Opis fotografije: Na fotografiji je študent Robi Bojanec. Foto: UL FE
Opis fotografije: Na fotografiji je študent Robi Bojanec. Foto: UL FE

Na ljubljanski Fakulteti za elektrotehniko so ob informativnem dnevu odprli tudi fotografsko razstavo »Ovire so preteklost, gledamo naprej!«, s katero so bodočim študentom in širši javnosti sporočili, da različne oblike oviranosti niso ovira na poti do znanja in zaposlitve. Z razstavo želijo tudipokazati, da niso samo sodobna in napredna, temveč tudi socialna fakulteta, ki omogoča lažjo mobilnost gibalno, slušno in vidno oviranim ljudem.

V Sloveniji je še vedno veliko objektov, ki so zaradi neurejenih površin nedostopni za gibalno ovirane. To vsekakor ne velja za Fakulteto za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, saj so njeni prostori ustrezno prilagojeni za invalide. Da so ovire preteklost, sporočajo tudi z razstavo fotografij, ki so jo odprli ob informativnem dnevu za bodoče študente. Svoj pogled na življenje po poškodbi in kljub invalidnosti uspešno udejstvovanje na fakulteti sfotografijami na razstavi predstavljata razvojni inženir Anže Pratnemer in študent elektrotehnike Robi Bojanec, ki bo oktobra tekmoval na prvem profesionalnem mednarodnem tekmovanju športnikov invalidov Cybathlon. Oba se z gibalno oviranostjo spopadata zaradi prometnih nesreč. Ker Fakulteta za elektrotehniko omogoča gibalno, slušno ali vidno oviranim gibanje po fakulteti, pa jima študij oziroma zaposlitev ne povzročatežav. Anžeta Pratnemerja sta fotografirali Anja Čekada in Anja Moškon, Robija Bojanca pa Blaž Vizjak in Milan Simčič.

Iz sebe lahko nekaj narediš, čeprav si drugačen

»Pomagati želim našim naslednikom in jim pokazati, da se vse da, samo če se hoče. In da prav tako lahko narediš nekaj iz sebe, čeprav si 'drugačen',« pravi Robi Bojanec, ki je tudi del ekipe Team Avalanche, skupine študentov in mentorjev Univerze v Ljubljani. »S perspektivnim ciljem izdelave robotskega invalidskega vozička, ki ga izdelujejo v Laboratoriju za robotiko, želijo gibalno oviranim osebam omogočiti premagovanje ovir v urbanem okolju in se oktobra predstaviti na mednarodnem tekmovanju Cybathlon, ki spodbuja razvoj novih tehnologij,« je pojasnil prof. dr. Matjaž Mihelj in dodal, da projekt Cybathlon po eni strani razvija uporabni pripomoček za gibalno ovirane, po drugi pa v sam proces razvoja vključuje študente. Ob odprtjurazstave je prof. dr. Igor Škrjanc iz Laboratorija za avtonomne mobilne sisteme predstavil rehabilitacijski voziček, prof. dr. Andrej Košir, predstavnik Laboratorija za uporabniku prilagojene komunikacije in ambientno inteligenco, pa je poudaril tudi tehnologijo socialno inteligentnih storitev in aplikacij za posebne potrebe.

Enake možnosti za zaposlitev

Na Fakulteti za elektrotehniko poleg lažje mobilnosti gibalno oviranim študentom in obiskovalcem omogočajo inženirjem z gibalnimi ovirami enake možnosti tudi za zaposlitev. Anže Pratnemer priznava, da mu je zaposlitev na fakulteti prinesla veliko več kot le finančno neodvisnost: »Zaposlitev mi je prinesla tudi ponoven občutek, da sem kljub svoji drugačnosti lahko del enkratne ekipe, ki me je sprejela medse z najvišjo mero empatičnosti in želje po pomoči.« Anže Pratnemer je aktivno vpet tudi v projekte Laboratorija za telekomunikacije na Fakulteti za elektrotehniko, kot je denimo projekt E-Cho, pri katerem sodeluje in je lahko v pomoč tudi študentom z oviranostmi, vodi pa ga vizija sooblikovanja razvoja IKT-industrijskih in raziskovalnih projektov, s katerimi želijo izboljšati kakovost življenja.

Dostopna fakulteta

Na ljubljanski Fakulteti za elektrotehniko so v vseh štirih nadstropjih predavalnice in laboratoriji opremljeni z dvigali in klančinami. Tipke v dvigalih so v višini, ki omogoča upravljanje dvigala iz invalidskega vozička, v dvigalih pa so tudi oznake z Braillovo pisavo in glasovna informacija, namenjena slabovidnim. Vsa stopnišča imajo ustrezna držala, ki omogočajo varen oprijem, eno stranišče pa je v celoti prirejeno osebam z gibalno oviranostjo. Na parkirišču imajo dve označeni parkirni mesti za invalide. Fakulteta je vključena tudi na seznam portala Pridem.si, ki je namenjen gibalno oviranim osebam. Da ima Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani svoje prostore ustrezno prilagojene, je potrdilo tudi britansko podjetje DisabledGo, ki ocenjuje, kako so mesta v Evropi in javne zgradbe prilagojene osebam z različnimi oviranostmi. x

Vesna Pfeiffer

Opis fotografije: Na fotografiji je Anže Pratnemer. Foto: UL FE
Opis fotografije: Na fotografiji je Anže Pratnemer. Foto: UL FE