Na fotografiji je otroška slika, na kateri so nasmejani obrazi. Foto: radioprvi
Na fotografiji je otroška slika, na kateri so nasmejani obrazi. Foto: radioprvi

Podari delovno izkušnjo so si zamislili v Društvu prijateljev mladine Koroške. Gre za povezovanje delodajalcev, ki v svoji organizaciji lahko omogočijo delovno izkušnjo, in oseb s posebnimi potrebami, ki želijo delovno izkušnjo pridobiti. Projekt Podari delovno izkušnjo ni omejen le na Koroško, ampak na osebe s posebnimi potrebami in delodajalce iz vse Slovenije.

Zaposlovanje oseb s posebnimi potrebami je ena od zahtevnejših nalog, ki našo družbo še čakajo. Če ni zaposlitev za tiste, ki imajo izobrazbo in intelektualne sposobnosti, kako bodo zaposlitev našli tisti, ki so omejeni pri gibanju, sluhu, govoru, vidu, ročnih spretnostih in v komunikaciji. Želijo si delati, a zaposlitev zelo težko najdejo. V projekt Podari delovno izkušnjo se lahko vključijo osebe s posebnimi potrebami od 16. leta starosti, ki so iskalci zaposlitve. Iskalec delovne izkušnje, ki mu bo delodajalec za en dan omogočil delo v svoji organizaciji, bo imel status prostovoljca. Delodajalec pa mu bo zagotovil mentorja, ki bo skrbel za kakovostno posredovano delovno izkušnjo, in zahvalo za delovni dan.

Korak k boljši zaposljivosti oseb s posebnimi potrebami

Ena od pobudnic projekta Podari delovno izkušnjo je Vesna Lujinović, predsednica Društva prijateljev mladine Koroške, ki je tudi svetovalna delavka na OŠ Juričevega Drejčka na Ravnah na Koroškem s prilagojenim izobraževalnim programom z nižjim izobrazbenim standardom za otroke z lažjo motnjo v duševnem razvoju. Zamisel torej izhaja iz okolja, v katerem se starši otrok s posebnimi potrebami pogosto sprašujejo, kakšne možnosti za zaposlitev bodo imeli njihovi otroci, ko bodo končali izobraževanje. »Ko končajo šolanje, ostaja velik prazen prostor. Zaposlitev ni. Ni jih niti za tiste, ki imajo visoko izobrazbo in visoke intelektualne sposobnosti. Kako bodo našli zaposlitev mladi, ki imajo znižane intelektualne sposobnosti, omejitev pri komunikaciji, govoru, sluhu, vidu ali gibanju? Vendar so to mladostniki, ki si želijo delati. S svojim delom bi si radi zagotovili samostojnost in ustvarili družino,« utemeljuje zamisel za projekt Podari delovno izkušnjo predsednica Društva prijateljev mladine Koroške Vesna Lujinović. S tem projektom želijo narediti pomemben korak, saj bodo s pridobljeno delovno izkušnjo dobili samozavest in samozaupanje v svoje sposobnosti, tako pa bodo laže sledili svojim življenjskim ciljem.

Izkušnje delodajalcev

Prvi delodajalec, ki je pristopil k projektu Društva prijateljev mladine Koroške, je bilo podjetje Kamot sistem s Prevalj, ki se že 25 let ukvarja s prevozi potnikov, tudi s prevozi gojencev bližnjega Centra za usposabljanje, delo in varstvo Črna. Pri drugih delodajalcih je sicer čutiti še nekaj zadržkov in strahu, direktor podjetja mag. Matjaž Kamnik pa je odločitev za vključitev v projekt Podari delovno izkušnjo sprejel brez pomislekov: »Naše izkušnje so dobre. Eden od gojencev, ki se je pred leti vozil z nami kot uporabnik, je danes pri nas zaposlen. Njemu je to delo v veliko veselje in zadovoljstvo, našemu podjetju pa tudi koristi, da v delavnici opravlja preprostejša dela. Zagotoviti pa je potrebno varnost in mentorja.« V vsakem podjetju, predvsem pa v manjših, je veliko manj zahtevnih del, ki so primerna za osebe s posebnimi potrebami. Delo bodo opravljali prostovoljno in zanj ne bodo dobili plačila. Stroške za malico in prevoz pa bo iz donatorskih sredstev zagotovilo Društvo prijateljev mladine Koroške.

23. maja 2016 so v oddaji na 1. programu Radia Slovenija predstavili tudi podjetje Cablex-M iz Mežice na Koroškem, v katerem so med 400 zaposlenimi štirje gojenci Centra za usposabljanje delo in varstvo Črna na Koroškem, ki imajo motnjo v duševnem razvoju. Zanje so v podjetju Cablex-M poiskali preprostejša ročna dela. »Tudi s sodelavci se dobro razumejo in v teh letih nismo nikoli imeli težav,« ocenjuje zaposlovanje gojencev direktor Samo Simetinger. »Njihove sposobnosti so res znižane, vendar to ne pomeni, da ne zmorejo delati,« pa je v radijskem pogovoru poudarila direktorica CUDV Črna na Koroškem Vojka Lipovšek Polc.

Mnenje varuhinje človekovih pravic

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je prepričana, da osebe s posebnimi potrebami nimajo dovolj priložnosti in možnosti, da bi se vključile v delovno okolje. Zato podpira projekt Podari delovno izkušnjo, nad katerim bdi Društvo prijateljev mladine Koroške. Projekta ne podpira samo moralno, ampak je pripravljena sprejeti iskalca delovne izkušnje, ki bi si v njenem uradu želel pridobiti enodnevno delovno izkušnjo. Urad Varuha človekovih pravic ima dobre izkušnje z vključevanjem mladostnikov s posebnimi potrebami, Downovim sindromom in lažjo motnjo v duševnem razvoju, saj vsako leto vzame na delovno prakso najmanj eno osebo. Mladostniki so delali v vložišču in glavni pisarni. Vlasta Nussdorfer pa je v radijskem pogovoru 30. maja 2016 v oddaji Podari delovno izkušnjo dejala: »Vestno in natančno opravljajo delo, včasih celo preveč.«

Iskalci delovne izkušnje

Iskalci delovne izkušnje in delodajalci, ki bi se želeli vključiti v projekt, lahko dobijo podrobnejše informacije na spletni strani:http://www.podaridelovnoizkusnjo.si/. Projekt podpira tudi 1. program Radia Slovenija, ki ob ponedeljkih ob 9.30 objavlja prispevke o izkušnjah uporabnikov in delodajalcev ter tako prispeva svoj kamenček pri prizadevanjih za preseganje stereotipov, da ljudje s posebnimi potrebami ne zmorejo opravljati dela. Objavljene prispevke lahko poslušate na tej povezavi: http://radioprvi.rtvslo.si/podari_delovno_izkusnjo/ x

Jana Bajželj / Veronika Rot

Na fotografiji za pisalno mizo sedi Vesna Lujinović, predsednica Društva prijateljev mladine Koroške. Foto: arhiv radioprvi
Na fotografiji za pisalno mizo sedi Vesna Lujinović, predsednica Društva prijateljev mladine Koroške. Foto: arhiv radioprvi