Kot so sporočili organizatorji, ugotavljajo namreč, da so invalidne osebe kot ena od najbolj ranljivih skupin še vedno prepogosto prikrajšane za priložnosti sodelovanja na trgu dela. Prav ustvarjanje možnosti za delo in zaposlovanje invalidov predstavlja osrednji in najzahtevnejši del procesa vključevanja invalidov v družbo, je na dogodku poudarila vodja sektorja za zaposlovanje in vključevanje invalidov v družbo na direktoratu za invalide ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Nataša Dermastja.
Zaposlitev invalidu in njegovi družini zagotavlja socialno varnost ter mu omogoča, da je aktivno vključen na različnih področjih življenja, tako zasebno kot tudi v družbi. Poleg finančne stabilnosti zaposlitev prinaša tudi občutek samostojnosti, dostojanstva in pripadnosti, ki so ključni za ohranjanje dobrega počutja invalidov ter izboljšanja kakovosti njihovega življenja, je opozorila Dermastja.
Zmanjšuje se število brezposelnih invalidov
Podatki Zavoda za zaposlovanje sicer kažejo, da se število brezposelnih invalidov iz leta v leto zmanjšuje in je brezposelnost invalidov trenutno "rekordno nizka", je povedala skrbnica področja izvajanja zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov v Centralni službi zavoda Lea Kovač. Po podatkih, ki jih je predstavila, je bila ob koncu letošnjega avgusta 7181 brezposelnih invalidov, ob koncu decembra 2019 skoraj 13.000. Invalidskih podjetij je skoraj 2000.
Zgleden sistem zaposlovanja invalidov
Sistem zaposlovanja invalidov, ki ga imamo v Sloveniji, evropske države pogosto postavijo za zgled, je uvodoma poudarila direktorica sklada Barbara Leder. "Ker naš sistem dejansko živi v praksi," je dejala in dodala, da to potrjujejo tudi podatki. Število vlog in izplačil delodajalcem k zaposlitvi invalidov in ohranitvi delovnih mest zanje namreč po njenih navedbah iz leta v leto narašča.
Ozaveščanje o enakovrednem vključevanju invalidov v delovno okolje in predstavitev možnosti, ki so delodajalcem in invalidom na voljo.
V prvem delu današnjega dogodka so predstavnice Zavoda RS za zaposlovanje, Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta Soča ter sklada predstavile osnovne informacije iz svojih delovnih področij. Drugi del pa so namenili konkretnim vprašanjem tako delodajalcev kot tudi invalidov. Dotaknili so se kvotnega sistema, načina uveljavljanja subvencij, prilagoditev, oprostitve plačila prispevkov, pa tudi postopka odločanja o statusu invalida in o zaposljivosti osebe. Med novostmi, ki se obetajo, je vodja oddelka za spodbujanje zaposlovanja invalidov na skladu Aleksandra Kuhar izpostavila spremembo uredbe o določitvi kvote zaradi nove standardne klasifikacije dejavnosti, ki bo stopila v veljavo s 1. januarjem. Sam odstotek kvote naj se ne bi spreminjal, zaradi spremembe omenjene klasifikacije pa vsem svetuje, da preverijo, ali bo pri njih izvedena avtomatska prevedba glavne dejavnosti ali ne, je pojasnila.
Izpostavila je tudi, da tistim, ki uveljavljajo spodbude pri skladu, ni treba nikomur plačevati, da jih v teh postopkih zastopa. "Verjemite nam na besedo, da lahko vse naredite sami," je poudarila.