Prva stran spletnega portala Dostopno.si. Foto: MMC RTV SLO
Prva stran spletnega portala Dostopno.si. Foto: MMC RTV SLO

Ob nastanku portala Dostopno.si smo 16. oktobra 2014 zapisali: »Eno izmed temeljnih poslanstev RTV Slovenija je izpolnjevanje načela enakih možnosti glede informiranja in dostopnosti vsebin vsem gledalcem, poslušalcem in bralcem, ki jih dosežejo naši signali. S pomočjo posebnih tehnik ali sodobnih tehnologij skušamo te vsebine približati tudi ranljivim skupinam, ljudem s posebnimi potrebami, kot so slepi in slabovidni, gluhi in naglušni ter ljudje z drugimi oviranostmi.«

Temu načelu oziroma motu našega dela se v teh desetih letih nismo izneverili in z zagonom, novimi idejami in tudi novimi možnostmi, ki jih ponuja razvoj tehnologij dostopnosti, smo mu zvesti tudi leta 2024. Pogled usmerjamo naprej, k čedalje večjemu deležu dostopnih vsebin, k izboljšanju tehnik dostopnosti, ki jih že uporabljamo, in k vpeljavi novih. Ena izmed teh je tudi tehnika lahkega branja oziroma lažje razumljivega jezika, zato je bil v začetku leta 2021 ustanovljen poseben novičarski portal, Enostavno.info, kjer lahko berete novice v preprostejšem jeziku.

Po desetih letih naša zaveza ostaja enaka: dostopnost do informacij je ključnega pomena za demokratično in vključujočo družbo. Tehnike dostopnosti lahko koristijo vsem, ne zgolj osebam, ki zaradi takih ali drugačnih oviranosti potrebujejo določene prilagoditve.

Kaj ponuja Dostopno.si

Na spletnem portalu www.dostopno.si lahko berete članke s področja življenja, pravic, dela in vključevanja v družbo oseb z invalidnostjo. Prizadevamo si, da spremljamo aktualne dogodke na vseh področjih življenja invalidov od zakonodajnega do družabnega in kulturnega ter da o tem dosledno in etično poročamo v naših prispevkih. Obenem pa je portal tudi zbirališče vseh radijskih in televizijskih oddaj, ki vključujejo te tematike v svoje vsebine, ter oddaj, ki so opremljene s posebnimi tehnikami dostopnosti. Na portalu so na voljo na ogled in poslušanje oddaje z zvočnimi opisi in zvočnimi podnapisi, ki omogočajo spremljanje predvsem osebam z okvaro vida, oddaje s tolmačem v znakovni jezik ter oddaje s podnapisi za gluhe in naglušne gledalke in gledalce. Portal omogoča tudi hiter dostop do oddaj Prisluhnimo tišini, ki nastajajo v sodelovanju z Zvezo društev gluhih in naglušnih Slovenije in so narejene v slovenskem znakovnem jeziku. V rubriki Napovedi pa vas obveščamo o radijskih in televizijskih oddajah, osredotočenih na te tematike, in o oddajah, opremljenih s tehnikami dostopnosti. V posebni rubriki Znakovni jezik članke s področja gluhote in naglušnosti tolmačimo v slovenski znakovni jezik. S portala Dostopno pa lahko dostopate tudi na portal Enostavno.info, novičarski portal s članki v lažje razumljivem jeziku.

Prva stran spletnega portala Enostavno.info.Foto: MMC RTV SLO
Prva stran spletnega portala Enostavno.info.Foto: MMC RTV SLO

Temeljni cilj portala Dostopno.si je, da je pregleden, aktualen in preprosto dostopen ljudem z različnimi oviranostmi. Pripravljen je v skladu s standardi in priporočili za večjo dostopnost ter vsebinsko in oblikovno prilagojenost.

Portal Dostopno.si in novičarski portal Enostavno.info ustvarjajo sodelavci Službe za dostopnost programov na RTV Slovenija.

Služba za dostopnost programov RTV Slovenija

V Službi za dostopnost programov se ukvarjamo s tremi področji: prizadevamo si za čim bolj inkluzivno umeščenost tematik s področja življenja invalidov v oddaje naših radijskih in televizijskih oddaj; uvajamo in razvijamo tehnike dostopnosti, kot so zvočni opisi in zvočni podnapisi, podnaslavljanje ter opremljanje oddaj s tolmačem v slovenski znakovni jezik; sodelujemo pri mednarodnih projektih, ki jih financira Evropska unija in so namenjeni razvoju tehnik dostopnosti in novih televizijskih in radijskih formatov, obenem pa smo aktivni tudi v Evropski mreži nacionalnih televizij (EBU), kjer sodelujemo v posebni skupini strokovnjakov za dostopnost (EBU Access Services Experts Group). Pri svojem delu tesno sodelujemo z invalidskimi organizacijami in društvi ter tudi z javnimi institucijami, ki pokrivajo ta področja.

Foto: MMC RTV SLO
Foto: MMC RTV SLO