, Danica Gošnak, Jana Ferjan, Senta Jeler, Lena Gabršček, Tija Vrhovnik, Klara Jeretina, Klara Vrabič, Primož Petek, Matic Keržan, Sašo Korun, Matjaž Majdič, Simon Turk, Marko Zupančič, Jaša Bartelj, Sebastjan Osrecki, Tomi Jakša, Mira Jakin in Jordan Jakin.
Predstavitev športnikov na novinarski konferenci
Simon Rosič, podžupan MO Nova Gorica, je uvodoma dejal: »Paraolimpijci niso samo navdih, so zgled in motivacija in na nek način je privilegij, da so izbrali Novo Gorico za priprave. Hkrati pa tudi odgovornost za mestno občino Nova Gorica. Odziv športnikov je bil pozitiven, za nas pa je pomembno, da je to pravi modus operandi tudi v bodoče, da dosežemo najvišjo stopnjo gostoljubja.«
Predsednik zveze Damijan Lazar je izpostavil pomen priprav v teh za športnike zelo negotovih časih: »Treba se je nekako prebiti skozi to leto. Naši športniki so bili že lani pripravljeni, da bodo v paraolimpijskem obdobju najbolje pripravljeni. Zdaj je treba to zadržati, zdaj se je že začelo stopnjevati.« Zelo je zadovoljen tudi z izborom prizorišča priprav: »Predvsem je pomembno zadovoljstvo športnikov, mi to počnemo zanje in jim skušamo tradicionalno omogočiti priprave. Zdaj smo prvič v Novi Gorici, ker smo tu našli dobre sogovornike in razmere. Infrastruktura pa je tudi zelo pomembna, tisti, ki jo upravljajo, pa imajo posluh za naše športnike.«
Večina tekmovalcev bo ponovno tekmovalno aktivna šele prihodnje leto, nekatere pa vendarle še čaka nekaj tekem tudi letos. Parakolesarji imajo letos pred seboj še tekme evropskega pokala v Avstriji. »Priprave bi ocenil kot dobre, forma se dviguje. Opravljamo kratke intenzivne treninge, skrajšali smo njihov obseg. Forma pa se stopnjuje in vesel sem, da se dirka bliža. Koronakriza ni imela velikega vpliva na moje priprave, treniral sem tako, kot je bilo po predpisih, morda le malo več doma na trenažerju," je priprave ocenil parakolesar Doplihar.
Med tistimi, ki jim je koronakriza prekrižala načrte, je tudi gluhi atlet Tadej Enci: »Mene čaka še zadnja tekma sezone na ekipnem prvenstvu Slovenije. Koronavirus je zelo vplival na mojo sezono, odpovedali so vsa največje tekmovanje, moralo bi biti tudi svetovno prvenstvo gluhih, ki je bilo prestavljeno in odpovedano. Letos ni nobenega večjega tekmovanja, smo pa nastopali v Sloveniji, da smo nekako izpeljali sezono,« je povedal.
Pred parašportniki je torej še 14 dni priprav in treningov v okolju Nove Gorice.