Izobraževalno-svetovalno oddajo Turbulenca lahko spremljate v živo vsako sredo popoldne, ob 17.25, na TV SLO 1, gluhim gledalcem pa je s tolmačem v slovenski znakovni jezik sočasno na voljo na MMC TV. Tokrat bodo spregovorili o pticah, ki so si za svoj življenjski prostor izbrale mestne površine.
Kadar slišimo besedo ekosistem, zagotovo ne pomislimo najprej na mesto. Pa vendar se v mestih oblikujejo tako imenovani urbani ekosistemi. Življenjska okolja torej, v katerih poleg človeka živijo tudi živalske in rastlinske vrste.
Med živalmi, ki so se sposobne prilagoditi temu novemu ekosistemu, so tudi ptice. V Ljubljani, torej slovenskem glavnem mestu, so opazili kar 268 različnih ptičjih vrst. To je več kot polovica vseh vrst, ki se pojavljajo v Sloveniji. Zakaj je ptičji svet v Ljubljani tako bogat? Mesto leži na selitvenih poteh ptic, poleg tega je to staro mesto – ptice so se življenju s človekom prilagajale že v rimski Emoni. Dandanes živi v Ljubljani približno enako število ptic, kot je tu človeških prebivalcev, približno 300.000. Največ je domačih vrabcev, sledijo domači golobi in kosi ter velike sinice. Na petem mestu so sive vrane.
Mesto je raznovrsten ekosistem. Vodna telesa – od reke, ki teče skozi mesto, do umetnih bajerjev – zagotavljajo življenjski prostor denimo racam mlakaricam, labodom grbcem in tukalicam. Na strehah visokih stavb gnezdijo rumenonogi galebi, tisti, ki sicer gnezdijo v skalnih stenah ob morski obali. V zadnjem času pa se v mesta priseljujejo tudi plenilske vrste ptic, kot sta sokol selec in kragulj, ki plenita domače golobe in sive vrane.
V. R.
Vir: Tome, Davorin, Al Vrezec in Dejan Bordjan. 2013. Ptice Ljubljane in okolice. Ljubljana: Mestna občina Ljubljana.