Poškodovan otrok v Gazi. Foto: Reuters
Poškodovan otrok v Gazi. Foto: Reuters

Konec septembra je mednarodna organizacija Human Rights Watch objavila 85-stransko poročilo "Uničili so, kar je bilo v nas", v katerem so zapisali, da otroci, ki so postali invalidi, in otroci, ki so že bili invalidi, v Gazi živijo v negotovih varnostnih razmerah, ob čemer se spopadajo z dodatnimi težavami, saj morajo upoštevati pogoste ukaze izraelske vojske za evakuacijo in pomanjkanje učinkovitega vnaprejšnjega opozarjanja na napade.

Emina Ćerimović, namestnica direktorja v oddelku za pravice oseb z invalidnostjo pri mednarodni organizaciji Human Rights Watch, je opozorila na nujnost ukrepov za pomoč otrokom z invalidnostjo iz Palestine. Slovenija je junija 2024 priznala Palestino kot neodvisno državo, vendar se mora po njenem mnenju dejavneje zavzemati za podporo ranljivim skupinam, še posebno otrokom z invalidnostjo.

"Slovenija je ena izmed redkih članic Evropske unije, ki je dosledno kritizirala izraelsko vojaško ravnanje in pozivala k odpravi omejitev dostopa do humanitarne pomoči. Vendar je treba sprejeti več konkretnih ukrepov," je dejala Emina Ćerimović. Poudarila je, da še vedno ni podatkov o ukrepih za evakuacijo Palestincev, ki potrebujejo medicinsko oskrbo, a ta v Gazi trenutno ni na voljo.

"Mnogi starši otrok z invalidnostjo nenehno opozarjajo, da nimajo dostopa do zdravstvene oskrbe, kar iz dneva v dan poslabšuje stanje njihovih otrok," je dodala. Omenila je primere, kot sta 12-letni Fadi, ki ni prejemal potrebnih injekcij za zdravljenje cistične fibroze, in petletni Muhamed, ki trpi zaradi cerebralne paralize in epileptičnih napadov. Njegov oče, nekdanji medicinski tehnik, je zaradi izraelskega vojaškega napada pred časom preminil. "Zdravniki potrjujejo, da ti otroci nimajo dostopa do osnovnih medicinskih potrebščin in bodo bodisi umrli bodisi pridobili nove invalidnosti."

Slovenija se pripravlja na prihod ranjenih otrok iz Palestine

Palestinski otroci v URI Soča v preteklih letih. Foto: BoBo
Palestinski otroci v URI Soča v preteklih letih. Foto: BoBo

Premier Robert Golob je junija letos na mednarodni konferenci o humanitarni pomoči za Gazo v Jordaniji napovedal, da bo slovenska vlada namenila dodatnih 2,5 milijona evrov za programe OZN-a, namenjene takojšnji pomoči palestinskemu narodu. V pogovorih z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom al Sisijem je obravnaval tudi rehabilitacijo otrok iz Gaze, ki so jo v preteklosti izvajali v ljubljanski URI Soča. V zadnjem desetletju se je v Soči zdravilo več kot 100 otrok iz Gaze.

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je potrdilo, da prihod prve skupine desetih otrok in sedmih spremljevalcev iz Palestine pričakujejo konec tega tedna, njihovo zdravljenje pa se bo začelo nemudoma in bo trajalo 42 dni. Vendar ministrstvo ne razpolaga s podatki o morebitnih drugih otrocih, ki se trenutno zdravijo v Sloveniji. "Slovenija si prizadeva za nadaljevanje izvajanja rehabilitacij otrok iz Palestine," so dodali. Poleg tega proučujejo možnost odziva na prošnjo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za sprejem otrok z rakom iz Palestine.

"Zelo pomembno je, da Slovenija ne le omogoči otrokom z invalidnostjo možnost rehabilitacije, temveč da aktivno sodeluje pri evakuaciji otrok z invalidnostjo in njihovih družin iz Gaze, saj bi to lahko bistveno vplivalo na njihovo življenje," je prepričana Emina Ćerimović, namestnica direktorja v oddelku za pravice oseb z invalidnostjo pri mednarodni organizaciji Human Rights Watch.