V skladu z novo zakonodajo, ki jo je prejšnji teden potrdil Evropski parlament, bodo morale biti spletne strani in aplikacije upravnih organov, bolnišnic, sodišč in ostalih v javnem sektorju enostavno dostopne vsem uporabnikom. Direktiva naj bi dostop do vsebin, obrazcev in plačil na spletnih straneh olajšala predvsem invalidnim in starejšim uporabnikom.
Direktiva o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij organov javnega sektorja je že usklajena s Evropskim svetom. "S to zakonodajo bomo zagotovili dostopnost e-uprave vsakomur tako, kot morajo biti vsem dostopne javne zgradbe. Vprašanje spletnih strani v javnem sektorju je torej rešeno, a internet je več, kot so le vladne strani in aplikacije. Reformo je treba izvesti tudi v zasebnem sektorju, pri bankah, televizijskih postajah in zasebnih bolnišnicah. Upam, da bomo kmalu sprejeli evropsko zakonodajo o dostopnosti ter s tem omogočili polno dostopnost javnih in zasebnih storitev za vse državljane," je poudarila poročevalka Dita Charanzova.
Skupni standardi glede dostopnosti
Direktiva predvideva uvedbo skupnih standardov glede dostopnosti, ki jih bodo morale izpolnjevati spletne strani in aplikacije organov javnega sektorja, kot so upravni organi, sodišča, policija, javne bolnišnice, univerze in knjižnice. Spletne vsebine bodo morale biti enostavno dostopne tudi na mobilnih napravah, kot so pametni telefoni in tablice, so sporočili iz Evropskega parlamenta. Organi javnega sektorja bodo morali uvesti mehanizem za zagotavljanje povratnih informacij in povezavo nanj, s tem pa bodo vsakomur omogočili, da organ obvesti, ko njegova spletišča ali mobilne aplikacije ne spoštujejo zahtev glede dostopnosti, in ga zaprosi za informacije. Za določene vsebine ne bo treba zagotoviti skladnosti s pravili o dostopnosti, če ne bodo potrebne za izvajanje upravnih postopkov. Gre za starejše oblike zapisa pisarniških datotek, starejše ali v živo predvajane časovne medijske vsebine ali arhivirane spletne strani. Z mehanizmom za zagotavljanje povratnih informacij pa bodo lahko uporabniki izrecno zaprosili tudi za dostop do teh izključenih vsebin.
Vsaka država bo morala spremljati izvajanje zakonodaje
Organi javnega sektorja bodo morali ustrezno in v razumnem roku odgovoriti na obvestilo ali prošnjo uporabnika. Ob tem bodo morale države imenovati ustrezen organ, ki bo spremljal izvajanje zakonodaje in bo o tem poročal. Po objavi direktive v uradnem listu EU jo bodo morale države članice prenesti v svoje nacionalne zakonodaje v 21 mesecih od datuma začetka veljavnosti. Za nove spletne strani javnih organov bo nato začel teči 12-mesečni rok za njihovo uskladitev s pravili o dostopnosti, za že obstoječa spletišča bo veljal rok 24 mesecev, za mobilne aplikacije javnega sektorja pa 33-mesečni rok.
V.P./STA