S posaditvijo sadne grmovnice so se v Zavodu za gluhe in naglušne Ljubljana na dan slovenskega znakovnega jezika v okviru akcije Živali za otroke simbolično približali vzpostavitvi senzornega vrta. Ta bo pozitivno pripomogel k razvoju socialnih veščin in čutil učencev zavoda ter znatno dvignil kakovost terapevtskih storitev zavoda.
Kot so sporočili iz zavoda, bo senzorni vrt sestavljalo več postaj, zasnovan bo za delo v parih in majhnih skupinah. Posebna pozornost bo namenjena tudi terapiji senzorne integracije ter terapevtskemu programu s pomočjo psov Društva Tačke pomagačke. "Senzorni vrt je namensko zasnovano okolje, ki stimulira delovanje vseh človeških čutil, poleg tega pa pripomore k razvoju orientacije in gibalnih sposobnosti pri otrocih, zato je v kombinaciji s terapijo senzorne integracije izjemnega pomena za dobrobit naših učencev, hkrati pa bo pomembno pripomogel k dvigu kakovosti storitev zavoda," je pojasnil direktor Zavoda za gluhe in naglušne Ljubljana Boris Černilec.
Gre za edinstveni program
Številne strokovne raziskave kažejo na pozitivne vplive živali na otroke - odpravljanje tesnobe, izboljšanje splošnega zdravja in dobrega počutja, večja uspešnost v šoli in lažja socializacija otrok. S pomočjo pridobljenih sredstev bodo na zavodu v program lahko vključili terapevtske kužke in njihove vodnike iz Društva Tačke pomagačke. Ti jih bodo obiskovali enkrat tedensko in izvajali različne terapevtske programe. Gre za edinstveni program, ki otroku zagotavlja pridobivanje senzornih izkušenj, potrebnih za rast in razvoj. V program se lahko vključuje otroke, ki imajo težave s senzorno integracijo, motorične težave, motnje pozornosti, težave v govorno jezikovnem razvoju, težave z regulacijo vedenja in učenjem.
Pes je pravi prijatelj otrok
"Pes je pravi prijatelj otrok, nudi jim emocionalno podporo, izboljšuje njihovo pozornost, zmanjšuje anksioznost, pomirja in spodbuja pozitivno sprejemanje emocionalnih, zvočnih in fizičnih dražljajev. Je motivator za premagovanje različnih preprek. Spodbuja jih k medsebojnim stikom, pogovoru, spoštovanju dogovorjenih pravil, vzbuja občutke sprejetosti in krepi samozavest," je razložila predsednica Društva Tačke pomagačke Slavica Mrkun. V podjetju Mars so v letošnji akciji Živali za otroke, ki je potekala od 1. do 21. oktobra, v maloprodajnih trgovinah, zbirali denar za opremo, potrebno za terapijo senzorne integracije, vzpostavitev senzornega vrta in nakup opreme za izvajanje terapevtskega programa Terapija s pomočjo psov na zavodu za gluhe. Za uresničitev zastavljenega cilja so namenili del zbranih sredstev od prodaje pasje in mačje hrane v višini 15.000 evrov.
Senzorna integracija
Senzorna integracija je nevrološki proces, ki nam ves čas omogoča čutne informacije, ki jih sprejemamo iz našega telesa in okolice, organizirati in združiti v neko smiselno celoto. Dobra senzorna integracija vpliva tako na naše usklajeno gibanje in učenje, kot tudi na organizacijo in kontrolo vedenja. Senzorna integracija je tudi terapevtski pristop v delovni terapiji, ki ga je razvila dr. Jean Ayres v 60-ih letih prejšnjega stoletja. Raziskave potrjujejo učinkovitost tega terapevtskega pristopa pri otrocih s težavami senzornega procesiranja, ki se lahko kažejo znotraj različnih motenj.
Terapija z asistenco psa
Terapija z asistenco psa (Animal Assisted Therapy ATT) je namenjena pospešenemu izboljšanju človekovega fizičnega, socialnega, čustvenega in kognitivnega stanja. Prirejena je na posameznika in njegovo zdravstveno oz. psihofizično stanje, saj vpliva na več področij hkrati. Ima jasno zastavljene cilje določene obravnave. Ne smejo je zamenjati za Aktivnost s pomočjo psa (Animal Assisted Activities AAA), saj je le ta motivacijska, izobraževalna, rekreacijska in/ali terapevtska podpora za izboljšanje kvalitete življenja. Pri tej terapiji z asistenco psa sodelujejo za to usposobljeni strokovni delavci, ki so zaposleni na Zavodu za gluhe in naglušne Ljubljana. To so lahko logopedi, delovni terapevti, fizioterapevti, psihologi ali specialni pedagogi.
V.P./ STA