Multipla skleroza velja za eno izmed najpogostejših nevroloških bolezni na svetu. Na pobudo Mednarodne zveze za multiplo sklerozo (MSIF) od leta 2009 vsako zadnjo sredo v maju obeležujemo svetovni dan te avtoimune nevrološke bolezni. V Sloveniji s to boleznijo živi približno 3000 ljudi. Letošnji dan multiple skleroze poteka pod geslom Povežimo se.
Namen obeleževanja svetovnega dneva multiple skleroze je povečati ozaveščenost o tej nevrološki bolezni, ki v številnih državah predstavlja glavni vzrok za invalidnost pri mladih odraslih. Multipla skleroza je namreč bolezen, ki prizadene predvsem mlade. V povprečju za to boleznijo ljudje zbolijo pri 28 letih. Ženske zbolijo pogosteje kot moški.
Pri tej bolezni pride do poškodb zaščitne ovojnice živčne celice. To pomeni, da se informacije preko živcev ne prenašajo in tako prihaja do okvar, ki se najpogosteje kažejo v okvari vida in sluha, izgubi ravnotežja, okvarah spodnjih in zgornjih okončin, utrujenosti ter težavah kognitivnega mišljenja.
Vzrok bolezni, ki močno vpliva na bolnikovo kakovost življenja, je za enkrat še nejasen. Dejavniki tveganja so okoljski, kajenje in dedna predizpozicija. V Sloveniji trenutno živi približno 3000 bolnikov z multiplo sklerozo, v svetu pa približno 2,3 milijona.
Čeprav zaenkrat ni zdravila, ki bi bolnike povsem ozdravilo, pa je s sodobnimi zdravili ob pravočasnem odkritju in zdravljenju mogoče znatno omiliti posledice bolezni in izboljšati kakovost življenja bolnikov.
Ob svetovnem dnevu multiple skleroze bodo danes v ljubljanski podružnici Združenja MS Slovenije organizirali Pohod/Vožnjo za MS 2018. Pohodniki in manj pohodni s palicami, berlgami, vozički in/ali invalidskimi skuterji bodo s parkirišča pred ljubljanskim živalskim vrtom krenili po nekdanji pionirski železnici proti koseškemu barju.
Najnovejši napredki in raziskave na področju zdravljenja
Napredek na področju zdravljenja multiple skleroze je v zadnjih letih izjemen. Za bolnike z obliko bolezni, ki poteka v zagonih, je na voljo več kot deset zdravil, na vidiku pa naj bi bilo tudi zdravilo za napredujočo obliko bolezni.
Presaditev matičnih celic bi lahko bila revolucionarna za obolele z multiplo sklerozo
Ameriški zdravniki, ki so opravljali raziskave v bolnišnicah v Chicagu in Sheffieldu verjamejo, da bi lahko bila presaditev matičnih celic revolucionarnega pomena za veliko pacientov, ki trpijo za multiplo sklerozo. Glede na rezultate raziskave lahko s tem postopkom ustavijo napredovanje bolezni in lajšajo simptome, je pred kratkim poročal britanski BBC.
V postopku sprva s kemoterapijo in drugimi zdravili proti raku uničijo imunski sistem pacienta, nato pa ga ponovno vzpostavijo s presaditvijo matičnih celic.
Ena od testnih pacientk Louise Willetts je po tem postopku brez simptomov multiple skleroze. V raziskavi na bolnišnicah v ameriških mestih Chicago in Sheffield ter švedski Uppsali in brazilskem Sao Paolu je sicer sodelovalo nekaj več kot 100 pacientov. Vsi so trpeli za recidivno remitentno obliko multiple skleroze, ki poteka v zagonih.
V raziskavi so pacienti bodisi bili deležni presaditve matičnih celic ali pa so prejemali zdravila. Po enem letu so poslabšanje stanja zabeležili le pri eni osebi, ki so ji presadili matične celice. Po treh letih je bila presaditev neuspešna za tri od 52 pacientov, medtem ko so bila zdravila neuspešna za 30 od 50 pacientov v drugi skupini. Pacienti, ki so jim presadili matične celice, so opazili zmanjšanje napredovanje bolezni in manj očitne simptome, v drugi skupini pa so se v povprečju simptomi poslabšali. Začasne rezultate raziskave so sicer nedavno predstavili na letnem evropskem srečanju strokovnjakov za presaditve kosti in kostnega mozga v Lizboni.
Zdravniki sicer opozarjajo, da postopek presaditve ni primeren za vse paciente z multiplo sklerozo. Tudi sam proces je precej naporen za pacienta, saj vključuje kemoterapijo in več tednov v izolaciji v
bolnišnici.
Svetovni dan multiple skleroze se obeležuje vsako zadnjo sredo v mesecu maju. Letošnja rdeča nit svetovnega dne je zbliževanje: zbliževanje obolelih, njihovih svojcev, prijateljev in strokovne javnosti.
V. R.