Invalidska podjetja so zaradi zagotavljanja delovnih mest za invalide gospodarske družbe posebnega pomena, predstavljajo neke vrste socialno ekonomijo in so pravzaprav ena redkih možnosti zaposlovanja invalidov. Konec lanskega leta je bilo po podatkih Statističnega urada nekoliko manj invalidskih podjetij kot leto pred tem, je pa bilo v 141 invalidskih podjetjih v Sloveniji zaposlenih 2 odstotka več ljudi.
Ustanavljanje invalidskih podjetij se je začelo že pred letom 1976, in sicer z invalidskimi delavnicami, ki so se leta 1988 preoblikovale v invalidska podjetja. Od takrat, ko je bilo v Sloveniji 11 invalidskih podjetij, je njihovo število do konca lanskega leta naraslo na 141. Z njihovo rastjo se je povečevalo tudi število zaposlenih, še posebej invalidov. Konec leta 2009 je bilo tako v invalidskih podjetjih nekaj manj kot 11.600 zaposlenih, od tega skoraj 6 tisoč invalidov. Najvišja povprečna mesečna bruto plača zaposlenih v invalidskih podjetjih v lanskem letu, zabeležili so jo v obalno-kraški statistični regiji, je bilapo podatkih Statističnega urada za dobrih 11 odstotkov višja od povprečne mesečne bruto plače zaposlenih pri vseh pravnih osebah v Sloveniji.
Konec leta 2017 je bilo število registriranih invalidskih podjetij nižje kot pred enim letom
Statistični podatki tudi kažejo, da je bilo v Registru invalidskih podjetij konec lanskega leta registriranih 141 invalidskih podjetij z vsaj eno zaposleno osebo, kar je tri manj kot leto pred tem. Od tega jih je 129 delovalo v zasebnem, 12 pa v javnem sektorju. Dobra polovica invalidskih podjetij se je tudi v letu 2017 ukvarjalo s predelovalnimi dejavnostmi. Med podjetji s področja rudarstva, oskrbe z električno energijo, plinom in paro, oskrbe z vodo, ravnanja z odplakami in odpadki, saniranja okolja, ni bilo invalidskih podjetij, prav tako ne na področju finančne in zavarovalniške dejavnosti, dejavnosti javne uprave in obrambe ter dejavnosti obvezne socialne varnosti. V lanskem letu se je tudi povečalo število majhnih invalidskih podjetij, mikro- in srednje velikih podjetij je bilo nekaj manj, število velikih podjetij pa je ostalo enako.
Število zaposlenih večje za 2 odstotka
Pregled statističnih podatkov tudi kaže, da je bilo konec lanskega leta zaposlenih 11.517 oseb, kar je 2 odstotka več kot konec leta 2016. Razmerje med moškimi in ženskami je enako, kot leto pred tem, in sicer je med zaposlenimi 56 odstotkov moških. Četrtino teh oseb so lani zaposlovala invalidska podjetja v javnem sektorju, tri četrtine pa invalidska podjetja v zasebnem sektorju. Zanimivo je, da je številčno razmerje med v invalidskih podjetjih zaposlenimi moškimi in ženskami v zasebnem sektorju skoraj enako, v javnem sektorju pa je moških kar 74 odstotkov. Dodajmo, da se izobrazbena sestava zaposlenih z leti počasi spreminja tudi v invalidskih podjetjih. Konec lanskega leta so sestavljali največjo skupino zaposleni s srednješolsko izobrazbo, teh je bilo dobrih 60 odstotkov, četrtina jih je imela osnovnošolsko izobrazbo ali manj, 14 odstotkov pa višješolsko ali visokošolsko izobrazbo. Od vseh zaposlenih v invalidskih podjetjih jeves čas približno polovica invalidov (konec leta 2017 jih je bilo 51 %), in sicer tako v javnem (52 %) kot tudi v zasebnem sektorju (51 %).
V.P.