Zveza nevladnih organizacij za avtizem Slovenije je zveza društev in zasebnih neprofitnih zavodov. V poslanici ob dnevu ozaveščanja o težavah, stiskah in potrebah oseb z avtizmom, ugotavljajo, da se v preteklem letu na tem področju ni prišlo do nikakršnega napredka. V poslanici nagovarjajo odločevalce in opozarjajo na najnujnejša področja, ki bi jih bilo treba urediti. Ta področja so:
Redne obravnave in terapije
Otrokom, mladostnikom in odraslim z avtizmom vseh starosti je treba zagotoviti redne obravnave in terapije, ki jih potrebujejo in ki jih izvajajo strokovno usposobljene osebe z dodatnimi znanji o avtizmu.
Enake možnosti izobraževanja
Otrokom z avtizmom je potrebno zagotoviti enake možnosti za izobraževanje v vseh vzgojno- izobraževalnih programih, posledično torej tudi stalnega spremljevalca, če ga potrebujejo. Ustvariti je treba inkluzivne pogoje za izobraževanje od predšolske dobe pa vse do fakultete.
Regijski dnevni bivalni centri
Ustanoviti je potrebno regijske dnevne bivalne centre za otroke in mladino, v katerih bi delali strokovni timi usposobljenih strokovnih delavcev, ki bi razbremenili pogosto preutrujene starše, kar se je še posebej pokazalo v tem letu v času epidemije, ko so starši tedne in mesece povsem sami prevzemali skrb za svoje otroke in mladostnike z avtizmom.
Ustrezna oskrba za odrasle osebe z avtizmom
Omogočiti odraslim ustrezno zdravstveno oskrbo, ki vključuje diagnostiko in obravnave pri specialistih, kot so psiholog, psihiater ali družinski terapevt, ki imajo ustrezno znanje za obravnavo oseb z avtizmom.
Reševanje problematike zaposlovanja oseb z avtizmom
Ozaveščanje in stimuliranje zaposlovalcev, kajti relativno majhen del populacije pride do možnosti zaposlitve. Po podatkih mednarodne organizacije Autism Europe znaša delež nezaposlenih oseb z avtizmom v EU med 76 in 90%.
Reševanje bivalne problematike mladih in odraslih oseb z avtizmom
Nujno so potrebne bivanjske rešitve za mlade in odrasle osebe z avtizmom, predvsem v obliki bivanja s podporo in bivanjskih skupin za osebe z avtizmom.
Ustanovitev dnevnih centrov za osebe z avtizmom
Tako za tiste, ki so zaposleni, še bolj pa za vse druge, ki izpadejo iz sistema šolanja ali zaposlovanja, bi bilo potrebno imeti več dnevnih centrov po Sloveniji z usmerjenimi strokovno vodenimi dejavnostmi, ki ne bi pomenile le “varstva”, temveč tudi socialni in komunikacijski trening, druženje, zdravo preživljanje prostega časa, razvijanje svojih močnih področij idr.
V poslanici so zapisali še: »Nevladne organizacije v Zvezi za avtizem Slovenije prevzemamo nase pomemben delež naštetih dejavnosti in nudimo različne obravnave oseb z avtizmom vseh starosti ter nase prevzemamo skrb za družine z otroki, mladostniki in odraslimi z avtizmom, ki jim ni sistemsko zagotovljena s strani države. Zagotavljamo terapevtske in podporne storitve, izobražujemo strokovno in laično javnost. Vsled temu so naša pričakovanja usmerjena tudi k podpori našega dela s strani odločevalcev. Slednje bi nam omogočilo boljše delovanje in posledično zagotavljanje osnovnih človekovih pravic otrokom, mladostnikom in odraslim osebam z avtizmom ter njihovim družinam.«
Akcije ob svetovnem dnevu zavedanja o avtizmu
Ob 2. aprilu, dnevu zavedanja o avtizmu, je Zveza nevladnih organizacij za avtizem Slovenije pripravila več akcij ozaveščanja javnosti: s pomočjo občin bodo modro zasvetile nekatere zgradbe, pripravili so razne dogodke in okrogle mize, za vrtce in šole pa so pripravili natečaj Modri SAM, s katerim želijo nagovoriti vzgojitelje in učitelje, da pomagajo zmanjšati stigmo in osamljenost otrok in mladostnikov z avtizmom v vrtcih in v šolah. Več informacij o natečaju Modri SAM je dostopnih tukaj.