Opis fotografije: Slep fant prečka cesto na prehodu za pešce. V roki ima belo palico. Foto: Bobo
Opis fotografije: Slep fant prečka cesto na prehodu za pešce. V roki ima belo palico. Foto: Bobo

Precej zgradb in informacij je za invalideše vedno slabo dostopnih ali celo nedostopnih, ugotavljajo na Zvezi Sonček in opozarjajo tudi na neustrezno prakso prepogostega vključevanja šoloobveznih otrok z gibalnimi ovirami v socialnovarstvene zavode oziroma v dnevne centre zaradi arhitektonsko nedostopnih osnovnih šol.

V zadnjih letih so študentom s posebnimi potrebami na fakultetah omogočili ustrezne prilagoditve študijskega procesa in študijskega okolja. Veliko slabše pa je vključevanje vseh šoloobveznih otrok s posebnimi potrebami v šolske institucije, saj jih pogosto usmerjajo v socialnovarstvene zavode, izhaja iz poročila o uresničevanju akcijskega programa zainvalide2014-2021, ki ga je vlada sprejela pred kratkim. Osnovne šole še vedno ne prilagajajo izobraževalnega programa pri posameznih predmetih in ne zagotavljajo možnosti za pridobitev nižjega izobrazbenega standarda od običajnega, ugotavljajo na Zvezi Sonček.

Za bolj neodvisno življenje invalidov

K bolj neodvisnemu življenjuinvalidov zaradi dolgotrajnega urejanja zakonodaje na področju osebne asistence prispevajo predvsem nevladne organizacije s svojimi programi. Opozarjajo sicer, da je ponudba programov premajhna glede na povpraševanje. Neodvisno življenje omogoča tudi delo oziroma zaposlitev. In čeprav iz poročila o zaposlovanju invalidov izhaja, da je bilo večinvalidovna novo zaposlenih v okviru izvajanja projektov, kar povečuje enake možnosti in spodbuja socialno vključenost ranljivih družbenih skupin, bi bilo v splošnem treba povečati število zaposlenih invalidov. Dijakom in študentominvalidompa bi morali omogočiti opravljanje prakse oziroma pripravništva.

Zgodnja obravnava otrok s posebnimi potrebami

Na področju zdravstvene dejavnosti nevladne organizacije poudarjajo, da bi morali izoblikovati sistemski pristop učinkovite skrbi za zdravjeinvalidov, predvsem pri zgodnjem odkrivanju in celoviti zgodnji obravnavi otrok s posebnimi potrebami. Zaradi staranja prebivalstva pa ne bi smeli mimo dejstva, da se bo vse več starejših soočalo zinvalidnostjokot posledico staranja. Zato bi bilo potrebno zanje poskrbeti s sprejetjem ustrezne zakonodaje, z dodatnimi socialnovarstvenimi programi in z ustrezno medicinsko podporo. Nacionalni svetinvalidskihorganizacij Slovenije ob tem opozarja na dolgotrajnost sprejemanja zakonodaje, ki je za ureditev tega področja ključna, še izhaja iz omenjenega poročila.

V.P./STA