Skupina študentov različnih fakultet ljubljanske univerze se želi s svojo inovacijo – invalidskim vozičkom na elektromotorni pogon – oktobra leta 2016 udeležiti mednarodnega tekmovanja Cybathlon v Zürichu v Švici.
PrvenstvoCybathlonje prvo profesionalno mednarodno tekmovanje, namenjeno športnikom invalidom, ki za svoje gibanje uporabljajo pomoč robotskih naprav. Tekmovanje bo potekalo 8. oktobra 2016 v Zürichu v Švici, pod vodstvomLaboratorija za robotikona Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljanipa se bodo tekmovanja udeležili tudiTeam Avalanche(interdisciplinarna skupina študentov Univerze v Ljubljani), in sicer z izdelavo invalidskega vozička na elektromotorni pogon. Prvenstvo organiziraŠvicarski nacionalni kompetenčni center za raziskave v robotiki. Njihov cilj je približati potrebe invalidnih oseb širši družbi ter s povezovanjem industrije z akademsko sfero postaviti temelje za razvoj robotskih naprav, ki invalidom olajšujejo vsakdanje življenje. Sodelovati je mogoče v šestih disciplinah, ki temeljijo na paraolimpijskih igrah. Na progi, ki jo morajo tekmovalci premagati v čim krajšem času, pa so postavljene ovire, s kakršnimi se gibalno ovirane osebe srečujejo v svojem vsakdanu. To so na primer stopnice, mostički, prehodi in podobno. Tekmovalci si čeznje pomagajo z visokotehnološkimi robotskimi pripomočki, razvitimi v vrhunskih svetovnih laboratorijih in podjetjih. To so na primerproteze, eksoskeleti, elektromotorni invalidski vozički in možganski vmesniki.
Team Avalanche
Slovensko tekmovalno ekipo Team Avalanchesestavlja 15 študentov s Fakultete za elektrotehniko, Fakultete za strojništvo in Ekonomske fakultete ter štirje zaposleni iz Laboratorija za robotiko na Fakulteti za elektrotehniko. Na tekmovanju v Švici bo voznik njihovega inovativnega invalidskega vozička, ki so ga poimenovali Avalanche, študent Fakultete za elektrotehniko Robi, ki je postal paraplegik v prometni nesreči, ko je bil star 12 let. Ekipa je v polnem delovnem, znanstvenem in ustvarjalnem zagonu. Dokončali so že pomanjšani prototip svojega tekmovalnega vozila. Na njem preizkušajo različne možnosti, ki bi jih lahko uporabili na pravi različici vozička, ki ga razvijajo vzporedno. Celoten projekt financirajo s sponzorskimi sredstvi in Laboratorij za robotiko. Pred kratkim so se tudi prijavili na javni razpis za sofinanciranje projektov po kreativni poti do praktičnega znanja. Prvi pomembni cilj do tekmovanja v Švici je, da v prihodnjih mesecih dokončajo svoj elektromotorni invalidski voziček in da se letos julija v Zürichu udeležijo testne vožnje.x
V. R.