Predsednik DS Marko Lotrič je ob mednarodnem dnevu invalidov v poslanici izpostavil, da je ta dan vsakoletna priložnost za preizpraševanje, ali družba raste v smeri postati vključujoča, v kateri nihče ni potisnjen ob rob. Moč in vztrajnost invalidnih oseb pa opominjajo tudi na pomembnost občutljivosti, sočutnosti in odgovornosti v družbi.
"Vaše zavedanje o tem, kaj pomeni biti vključen, nas opogumi, da se ne ustavimo na poti iskanja rešitev za vse, ki potrebujejo podporo. Vaša potrpežljivost nas spodbuja, da z večjo občutljivostjo pristopamo k odpravi ovir, nas opominja, da proces spreminjanja družbenih norm in sistemov pogosto zahteva čas in nenehno ozaveščanje ter da je napredek možen le, če smo pripravljeni sodelovati, poslušati in delovati v smeri izgradnje bolj vključujoče, raznolike in sočutne družbe za vse," je v poslanici zapisal Lotrič.
Hkrati je izpostavil, da se mnogi ranljivi posamezniki še vedno soočajo z različnimi ovirami, družba pa še ni uspela zagotoviti, da bi bilo izobraževanje in sodelovanje v procesih odločanja, kot tudi vse druge storitve v državi, dostopne ljudem z ovirami. "A morda so težje od fizičnih ovir družbene ovire, preplet predsodkov, stereotipov in diskriminacije - za odpravo teh je treba poleg vrat na široko odpreti tudi srca," je poudaril.
Ob tem je spomnil na delo državnega sveta v tej smeri, med dosedanjimi ukrepi je med drugim naštel zakon o volitvah v DZ, s katerim so skupaj z DZ odpravili omejitev tako aktivne kot pasivne volilne pravice osebam, ki so zaradi intelektualnih in psihosocialnih ovir postavljene pod skrbništvo.
V dvorani državnega sveta so po navedbah Lotriča odpirali tudi številne teme z namero prispevati k uresničevanju zavez, ki izhajajo iz nacionalne zakonodaje ter mednarodnih aktov. "Vedno znova smo poudarili, da je treba vse odločitve, ki se dotikajo invalidov in drugih ranljivih skupin oblikovati in sprejemati v tesnem sodelovanju med različnimi deležniki, vključno z vladami, nevladnimi organizacijami, podjetji in lokalnimi skupnostmi, predvsem pa z vsemi tistimi, ki se jih odločitve neposredno dotikajo," je poslanico še sklenil Lotrič.
NIJZ je na mednarodni dan invalidov opozaril na pravičnost v zdravju kot temeljno pravico
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so ob letošnjem mednarodnem dnevu invalidov opozorili na velike razlike v zdravju med različnimi skupinami prebivalstva, pri čemer osebe z
oviranostmi po njihovih navedbah izstopajo v negativnem smislu. Mednarodni dan invalidov je lahko dober opomnik, da je pravičnost v zdravju temeljna pravica vseh, menijo.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), kjer redno spremljajo neenakosti pri dostopu do zdravstvenega sistema, so v sporočilu ob letošnjem mednarodnem dnevu invalidov navedli podatke iz evropske raziskave za leto 2020, po katerih je bilo v Sloveniji 22,1 odstotka oseb z oviranostmi, starih 16 let in več. V starostni skupini od 16 do 64 let je bilo 7,9 odstotka oseb z zmerno in 14,2 odstotka s težjo oviranostjo, v starostni skupini 65 let in več pa je bilo 24,7 odstotka oseb z zmerno in 18,2 odstotka s težjo oviranostjo. Število oseb z oviranostmi postopno narašča, kar je posledica staranja prebivalstva in povečanja razširjenosti nenalezljivih bolezni, so pojasnili.
Ob tem so izpostavili opozorila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), da je razkorak v dostopu do zdravstvene oskrbe med osebami z oviranostmi in ostalimi prebivalci kar petkrat večji. "Posledično imajo osebe z oviranostmi slabše zdravstvene rezultate, od dva- do trikrat višjo stopnjo umrljivosti in štirikrat večjo verjetnost, da svoje zdravstveno stanje ocenijo kot neprimerno ali slabo," so navedli.
Kot so poudarili, si na NIJZ prizadevajo zmanjšati razlike v zdravju in izboljšati dostopnost zdravstvenih storitev. Med drugim ozaveščajo strokovno in splošno javnost o pomenu dostopnosti okolja, storitev in komunikacij, spodbujajo vključevanje oseb z oviranostmi v preventivne zdravstvene programe in dejavnosti za krepitev duševnega zdravja ter sodelujejo s skupnostmi na različnih ravneh, da zagotovijo orodja in informacije za krepitev zdravja vseh prebivalcev.
"Mednarodni dan invalidov je lahko dober opomnik, da je pravičnost v zdravju temeljna pravica, ki pripada vsakomur, ne le privilegij izbranim. Le z združenimi prizadevanji lahko zagotovimo vključujočo in trajnostno prihodnost za vse," so prepričani.
Predsednik zveze za šport invalidov opozarja na ovire pri razmahu parašporta
Predsednik zveze za šport invalidov-Slovenskega paralimpijskega komiteja Damijan Lazar v poslanici ob mednarodnem dnevu invalidov opozaril na še vedno številne ovire in prepreke, ki onemogočajo razmah parašporta. Predvsem pa ni primernih pogojev za parašportnice in parašportnike, a jim bo uspelo, ker je parašport zelo trdoživ, meni.
"Parašportniki dokazujejo vsem, da se kljub različnim oblikam invalidnost vedno lahko najde njim primeren šport, s katerim se lahko dokazujejo in so v njem uspešni, krepijo samozavest in lastno socialno mrežo. Vsak na svoj način. Vsak od njih je prvak, zmagovalec in boljši, kot je bil včeraj," je zapisal v poslanici. Kot je pojasnil, je parašport v Sloveniji v podrejenem položaju tudi pri pravilniku o sofinanciranju izvajanja letnega programa športa na državni ravni, ki je osnova, koliko sredstev paralimpijski komite dobi od države. Parašport, z vsemi panogami in uspehi, nenazadnje parastrelstvo od leta 1996 redno prinaša kolajne s paraolimpijskih iger, je v 5. razredu, kar predstavlja minimalna sredstva. V Sloveniji so športne panoge v 1. razredu, čeprav letos sploh niso imele predstavnika na olimpijskih igrah, je opozoril. Po drugi strani pa je slovenski parašport po Lazarjevem mnenju zelo trdoživ. V letu 2025 bodo nadaljevali aktivnosti in delo na projektu Aktivno Inkluzivno. Glavni cilji projekta so čim širše vključevanje invalidov v programe športne vadbe, vzpostavitev mreže ponudnikov redne vadbe za različne ciljne skupine invalidov, dvig prepoznavnosti športa invalidov z namenom socialnega vključevanja v družbo ter razvoj novih programov športa invalidov, njihova vključitev v nacionalni program športa, vzpostavitev regijske razpršenosti in dostopnosti programov ter zagotovitev ustreznega strokovnega kadra za delo na področju športa invalidov in nakup specialne opreme.
"To je naša priložnost, ki jo moramo izpolniti. In jo tudi bomo. Uspelo nam bo. Na tem mestu hvala častnim izjemam za podporo na naši poti. Hvala tudi vsem partnerjem in podpornikom, s katerimi skupaj pišemo dobre, zdrave (para)športne zgodbe, ki so navdih in vzpodbuda," je še zapisal Lazar.