Slep moški hodi po ulici in ima belo palico. Foto: Reuters
Slep moški hodi po ulici in ima belo palico. Foto: Reuters

Vid je najpomembnejši čut pri zaznavanju in prejemanju informacij iz okolja, saj je večina informacij predstavljena v vizualni obliki, zato je pri oblikovanju informacij, označevanju poti in stavb, spletnem načrtovanju in na drugih področjih potrebno upoštevati tudi potrebe ljudi z okvarami vida, opozarjajo na Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije.Po dostopnih podatkih ima v Sloveniji hude okvare vida osem do deset tisoč ljudi, resnejše okvare pa celo od 30 do 40 tisoč ljudi. In prvi teden v juniju je vsako leto posvečen prav njim.

»Vsako leto znova opozarjamo na različne vidike in področja, kjer se slepi in slabovidni še vedno srečujemo z velikimi ovirami. Nedostopnost je prisotna na področju grajenega okolja, informacij, spletnih mest, knjižnega gradiva, medicinskih, tehničnih in drugih pripomočkov, različnih storitev in produktov ter javnega prevoza,« ob tednu slepih opozarja Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, želijo v letošnjem letu še posebej izpostaviti nedostopnost učbenikov, delovnih zvezkov in drugega učnega gradiva v šolah, s čimer se soočajo slepi in slabovidni učenci, dijaki, študenti in njihovi starši, in zaplembo posestva na Okroglem pri Naklem s strani Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS, ki ga je slepim in slabovidnim pred več kot 80 leti podaril msg. Tomo Zupan. »Ob iztekajočem se šolskem letu, ko že potekajo priprave na prihodnje šolsko leto in ko šole objavljajo sezname učbenikov za prihodnje leto, so starši slepih in slabovidnih otrok zaskrbljeni, saj se sprašujejo, ali bo njihov otrok septembra pravočasno prejel vse učbenike v njemu dostopnih oblikah. Prilagajanje učbenikov in delovnih zvezkov namreč ni sistemsko urejeno.«

Starši prepuščeni lastni iznajdljivosti

»Učbenike prilagajajo sami, s pomočjo spremljevalcev ali se obračajo na Center IRIS ter Zvezo društev slepih in slabovidnih Slovenije. V okviru naše Zveze učbenike delno prilagajamo s pomočjo nizkih pavšalnih sredstev Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, večinoma pa s sredstvi FIHO. Kljub prizadevanjem marljivih knjižničarjev in zunanjih sodelavcev ne moremo priskrbeti učbenike v zvoku in brajici vsem, ki se na nas obrnejo. Odločno zagovarjamo, da morajo vsi slepi in slabovidni učenci in dijaki pod enakimi pogoji kot videči prejeti vse učbenike in drugo gradivo v njim dostopni obliki: brajica, zvok, povečan tisk. Dobri volji učiteljev in spremljevalcev oziroma iznajdljivosti svojih staršev ne bi smeli biti prepuščen nihče. Na problematiko smo nedavno opozorili tudi državno sekretarko na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, Martino Vuk, ki nam je zagotovila odgovore do konca maja, vendar jih še nismo prejeli. Upamo, da bo čim prej prišlo do ustrezne rešitve,« pojasnjujejo na Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije. Zveza, ki bo prihodnje leto praznovala 100- letnico delovanja, ob tem opozarja na številne izzive, ki so pred državo, da bi slepim in slabovidnim omogočila boljše življenje. Med izzivi, ki jih izpostavlja, so osebna asistenca, odpoved najemne pogodbe za knjižnico slepih in slabovidnih, dostop do vseh potrebnih tehnično-medicinskih pripomočkov, usklajevanje socialnih transferjev, dostop do informacij v programih TV Slovenija, ureditev avtorskih pravic v novi zakonodaji ter dostopnost do spletnih mest.

Teden slepih obeležili s številnimi dogodki

Teden, ki je posvečen slepim in slabovidnim, pa ni potekal le v znamenju opozarjanja na težave in izzive, temveč so po vsej Sloveniji in tudi čez mejo potekali številni dogodki. Zveza za šport invalidov – Paralimpijski komite je med 27. majem in 3. junijem v Zagrebu organizirala evropsko prvenstvo v kegljanju za slepe in slabovidne. Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije je 1. junijapripravila 29. državno prvenstvo v branju in pisanju brajice ter desetprstnem tipkanju za slepe in slabovidne. Obenem so v okviru Čarne mavrice izvedli delavnico z naslovom Življenje v temi, kjer sta bili na igriv in zanimiv način predstavljeni slepota in slabovidnost. Predstavniki Zveze so se udeležili tudi zaključne konference projekta AD LAB PRO (Zvočno opisovanje: Laboratorij za izoblikovanje novega poklicnega profila), na kateri je sodelovalo tudi Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Nova Gorica, ki je skupaj z Zavodom Gost predstavilo socialno aktivacijo slepih in slabovidnih.Konferenca z naslovom Širitev kroga AD je že šesti dogodek, ki ga organizirajo partnerji projekta ADLAB PRO. Javni zavod RTV Slovenija je eden od osmih partnerjev projekta, kot nacionalna radijska in televizijska hiša pa je v svoj program vključila avdiodeskripcijo (AD) oziroma zvočno opisovanje že pred leti. Med dogodki, ki jih bodo v okviru tedna slepih in slabovidnih organizirali v prihodnjih dneh, velja opozoriti še na koncert komornega zbora MDSS Murska Sobota in se bo 6. junija pričel ob 19.25 v cerkvi Sv. Križa Črenševci. Na koncertu bodo sodelovale tudi ljudske pevke iz Črenšovec. Prav tako 6. junija se bo ob 15.uri na društvenem vrtu MDSS Mariborpričelo družabno srečanje za člane in spremljevalce, srečanje pa bodo organizirali tudi pri najstarejši članici skupine za samopomoč MDSS Ptuj, ki bo dan kasneje organiziral še pohod po Haloški poti. Teden slepih in slabovidnih bodo sklenili z ekskurzijo, kijo 11. junija za svoje članeorganizira MDSS Novo mesto. Udeležence ekskurzije bodo odpeljali v Ljubljano, kjer bodo obiskali Etnografski muzej in ljubljanski grad.

V.P.