"Priročnik lepo pojasni, kaj osebna asistenca je, pa tudi predvsem, kaj ni osebna asistenca," je ob današnji predstavitvi priročnika, ki ga je izdalo YHD – Društvo za teorijo in kulturo hendikepa, povedala direktorica Inštituta za socialno varstvo Barbara Kobal Tomc.
Priročnik, ki celovito obravnava osebno asistenco, je prilagojen tudi za slepe in slabovidne osebe s tehničnimi opisi, predpisano pisavo in velikostjo črk, so navedli v sporočilu za javnost.
"Tako kot je osebna asistenca velik civilizacijski dosežek, je ta priročnik velik dosežek za osebne asistente," pa je ob predstavitvi povedal državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Cveto Uršič. Dodal je, da je priročnik zelo pomemben tudi za uporabnike osebne asistence.
Recenzentka Darja Zaviršek ga je dopolnila z besedami, da je priročnik pionirska publikacija: "V njej so podane številne izjave uporabnikov, osebnih asistentov in usklajevalcev osebne asistence, ki izvirajo iz več kot 20-letne prakse društva YHD z izvajanjem osebne asistence. Priročnik bi moral biti obvezno domače branje."
Izid priročnika ni popolnoma naključen, saj so se na društvu trudili, da bi ga izdali vzporedno z državnozborsko obravnavo spremembe zakona o osebni asistenci. Avtorji priročnika, ki temelji na načelu neodvisnega življenja, so izrazili upanje, da se bo zakon v prihodnje spreminjal v skladu s tem duhom.
Po besedah avtorice Katrin Modic se namreč trenutno dogaja veliko zlorab osebne asistence. Nekateri upravičenci osebno asistenco uporabljajo na izkrivljen način, ker osebne asistence sploh ne potrebujejo oziroma bi zaradi neaktivnega življenja ali neprevzemanja odgovornosti potrebovali drugo socialnovarstveno storitev.
"Po trenutno veljavnem zakonu uporabnik nima nobene odgovornosti. Če se ne želi naučiti tega, kako upravljati svojo asistenco ob pomoči izvajalca, ga k temu ne more nihče prisiliti. Posledice tega pa največkrat padejo na asistenta," je pojasnila Katrin Modic, sicer gonilna sila izobraževanj na društvu YHD.
Predsednica društva YHD Elena Pečarič je ob tem poudarila, da neodvisnost pomeni tudi neodvisnost od lastne družine: "Zato na društvu YHD zagovarjamo, da lahko pri uporabniku delo asistenta opravlja največ en družinski član."
Osebna asistenca je zakonsko zagotovljena storitev za osebe, ki zaradi svojega hendikepa potrebujejo vsaj 30 ur pomoči na teden, uporabnikom pa je na voljo od leta 2019.
Uporabnikov osebne asistence v Sloveniji je že več kot 2500, asistentov pa okoli 5000.