Na fotografiji je del invalidskega vozička, oseba poganja  kolo z roko. Foto: Reuters
Na fotografiji je del invalidskega vozička, oseba poganja kolo z roko. Foto: Reuters

Za študente, ki so soočeni z različnimi oblikami invalidnosti, skrbi Društvo študentov invalidov Slovenije, ki letos praznuje že 20. obletnico svojega delovanja. Včeraj so na celodnevnem dogodku z naslovom Dostopna univerza, ki je potekal na ljubljanskem Študentskem kampusu, opozarjali na težave, s katerimi se študentje invalidi srečujejo med študijem. Dogodek so zaključili z dobrodelnim koncertom, na katerem so zbirali sredstva za opremo kombija, namenjenega študentom invalidom.

Društvo študentovinvalidov, ki se na področju izobraževanja, bivanja in zaposlovanja trudi za izboljšanje položaja študentov invalidov, je z dogodkom Dostopna univerza opozorilo na njihove težave ter pozvalo k za vse dostopni univerzi. V okviru dogodka, ki je potekal v ljubljanskem Študentskem kampusu, so tako potekale predstavitve in predavanja na temo podpore študentominvalidom, ki jo nudi ljubljanska univerza - od primerne nastanitve, kariernega razvoja, tutorstva, do vloge Študentske organizacije Univerze (ŠOU) v Ljubljani na področju sociale in vključevanja študentovinvalidov. Med predavanji so potekale tudi delavnice, s pomočjo katerih so se udeleženci spoznavali s svetominvalidnosti. Tako so se na delavnicah z naslovom Izkušnja spreminja lahko preizkusili v hoji z belo palico, spoznavali različne družabne igre za slepe in slabovidne, preizkusili so se lahko v vožnji z invalidskimvozičkom ter uporabi drugih pripomočkov, ki jih vsakodnevno uporabljajoinvalidi. Predstavili so tudi primer dobre prakse podpore študentom s posebnimi potrebami na ljubljanski ekonomski fakulteti. Vsebinski del dogodka je zaključila okrogla miza o študentihinvalidihnekoč in danes. Popoldne je sledil dobrodelni koncert s skupino NiJE, potekal pa je tudi dobrodelni srečelov, s pomočjo katerega so zbirali denar za opremo kombija, ki bo olajšal vsakdan študentominvalidom.

Študij postaja iz leta v leto dostopnejši tudi za invalide

Na Društvu študentov invalidov ugotavljajo, da so najrazličnejše ovire, bodisi arhitektonske, komunikacijske ali kakšne druge, marsikje že popolnoma ali pa vsaj v veliki meri odstranjene. O primerih dobre prakse že lahko govorimo, vendar je še vedno veliko primerov, kjer so fakultete samo deloma ali pa kar v celoti neprilagojene. Eden najbolj osnovnih pogojev je fizična dostopnost, pa tudi dostopnost javnega prevoza ter prilagoditve študijskega procesa. »Glede dostopnosti prostorov in dostopnosti javnega prevoza lahko rečemo, da se v urbanih središčih v Sloveniji že veliko dela. Javne zgradbe so vedno bolj dostopne, kar velja tudi za fakultete. Vse novogradnje morajo biti že po zakonu dostopne in primerne za vstop invalidov,« pravijo na društvu. Problem ostajajo stare zgradbe, kjer so posegi zelo oteženi ali zaradi določenih razlogov celo onemogočeni. Slabše dostopen je za invalide javni prevoz. V mestih se vozni park sicer že prilagaja potrebam invalidov, medtem ko je področje medkrajevnih prevozov še popolnoma neurejeno. Izjema so le nekatere železniške povezave. Zato na tem področju veliko pomagajo nekatere invalidske organizacije, ki zlasti v mestih in bližnji okolici organizirajo prilagojene prevoze.

V.P.