Opis fotografije: Moški med vožnjo uporablja mobilni telefon in piše sporočilo. Foto: Reuters
Opis fotografije: Moški med vožnjo uporablja mobilni telefon in piše sporočilo. Foto: Reuters

Zavod Vozim, nosilec gibanja Še vedno vozim - vendar ne hodim, je pripravil posebno preventivno akcijo, s katero so mlade opozarjali na nevarnost uporabe mobilnega telefona in pisanja sporočil med vožnjo. Na platformi za ponujanje prevozov so se vmešali med druge ponudnike in nazorno predstavili, kakšne posledice ima lahko "tekstanje" za volanom.

V akciji, ki je plod povezovalnega projekta Trženje poslanstva, pripravil ga je Zavod center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij, ter sodelovanja z družbo Renault Slovenija in agencijo Publicis, so se povezali s spletno platformo Prevoz.org. Kot so sporočili iz agencije, si prek nje dnevno prevoz poišče na tisoče mladih. Sodelujoči v akciji, ki je potekala decembra in januarja, so se vmešali med običajne ponudnike prevozov na najpogostejših relacijah in v avtomobilu, opremljenim s skritimi kamerami, potnike vpletli v nepričakovano izkušnjo. Voznik je ob začetku vožnje vse potnike obvestil, da bodo na poti pobrali še enega potnika in enega izmed sopotnikov prosil, naj čakajočemu iz njegovega mobilnega telefona pošlje kratko sporočilo, da se približujejo.

"Tekstaš, ko voziš?!?!"

Ta je v odgovor prejel sporočilo z besedilom "Tekstaš, ko voziš?!?!", kar je v avtu spodbudilo stigmatizirano debato, kdo neki je tretji potnik. Nihče pa ni slutil, da bodo čez nekaj kilometrov spoznaliinvalida, predstavnika gibanja Še vedno vozim - vendar ne hodim, ki se na podlagi osebne tragične izkušnje zavzema za dvig zavedanja o varnosti v prometu. Ob prihodu na cilj so potnikom predstavili kampanjo in jih povabili, da običajno plačilo stroška prevoza v obliki donacije namenijo za izvedbo preventivnih delavnic, so akcijo opisali v agenciji Publicis.

Telefoniranje med vožnjo je enako, kot če bi popili od 3 do 5 dl vina

"Uporaba mobilnega telefona med vožnjo postaja, kot kažejo podatki Javne Agencije za varnost prometa RS, vse bolj razširjena. Žal se premalo voznikov zaveda, da je telefoniranje med vožnjo enako, kot če bi imeli v krvi 0,8 promila alkohola, torejkot če bi popili od tri do pet decilitrov vina," so opozorili v zavodu. "Med pisanjem SMS-sporočila voznik na vozišče gleda kar štirikrat manj časa kot pri normalni vožnji. Govorjenje ali branje oziroma pisanje SMS-sporočil ali elektronske pošte voznika povsem okupira, zmanjša se njegova pozornost in podaljša se reakcijski čas, kar pomeni 23-krat večjo možnost za povzročitev prometne nesreče," so še poudarili.

Z izmenjavo izkušenj do sprememb

Sodelujoči v akciji so jo označili za več kot uspešno in pozdravili željo po nadaljevanju tovrstnih družbenih iniciativ. Kot je dejal član gibanja David Razboršek, po izvedbi akcije še toliko bolj verjamejo, da lahko zgolj z racionalnim dialogom in izmenjavo izkušenj dosežejo ključne spremembe v družbi.x

V.P./STA