Na fotografiji so bankovci po 500 evrov. Foto: EPA
Na fotografiji so bankovci po 500 evrov. Foto: EPA

Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.28 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo Koda gleda na TV SLO 1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Število ljudi v finančni stiski se povečuje, marsikdo lahko zato postane lahek plen oderuhov. V današnji Kodi bodo zato vzeli pod drobnogled oderuška posojila.

Ljudje, ki so žrtve oderuhov, nimajo moči, da bi našli izhod iz težke situacije. Sploh, ker so jim banke zaprle vrata, policija in tožilstvo pa sta v primerih, ko je do oškodovanja že prišlo in čeprav ima elemente kaznivega dejanja, dokaj nemočna. Oderuških posojil ne ponujajo zgolj pravne osebe temveč tudi fizične osebe, ki se skrivajo pod krinko manjših d.o.o.-jev. Ta oglašujejo posojanje denarja, njihova tarča pa so predvsem ljudje v stiski. Obresti običajno skrijejo v glavnico, ljudje zaradi svoje nevednosti ali naivnosti pogodbo podpišejo in ker oderuškega kredita ne morejo vračati, ostanejo brez strehe nad glavo. Na papirju pa dolgujejo veliko več denarja, kot so ga dejansko prejeli. O oderuških zgodbah so v oddaji Koda že večkrat govorili. Marsikatera konča na sodišču, a sodnega epiloga vse prepogosto ne dobi. Pred dobrim letom so v Kodi predstavili zgodbo Štajerke, ki si je pred šestimi leti sposodila 4.500 evrov od Tadeja Tasiča.

Njegov oglas je našla na portalu posojila.com

Na srečanje v Velenju je Tasič prišel s Primožem Pogorevcem, denar sta Štajerki izročila v lokalu v bližini velenjske notarske pisarne Frančiške Persea Cetin, kjer naj bi posojilno pogodbo overili. Vendar je v notarski pisarni sledilo presenečenje - namesto posojilne je gledalka dobila v podpis prodajno pogodbo za njeno stanovanje. Znesek na pogodbi - nekaj manj kot 88 tisoč evrov. V prodajni pogodbi je bilo tudi navedeno, da je kupnino prejela. »Vseskozi so mi zatrjevali, da je ta pogodba dejansko nična. Rekli so mi, da bodo pogodbo uničili, ko vrnem denar. Ko smo pogodbo podpisali, jo je notarka odnesla v pisarno k tajnici in je naročila, naj jo zaklenejo v sef. Sprašujete me, zakaj sem verjela na besedo? Zato, ker sem bila v tako hudi osebni stiski, da sem se enostavno prijela vsake bilke,« je povedala oškodovanka.

Vloga notarke

Primer je končal na sodišču, ki je razsodilo, da je bila Štajerka pri sklepanju posojilne pogodbe zavedena. Vsi pa niso imeli enake sreče. »Mislim, da nas je okrog deset. Neka ženska je morala zapustiti svoje stanovanje in je odšla živeti na Hrvaško k bratu. Neka druga ženska je poskusila narediti samomor, saj ni več videla rešitve.« Ničnost pogodbe je na sodišču uspelo dokazati še eni žrtvi, ki si je denar sposodila od Tadeja Tasiča. Pogodbo je tudi v tem primeru overila notarka Frančiška Persea Cetin. Na Celjskem okrožnem sodišču poteka proti notarki in še trem fizičnim osebam kazenski postopek. Kot trdi policija, si je denar v tem primeru sposodilo okoli 400 ljudi, najmanj 12 oseb je bilo oškodovanih.

Še ena zgodba

Zakonca Likar iz okolice Tolmina sta si pri podjetju Alfa finance sposodila 13 tisoč evrov. Posojilno pogodbo sta, kljub temu, da je v njej bilo navedeno, da glavnica znaša 36 tisoč evrov in da posojilo daje fizična oseba, podpisala. Nasedla sta pojasnilu, da so v znesek vključene tudi obresti za dobo desetih let. Zgodba se je končala tako, da sta vrnila 13 tisočakov, a ko sta začela zamujati z obroki, sta ostala brez strehe nad glavo. Pravico sta iskala tudi na sodišču, a vsi njuni poizkusi, da bi dokazala, da sta žrtev oderuhov, so bili vse do danes zaman. Njun primer pa ni osamljen. »Na sodišču je bil primer, ki je podpisal pogodbo z isto osebo, z Lili Mihelčič. Tudi v njenem primeru je vse isto, kot pri meni , sodnik je verjel njim in zgodba je končana. V kolikor koga kaj vprašaš, odgovorijo, da si sam kriv, ker si to podpisal,« je razočaran Simon Likar. V začetku septembra je policija v primeru Alfa finance podala dopolnjeno ovadbo zaradi kaznivih dejanj oderuštva, državni tožilec naj bi svojo odločitev sprejel do konca meseca. »Namesto, da bi normalno živel, sem mobiliziran klošar. Vpet si v nek sistem države, ki te samo gloda in ti pobere vse,« zaključi svojo izkušnjo Likar.

Več v oddaji Koda

Kaj torej preostane ljudem, ki postanejo žrtev oderuhov? Zakaj policija in tožilstvo nistabolj učinkovita? Kako stopiti na prste kriminalnim združbam, ki se okoriščajo s stisko ljudi? Kako bi žrtve oderuhov morala zaščititi država? Odgovore boste dobili v oddaji Koda, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali tudi danes, 21. novembra ob 17.28 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.

V. P.