Na fotografiji je Velenjsko jezero. Foto: http://kraji.eu/slovenija/velenjska_plaza/slo/ avtor neznan
Na fotografiji je Velenjsko jezero. Foto: http://kraji.eu/slovenija/velenjska_plaza/slo/ avtor neznan

Plavalni klub Velenje organizira v sodelovanju s Športno rekreativnim klubom Velenje in Triatlon klubom Velenje Pozojev plavalni maraton, ki se ga bodo lahkoudeležili tudi invalidi. Maraton bo potekal v soboto, 2. septembra, na Velenjskem jezeru ob čolnarni, prireditev pa bo organizirana v sklopu projekta »Preplavajmo Slovenijo – Pokal slovenskih jezer in morja«. Več nam je povedalaMojca Kukovič iz Plavalnega kluba Velenje.

Na Pozojevemplavalnem maratonu bodo plavali tudi invalidi.Prvič v zgodovini Slovenije bodo osebe z invalidnostjo dobili to možnost. Kako ste se odločili za to?

Pozojev plavalni maraton letos organiziramo prvič, in sicer v sklopu projekta »Preplavajmo Slovenijo – Pokal slovenskih jezer in morja«, ki ga izvaja Plavalna zveza Slovenije, letos pa sta bila v okviru tega projekta izvedena že dva plavalna maratona, in sicer v Kočevskem in Blejskem jezeru. Tekmovanju v Velenjskemu jezeru sledi še plavalni maraton v morju. Res je, Pozojev plavalni maraton je prvi plavalni maraton v zgodovini Slovenije, na katerem bodo plavale tudi osebe z invalidnostjo oziroma s posebnimi potrebami. V Plavalnem klubu Velenje namrečže več kot deset let izvajamo sistematično vadbo za osebe z invalidnostjo in posebnimi potrebami, torej motnjami v gibalnem ali duševnem razvoju, zato smo v projekt seveda vključili tudi naše plavalce in hkrati povabili k sodelovanju tudi druge osebe z invalidnostjo oziroma s posebnimi potrebami. Za te plavalce je pripravljena proga dolžine 400 m, ki bo postavljena v trikotni obliki, enako kot preostali dve disciplini, na 1500 in 5000 metrov.

Kateri invalidi lahko sodelujejo na maratonu in ali ste postavili kakšne omejitve?

Glede stopnje invalidnosti ni na Pozojevem plavalnem maratonu nobenih omejitev. Sodelujejo lahko vsi plavalci, ki so sposobni preplavati progo dolžine 400 metrov.

Bo sodeloval tudi kateri od naših znanih športnikov invalidov, ki se udeležujejo pomembnih tekmovanj po svetu?

Na tekmovanje smo povabili plavalce iz Slovenije, Avstrije in Hrvaške. Ker so prijave možne tudi na dan dogodka, težko rečemo, koliko in koga od plavalcev lahko pričakujemo. Vsekakor upamo, da se nam pridružijo vsi, ki uživajo v športu in radi plavajo. Tekmovanja se bodo udeležili vsi plavalci iz skupine Delfinčki, ki lahko preplavajo zahtevano razdaljo. Naj posebej omenim Tjašo Lenko, Urbana Goltnika, Luka Temnikarja in Alena Šošterja, ki se bodo skupaj s trenerko Katarino Praznik oktobra udeležili evropskega prvenstva za osebe z downovim sindromom.

Kakšna so pravila sodelovanja za invalide?

Za osebe z invalidnostjo oziroma s posebnimi potrebami veljajo pri plavanju na Pozojevem plavalnem maratonu zelo podobna pravila kot za vse plavalce. Plavanje je dovoljeno v kateri koli plavalni tehniki, med plavanjem se ne smejo dotikati tal, seveda se morajo držati začrtane proge, plavanje v nasprotno smer ni dovoljeno. Razlika je le v tem, da invalidi oziroma osebe s posebnimi potrebami lahko plavajo v spremstvu oziroma s plavalnim pripomočkom.

Kako boste poskrbeli za dostopnost na jezeru?

Velenjska plaža je glede na travnat teren z rahlim naklonom prijazna do oseb z invalidnostjo oziroma posebnimi potrebami. Vstop v vodo na startnem prostoru Pozojevega plavalnega maratona se iz travnate brežine prevesi v prodnata tla jezera, kar omogoča razmeroma preprost vstop v vodo in izstop iz nje.

Kako bo poskrbljeno za varnost?

Za varnost vseh plavalcev bo na kraju dogodka poskrbljeno z ustrezno ekipo rediteljev, reševalca iz vode, v neposredni bližini bo tudi ekipa Nujne medicinske pomoči. V vodi bomo plavalce na čolnih in kajakih spremljali ves čas plavanja. Vsekakor je varnost udeležencev Pozojevega plavalnega maratona na prvem mestu.

Je med invalidi veliko zanimanja za sodelovanje na maratonu?

Upamo in želimo si, da bo projekt plavalnih maratonov z našim dogodkom zaživel in se začel razvijati v smer, kjer bodo osebe z invalidnostjo oziroma s posebnimi potrebami samodejno vključene v različne športne projekte in dogodke. Kakšen bo odziv, pa bomo konkretneje lahko videli šele v soboto.

Kako pomembno je sicer plavanje za zdravje invalidov?

Plavanje je ena osnovnih gibalnih oblik človeka, v vodi pa se naš razvoj začne. Za osebe z invalidnostjo lahko voda mnogokrat pomeni edini prostor, kjer se lahko premikajo brez pomoči spremljevalca oziroma pripomočka. Plavanje ima tako za osebe z invalidnostjo visoko psihološko in terapevtsko vrednost. Voda je medij, ki omogoča sprostitev mišične napetosti, skoraj breztežnostno gibanje in umirjenost. Hkrati pa plavanje krepi vse mišične skupine, izboljša gibljivost sklepov in ugodno vpliva na srčno-žilni sistem.Prav tako pri plavanju ne prihaja prav pogosto do poškodb, je cenovno dostopno in ne zahteva posebne opreme. Zato menimo, da je plavanje za vse ljudi zelo dobra oblika vadbe.

Katere oblike vadbe za invalide organizirate v Plavalnem klubu Velenje?

Kot že rečeno, v Plavalnem klubu Velenje izvajamo redno sistematično vadbo za osebe z invalidnostjo oziroma s posebnimi potrebami, ki poteka vse šolsko leto. Skupina Delfinčki šteje približno 20 članov različnih starosti, ki trenirajo od dva- do trikrat tedensko. Že vrsto let uspešno zastopajo barve Plavalnega kluba Velenje na tekmovanjih in so v svojih kategorijah mnogokrat prejemniki medalj. Pri Delfinčkih pa se plavanja učijo tudi neplavalci. Vadba se izvaja po Halliwickovi metodi, s plavalci pa delajo usposobljeni vaditelji in tudi prostovoljci, ki zelo radi prihajajo na bazen. Med zimskimi šolskimi počitnicami Delfinčki tudi drsajo ali smučajo, med poletnimi počitnicami pa pridno trenirajo tudi v Velenjskem jezeru. Naši Delfinčki so več kot le soplavalci. So tekmovalci, drug drugemu največji navijači na tekmah in, kar je vredno največ, so prijatelji. x

Vesna Pfeiffer