Na fotografiji so računalniški kabli rumene barve. Foto: EPA (fotografija je simbolična)
Na fotografiji so računalniški kabli rumene barve. Foto: EPA (fotografija je simbolična)

Namen projekta razvoja slovenskega elektronskega arhiva je vzpostaviti varen in zanesljiv državni elektronski arhiv, ki bo namenjen vsem zainteresiranim uporabnikom. Kot je ob robu posveta sodobnega upravljana e-dokumentov Doksis povedala vodja projekta Tatjana Hajtnik, pa bo prilagojen tudi gluhim in slepim uporabnikom.

Slovenski elektronski arhiv bo hranil izvorno digitalno gradivo, pa tudi digitalizirano gradivo, oziroma tako, ki ga je po določenih strokovnih kriterijih treba digitalizirati, da se ohrani, je pojasnila vodja projekta Tatjana Hajtnik. Zasnova za razvoj elektronskega arhiva se je začela že leta 2008, ko so nosilci projekta opravili študijo izvedljivosti in pripravili strategijo, ki jo je kasneje potrdila tudi vlada. Pridobili so tudi nekaj evropskih sredstev za zagon projekta, vendar je bilo teh sredstev premalo, da bi projekt v celoti izvedli. Nosilci projekta so pripravili novo strategijo za vzpostavitev državnega elektronskega arhiva (e-ARH.si) za obdobje 2016-2020, ki jo je vlada potrdila letos. Prav tako so pripravili nov izvedbeni načrt in pridobili nova sredstva za projekt v višini štirih milijonov evrov. Skupino, ki deluje na tem projektu sestavlja okoli 80 ljudi, ki delujejo v različnih kompetentnih centrih, je pojasnila Hajtnikova.

Pretvorba gradiva v formate, ki so primerni za dolgoročno hrambo

"V okviru prejšnje strategije smo že zastavili določena programska orodja, ki so namenjena ustvarjalcem gradiva. S tem orodjem lahko ustvarjalci pripravijo gradivo za elektronski arhiv, vzpostavljena pa je tudi že infrastruktura za delo na dveh lokacijah, kot zahtevajo predpisi," je še povedala Hajtnikova. V okviru nove perspektive pa bodo zagotovljena tudi programska orodja za pretvorbo tega gradiva v formate, ki so primerni za dolgoročno hrambo, in programska oprema za strojno validacijo tega gradiva, je dodala Hajtnikova. V Arhivu RS se bodo v okviru projekta razvoja sistema e-ARH.si osredotočali predvsem na dolgoročno ohranjanje arhivskega gradiva, kot so avdio in video vsebine, e-pošta, spletne strani, družbena omrežja, prostorski podatki in 3D modeli, so zapisali v izvedbenem načrtu.

V.P./STA