Tadej Enci je 9. evropsko prvenstvo gluhih in naglušnih na Poljskem zaključil z odličnimi rezultati. Osvojil je bron v teku na 400 metrov, v današnjem teku na 200 metrov pa je bil šesti. Oba rezultata sta odlična popotnica za naslednje evropsko dvoransko prvenstvo gluhih prihodnje leto in olimpijske igre gluhih leta 2017.
"Veselje je bilo nepopisno. To je velika zmaga zanj, ker je prvič nastopil med smetano gluhih atletov. Poudariti je še treba, da si je Tadej pritekel tudi osebni rekord," je bronasto medaljo Tadeja Encija komentiral predsednik Športne zveze gluhih Slovenije in vodja odprave EP gluhih v atletiki Robert Žlajpah.
Tadej tekmuje tudi med slišečimi atleti
»Letos sem dosegel dva osebna rekorda: na 200 metrov je moj osebni rekord 22,73 sekunde, prav tako pa mi je na domačem mitingu v Velenju uspelo doseči osebni rekord na 400 metrov,« je pred odhodom na Poljsko povedal 21-letni atlet, ki je za slovensko reprezentanco pred letošnjim evropskim prvenstvom tekmoval dvakrat. »Prvič sem nastopil med pionirji na Madžarskem, ko sem bil star 16 let, drugič pa med starejšimi mladinci v Pragi. Treniram šestkrat na teden po od dve do tri ure, v glavnem delu pripravljalne sezone pa od osemkrat do devetkrat na teden. Med sezono gremo tudi na priprave, letos smo tako bili teden dni v Medulinu.«
Njegov vzornik je Michael Johnson
Tadej, ki se je z atletiko začel ukvarjati pri desetih letih, obiskuje drugi letnik višje strokovne šole v Velenju, program mehatronika. Ima zelo malo prostega časa, nameni pa ga kolesarstvu, včasih tudi tenisu. »Za atletiko me je navdušil moj vzornik Michael Johnson, ki še ohranja svetovni rekord na 400 metrov. Starši so me vedno podpirali in mi stali ob strani. Veliko mi je pomagala tudi sestra, ki je nekoč sama trenirala atletiko. Zelo me je spodbujala in me s svojimi nasveti pripravljala na tekme.«
Nastop na prvenstvu gluhih bo odlična izkušnja
Petra Poznič, ki Tadeja spremlja na Poljskem, pravi, da je mladi atlet odlično pripravljen: »Na tekmovanjih v Sloveniji ima Tadej včasih težave predvsem na startu. Na startnem položaju kdaj ne sliši sodnika, zato zamudi pok s pištolo, posledično pa so tudi rezultati slabši. Pri sprintih je to še posebej vidno, saj 10 ali 20 stotink veliko pomeni, včasih celo medaljo. Zato menim, da bo nastop na prvenstvu gluhih odlična izkušnja zanj, vendarle bo lahko dosegel pravi reakcijski čas in morda tudi kakšno medaljo.« Petrine napovedi so se uresničile. x
V. P.