Kulturno ekološko društvo Smetumet je na pediatričnem oddelku URI Soča v Ljubljani odprlo stalno razstavo pOSEBNI prijatelji. S tem želijo poudariti pomembnost kakovostnih igrač za otroke, obenem pa z recikliranimi igračami opozoriti tudi na pretirano porabo pri nakupovanju igrač. Posebnost razstavljenih igrač je, da so to igrače s pOSEBNIMI potrebami.
Vsaka razstavljena igrača ima svojo zgodbo, saj nosi s seboj tudi domišljijo otroka, ki se z njo igra. Poleg nenavadnih značajev pa so pOSEBNI prijatelji zanimivi še iz enega razloga. To so namreč igračke s posebnimi potrebami, ki želijo z igro ozaveščati otroke, starše in vse druge o pomenu vključenosti oseb s posebnimi potrebami v družbo. Nekateri izmed njih nosijo slušne aparate, drugi so na invalidskih vozičkih ali hodijo s pomočjo opornic, spet tretje so slepe in se orientirajo z belo palico, v pomoč pa so jim tudi psi vodniki. Igrače sta reciklirali in opremili šivilji Mojca in Sabina, ki sta v okviru projekta zaposleni v invalidskem podjetju Želva.
Menjamo škatlo igrač za več otroške ustvarjalnosti
Reciklirane igrače nosijo tudi sporočilno vrednost o današnji pretirani porabi igrač. V ta namen je bilo organizirano tudi predavanje: Menjamo škatlo igrač za več otroške ustvarjalnosti, ki sta ga vodili Nina Prešlenkova in Sonja Čandek iz zavoda ZOOPI (Zavod za otrokom in okolju prijazno igro). Igrače imajo poleg funkcije spodbujanja razvojnih potencialov otroka še pomembnejšo nalogo: postanejo naj pripomoček za razvoj otrokove osebnosti in sposobnosti uspešne prilagoditve v družbi, v kateri živi. Pri obdarovanju otrok z igračami si lahko pomagamo, da te postanejo glasnice naših vrednot in darilo bo tako dobilo svojo zgodbo, ki se je bodo otroci ob igri večkrat spominjali.
Ambulanta za pOSEBNE prijatelje
Po odprtju razstave so otroci, vključeni v programe rehabilitacije v URISoča, prinesli svoje najljubše igračke v Ambulanto za pOSEBNE prijatelje, tam pa so predstavnice društva Smetumet, Maja Rijavec, Alenka Kreč Bricelj in Maja Modrijan, skupaj z njimi ugotavljale, kakšne pOSEBNE potrebe imajo njihovi plišasti prijatelji in kaj jih boli. Nekateri so dobili očala, drugim so povili zlomljeno nogo ali roko, jim zašili razparane trebuščke, obrisali smrkave noske in jim predpisali veliko smeha. Igra, domišljija, različnost in odprtost so bili glavni dejavniki dobrega vzdušja in prijetnega druženja.
Projekt pOSEBNI prijatelji
Projekt se s podporo norveškega finančnega mehanizma izvaja med letoma 2014 in 2016. Glavni nosilec projekta je Kulturno ekološko društvo Smetumet, partnerji projekta pa so podjetje za usposabljanje in zaposlovanje invalidov Želva, Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Republike Slovenije – Soča, društvo za človekove pravice in človeku prijazne dejavnosti Humanitas, Zavod za otrokom in okolju prijazno igro Zoopi in Lilllehammer University College HIL iz Norveške.x
Igrače pOSEBNI prijatelji so zdaj otrokom in odraslim ponujeni na ogled in v igro v URI Soča v Ljubljani.
V. R.