Listine Občina po meri invalidov, ki jo podeljuje Zveza delovnih invalidov Slovenije, letos prejme šest občin. To je največ naenkrat, odkar zveza od leta 2003 podeljuje to listino, s katero občine izkazujejo izvajanje ukrepov v podporo invalidom. Letošnje prejemnice so občine Črna na Koroškem, Kočevje, Laško, Renče-Vogrsko, Vitanje in Vojnik.
Županja občine Črna na Koroške Romana Lesjak je za STA povedala, da so aktivnosti za pridobitev listine izvajali približno dve leti, kandidaturo pa oddali letos. Med drugim so na občinskem svetu imenovali svet za invalide, pripravili posnetek stanja in izvedli okroglo mizo ter zastavili akcijski načrt ukrepov. V prihodnje se bodo po besedah županje držali gesla "Ničesar o invalidih brez invalidov", tako da bodo za vsako naložbo projektno dokumentacijo predložili v soglasje predstavnikom invalidov. V Črni so sicer v minulih letih že uredili več klančin, invalidi imajo med drugim dostop do trgovin, pa tudi do kulturnega doma.
Prva v Sloveniji je listino prejela Ajdovščina
Zveza delovnih invalidov Slovenije s projektom Občina po meri invalidov spodbuja občine za načrtno odzivanje na posebne potrebe invalidov in za njihovo socialno vključevanje, prav tako si s projektom prizadeva za sožitje in večjo kakovost življenja vseh občanov. Zveza listino podeljuje od leta 2003, ko je kot prva občina v Sloveniji listino prejela občina Ajdovščina. Skupno je doslej listino prejelo 19 občin, med njimi leta 2009 tudi Mestna občina Ljubljana, je zapisano na spletni strani zveze. Letos se tako tem občinam pridružuje še šest novih občin. Občini Renče-Vogrsko in Črna na Koroškem sta listini že prejeli, občini Kočevje bodo listino podelili na slovesnosti, ki bo 8. decembra v Šeškovem domu, občini Laško jo bodo podelili dan zatem v Thermani Laško, občini Vitanje 10. decembra v Vitanjski kulturni dvorani v KSEVT, 15. decembra pa bo listino prejela še občina Vojnik, slovesnost pa bo v osnovni šoli Frankolovo.
Slovesne podelitve listin
Kot pojasnjujejo na Zvezi delovnih invalidov Slovenije, je v občinah, prejemnicah listine, projekt spodbudil odgovornost in povezanost aktivnosti vseh odgovornih nosilcev v lokalni skupnosti. Okrepila se je vloga in odgovornost župana, občinskega sveta in občinske uprave, tako da so uspeli akcijsko učinkovito povezati vse dejavnike na lokalnem nivoju, uspeli pa so tudi pritegniti k sodelovanju vso lokalno skupnost, ki podpira aktivnosti za uresničevanje izenačenih možnosti invalidov kot enakopravnih občanov. Poleg tega so projekt Občina po meri invalidov sprejeli kot priložnost in možnost za novo kakovost življenja vseh občanov in ne le invalidov, občani pa odgovorno uresničujejo interese in potrebe vseh invalidov, ob upoštevanju njihovih specifičnosti in značilnosti lokalne skupnosti.
V.P.