Vrednost projekta je pet milijonov evrov, sredstva zanj bodo črpali iz evropskega socialnega sklada in proračuna.
Sodelujoči partnerji so danes, ob dnevu slovenskega športa, podpisali pogodbo za ta projekt, ki bo po načrtih močno povečal število športno aktivnih invalidov, obenem pa poskrbel tudi za njihovo večjo socialno vključenost.
"Zdaj je 2584 slovenskih invalidov na vseh ravneh vključenih v šport, od tega 160 v mednarodni tekmovalni sistem, približno toliko je tudi trenerjev, ki lahko delajo z invalidi," je po podpisu je navedel predsednik ŠIS-SPK Damijan Lazar.
Dane Kastelic, predsednik zveze paraplegikov in državni svetnik, je poudaril potrebo po povečanju vključenosti v šport predvsem mladih invalidov, ker se v veliki večini ne ukvarjajo z nobeno dejavnostjo. "Večino časa namreč namenjajo za rehabilitacijo, toda pomembno je zgraditi tudi socialno mrežo, in to bo omogočil ta projekt," je navedel Kastelic.
"Šport je način življenja, priložnost za osebno rast in prek njega smo lahko tudi bistveno bolj samozavestni zaradi preseganja mej, telesnih in duševnih. To velja za vse, posebej pa za invalide," je povedal minister Matjaž Han, ki je pristojen tudi za šport.
Po njegovih besedah omenjena pogodba ne bo omogočila zgolj vključenosti invalidov v šport, ampak tudi njihovo socialno integracijo v družbo in dvignila kakovost njihovega življenja.
"Danes je to za nas velik praznik, ki nam bo pomagal v prihodnjih letih, da naredimo velik korak k večji socializaciji invalidov v družbo. To nam daje trden temelj, da bomo vključili okrog tisoč novih invalidov v šport.
Pridobivanje strokovnega kadra
Najprej pa bomo poskrbeli za strokovni kader, saj ga je zdaj za invalide v športnih društvih zelo malo. Prek trenerjev bomo zgradili mrežo od lokalne do državne ravni," je cilj orisal Lazar. OKS je v tem primeru partner. "Na ta način nadgrajuje vsebino našega dosedanjega dela.
Šport namreč ni le vrhunski, ampak je namenjen vsemu prebivalstvu prek rekreacije, tudi invalidom. Te želimo vključiti v vse športne organizacije, ki imajo veliko znanja. Le da se trenerji, ki se ukvarjajo z vrhunskim športom in rekreacijo, manj ali nič ne ukvarjajo s športom invalidov, ker nimajo ustreznega znanja," je pojasnil podpredsednik OKS Miran Kos. Je tudi predsednik odbora za šport za vse v slovenskem olimpijskem gibanju. Povedal je, da ima OKS 15 regijskih pisarn, ki se bodo razširile tudi v zamejstvo. Prek teh pisarn bodo koordinatorji povečevali vključenost invalidov v društva, klube in panožne zveze. Pričakuje, da bodo s tem projektom okrog 350 strokovnjakov usposobili za delo z invalidi.
Kot so poudarili podpisniki pogodbe, bo tako omogočeno lažje vključevanje invalidov v šport, ne le na vrhunski ravni. Učinek pa bo večja športna aktivnost, dober vpliv na zdravje in tudi vključenost v družbo.