Darija Pochyla, foto: osebni arhiv
Darija Pochyla, foto: osebni arhiv

Darija Pochyla odkrito prizna, da ji je sodelovanje v projektu Razširimo obzorja kulturnega, v katerem so preverjali fizično in spletno dostopnost kulturnih ustanov, prineslo predvsem druženje z zanimivimi ljudmi, saj živi precej odmaknjeno.

Darija Pochyla se je zelo razveselila povabila k sodelovanju v strokovnem delu projekta Razširimo obzorja kulturnega, v katerem so preverjali fizično in spletno dostopnost kulturnih ustanov. Kot dolgotrajno brezposelni osebi ji je to pomenilo zelo veliko. »Osebe s težavami v duševnem zdravju, ki jih tudi sama predstavljam, so v zakonih sicer izenačene z 'normalnim' prebivalstvom, vendar je v resnici velika večina oseb s težavami v duševnem zdravju brezposelna, največkrat odvisna od socialnih transferjev,« opozarja naša sogovornica. Na vprašanje, kaj ji je še prineslo sodelovanje v projektu Razširimo obzorja kulturnega, pravi, da predvsem druženje z zanimivimi ljudmi, saj živi precej odmaknjeno, kar je tudi sicer značilno za osebe s težavami v duševnem zdravju. Prepričana je, da je pomembno, da se človek hitro spet vključi v družbo in sodelovanje v tem projektu ji je to vsekakor omogočilo.

Občutek varnosti

Večina prilagoditev fizične in komunikacijske dostopnosti resnično koristi vsem obiskovalcem, je prepričana Darija. »Pri fizični dostopnosti so obiskovalcem kulturnih ustanov lahko v pomoč jasne oznake prostorov z napisi in piktogrami, da se oseba s težavami v duševnem zdravju ne zmede, smerokazi pa so ji v pomoč pri orientaciji, da ves čas ve, kje se nahaja,« opozarja naša sogovornica ter doda, da bi napisi in oznake morali biti jasno čitljivi in berljivi ter označeni s kontrastnimi barvami. Zaradi zagotavljanja občutka varnosti je pomembno, da so stopnišča in klančine zavarovane z neprekinjeno ograjo na obeh straneh. Moteči so predvsem temni in utesnjeni prostori, kot so dvigala, nizki stropi in pretemne dvorane ali pa tiste, v katerih je svetloba premočna. »Vsi ti elementi povzročajo nelagodno počutje in možnost depresivnih občutkov. Poleg fizične dostopnosti pa je pomemben predvsem razumevajoč in profesionalen odnos hostes, blagajničark in osebja. Pri festivalih ali večjih prireditvah bi bilo zelo dobrodošlo, če je na voljo usposobljena oseba za osebno asistenco.« Oseb s težavami v duševnem zdravju se običajno ne obravnava v skupini, ki so upravičene do popustov pri nakupu vstopnice. »Ker težko najdemo zaposlitev, smo osebe s težavami v duševnem zdravju finančno najbolj ogrožena skupina, zato bi bile brezplačne vstopnice za nas resnično dobrodošla pomoč.«

Bolj prijazne in razumljive

Pri preverjanju spletne dostopnosti je Darija ugotovila, da bi morale biti bolj prijazne do uporabnikov, bolj razumljive, razdelane in postavljene, jasno bi moralo biti tudi navedeno, na koga se lahko uporabnik obrne, če potrebuje pomoč, meni Darija in doda, da je za osebe s težavami v duševnem zdravju zelo dobrodošel tudi dober kontrast na strani, pomembno pa je tudi, da na spletni strani niso objavljene agresivne vsebine, ki bi lahko vodile v negativne odzive ali celo napade. »Za osebe s težavami v duševnem zdravju je zelo pomembno, da obstaja zemljevid ali kazalo strani, da uporabniki vedno vedo, kje na spletni strani se nahajajo. Pomemben je tudi iskalnik informacij s ključnimi besedami. Vse to zagotavlja sistematičnost pregledovanja spletnih strani. Spletne strani, ki smo jih analizirali, v tem smislu niso bile najbolj sistematične. Pomembna je tudi pomoč pri vnosu, da se uporabniku prepreči čezmerno popravljanje napak.«

Stigma je močna

»Ovire so vidne in nevidne, vendar jih ne bi smelo biti, saj imamo vsi ljudje enake možnosti. Vsak človek je enkraten. Osebe s težavami v duševnem zdravju smo velikokrat močno stigmatizirane, mišljenje, da nismo sposobni delovati v družbi, ne drži. Veliko nam pomeni, da imamo zaposlitev, da delamo stvari, ki so koristne, saj se tako veliko bolje počutimo.« Vključevanje ranljivih skupin v družbo je izjemnega pomena, saj jim s tem omogočimo, da lažje in hitreje premagajo svoje stiske, pravi Darija in doda, da ji je sodelovanje v projektu Razširimo obzorja kulturnega dalo izjemno veliko. Želi si še več takih projektov, predvsem pa redne zaposlitve in čim večje vključenosti v družbo. x

Vesna Pfeiffer