Restavracija Druga violina, v kateri delajo tudi osebe s posebnimi potrebami iz Centra za usposabljanje Draga, je v sredo, 28. junija, praznovala peto obletnico odprtja. S projektom skušajo pokazati, da je vključitev posameznikov iz te ranljive skupine v družbo mogoča, hkrati pa preveriti, kaj varovanci potrebujejo za vključitev v normalne oblike zaposlitve, je na dogodku ob praznovanju petega rojstnega dne povedala direktorica centra Valerija Bužan.
Kulinarična skladba Druge violine na Starem trgu v Ljubljani je svoje prve takte odigrala pred petimi leti. »Po svoje je bila restavracija tudi preizkus družbe, ali zmoremo vključevati drugačne,« je povedala direktorica Centra za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič Valerija Bužan in dodala, da so se takrat kar malo bali, kakšni bodo odzivi gostov. V vseh teh letih pa so redni in občasni obiskovalci gostilno dobro sprejeli in Ljubljana je postala prva evropska prestolnica, ki ima tak lokal v najožjem središču mesta.
Privajanje na delo in samostojnost
Ko so pred petimi leti začeli delati, je imel vsak varovanec svojega mentorja, ki mu je pomagal in ga uvajal v delo. Trenutno se v gostilni za delo usposablja 26 oseb z motnjo v duševnem razvoju. »Ni potrebno, da so pri svojem delu ločeni od drugih, nekateri se lahko vključijo v normalno okolje. Za to pa potrebujejo podporo, ki mora biti odvisna od posameznikovih sposobnosti; mogoče potrebujejo malo prilagojeno okolje, sicer pa lahko naredijo zelo veliko,« pravi direktorica centra. To dokazuje tudi dejstvo, da je v restavraciji doslej pomagalo vsaj 60 varovancev. V zadnjem letu se jim pridružujejo tudi prostovoljci, ki so vključeni v druge varstveno-delovne centre. Po besedah Bužanove so ti začeli obnavljati znanje, ki so ga imeli, a je ostajalo neuporabljeno, na primer računanje in pisanje. Želijo izstavljati račune, zapisovati naročila in se učiti tujih jezikov za komunikacijo z gosti iz tujine.
Varovanci v Drugi violini pomagajo pri strežbi v restavraciji ter dobavi sveže zelenjave in začimb, ki jih gojijo v Centru na Igu. Gostje lahko izbirajo med zajtrkom, kosilom, večerjo, vegetarijanskim menijem in jedmi na žlico, ponujajo pa tudi brezglutenske jedi in jedi, primerne za sladkorne bolnike.
Vodenje, varstvo in zaposlitev pod posebnimi pogoji so organizirani in se izvajajo tako, da uporabnikom omogočajo ohranjanje pridobljenega in širjenje novega znanja ter delovnih spretnosti, pridobivanje novih socialnih in delovnih navad, uresničevanje lastnih idej in ustvarjalnosti, stimulirajo občutek koristnosti in samopotrditve. Storitev zagotavlja tudi druge oblike varstva, ki uporabnikom in njihovim družinam omogočajo delovno in socialno udejstvovanje.
Dober glas se širi blizu in daleč
Lokal je na TripAdvisorju med več kot 400 ljubljanskimi restavracijami nekje med 10. in 13. mestom, kar je gotovo kazalnik, da jih gostje sprejemajo zelo pozitivno, je prepričana Valerija Bužan. Nekaj stalnih gostov prihaja dnevno na kosilo oz. malico, restavracijo pa obišče tudi veliko tujih gostov, tako da promet v zadnjih letih narašča. Za promocijo restavracije organizirajo tudi različne kulturne in umetniške dogodke, s katerimi poskušajo privabiti čim širši krog obiskovalcev. Vsako sredo imajo brezplačne delavnice za otroke, povabijo pa tudi znane kuharske mojstre, ki predstavljajo svoje kulinarične sposobnosti.
Celodnevno praznovanje
Rdeča nit praznovanja petega rojstnega dne Druge violine je bila Ljubljana kot turistični kraj. V kulturnem programu so predstavili skoraj vse ljubljanske znamenitosti, zvečer pa so razrezali tudi rojstnodnevno torto. x
V. R.